Google arama motorunun metinsel ve görsel arama teknolojileriyle bağlantılı amiral gemisi konferansı Google Search On’un 2022 edisyonu 28 Eylül 2022’de gerçekleştirildi. Teknoloji devi için yeni ve en son özelliklerini sunma fırsatı. Yapay zekadaki ilerleme sayesinde sesli komutla veya bir fotoğraftan arama yapın.

Amerika Birleşik Devletleri’nde beta sürümünde çoklu arama özelliği, yakında Avrupa’ya gelecek

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulan Google Multisearch, yeni pazarlara açılacak. Mountain View şirketi, aracına Fransızca da dahil olmak üzere yaklaşık 70 yeni dil ekleyeceğini duyurdu. Geçen yıl Atlantik’te kullanıma sunulan Google Multisearch, akıllı telefon kullanıcılarının ilgisini çeken bir nesnenin fotoğrafını çekerek hakkında daha fazla bilgi edinmelerine olanak tanıyor.

Aynı kategoride

A Blink güvenlik kamerası.

Amazon bir dizi yeni bağlı cihazı duyurdu

Fotoğraf sayesinde, Multisearch, Google tarafından geliştirilen ve 2018’de Fransa’da başlatılan resim tanıma programı Google Lens’e ve ayrıca kullanıcının nesne hakkında çok sayıda yanıt ve bilgi sunabilmesi için ekleyebileceği ek metinlere güveniyor. Araç, bu nedenle, İnternet kullanıcısına sezgisel cevaplar sunmak için resmi ve metni kullanır.

Google Çoklu Arama işlevini kullanan akıllı telefon.Google Çoklu Arama işlevini kullanan akıllı telefon.

Burada kullanıcı, başka birinin giydiği elbisenin fotoğrafını çeker. Hemen, bu elbiseye eşdeğer ürünlere karşılık gelen arama sonuçlarını alır. Google, kullanıcının bu elbiseyi satın almak istemesi durumunda, ona farklı ürünlerin fiyatını da sunar. Ekran görüntüsü: Google.

Bundan yararlanmak için kullanıcının Android veya iOS’ta Google uygulamasını açması ve ardından arama çubuğunun sağında bulunan Google Lens kamera simgesini tıklaması gerekir. Daha sonra çekilen bir fotoğraf, kullanıcının ekranın sağ üst köşesinde bulunan butona tıklayarak aramasını tamamlaması için ona bir başlık eklemeye davet edilir.

Bu işlevsellik yakında Fransa’da kullanıma sunulacaksa, Amerika Birleşik Devletleri, yakınımdaki Multisearch adlı Google Multisearch iyileştirmesinden yararlanacak. Bu daha gelişmiş araç sayesinde, bir nesnenin fotoğrafını çekmek mümkün olacak ve Google, kullanıcıya bu nesneyi bulunduğu yerden çok uzakta olmayan bir yerde nerede bulacağını söyleyebilecek… konumunu paylaşıyorsa.

Anında görüntü metni çevirisi için

Google Multisearch için Google Lens’ten bahsettikten sonra, görüntü tanıma aracı da Google Translate’in yenilenmesinin merkezinde yer alıyor. Milyonlarca kullanıcı tarafından günlük olarak kullanılan bu araç, bir metni veya dilini anlamadığınız bir kişinin sözlerini çevirmek için çok pratiktir.

Ancak Google, yeni bir dil engelini yıkmak istiyor: örneğin posterlerde veya restoran menülerinde bulunabilen resimler ve metinler. Latin alfabesinin bir kullanıcısı olarak İngilizce, İtalyanca veya İspanyolca yazılmış bir görüntünün metnini elle kopyalamak mümkün olsaydı, dil örneğin Kiril veya Arap alfabesini kullanıyorsa bunu yapmak çok daha karmaşıktır.

Google, yapay zeka yardımıyla metin çevirisinden resim çevirisine geçmeyi teklif edecek. Şu an için, bir görüntünün fotoğrafını çekmek ve daha sonra çevirisini almak mümkündür, ancak firma, çevrilmiş metni fotoğraflanan görüntünün üzerine aynı yazı tipinde yeniden entegre etmeyi önerecektir. En yaratıcı makine öğrenimi modelleri için kullanılan sinir ağları olan üretken çekişmeli ağlar (GAN) veya üretken çekişmeli ağlar teknolojisi sayesinde mümkün kılınan bir özellik.

Bu nedenle bir kullanıcı, akıllı telefonunun kamerasını kullanarak yabancı dilde yazılmış bir metin içeren bir görüntü elde edebilir. Google Çeviri, metni çevirmeyi ve ardından sanki hedef dilde yazılmış gibi işaret, poster veya başka bir ortam üzerine yerleştirmeyi teklif edecektir.

Yeni Google Çeviri özelliğini kullanarak bir görüntüyü çeviren akıllı telefon.Yeni Google Çeviri özelliğini kullanarak bir görüntüyü çeviren akıllı telefon.

Google’ın çeviri aracı için sunduğu yeni özellik sayesinde, bir görselin metnini çevirmek ve ardından orijinal posterin üzerine yerleştirmek için bir fotoğraf yeterlidir. Ekran görüntüsü: Google.

Anında resim çevirisine ek olarak, Google önümüzdeki yılın başlarında kendi dilinizde bir konuyla ilgili makalelere erişim sağlayacak bir özelliği kullanıma sunacak. Bir kullanıcı, ilgisini çeken ancak kendi dilinde yazılmayan bir makaleye rastlarsa, Google tarafından geliştirilen yapay zeka, onu otomatik olarak kullanıcının diline çevirecektir.

Google tarafından İngilizce'ye çevrilen haber makaleleri.Google tarafından İngilizce'ye çevrilen haber makaleleri.

Burada, Meksika’daki bir depremle ilgili birkaç Meksika gazetesi makalesi İspanyolca’dan İngilizce’ye çevrildi. Ekran görüntüsü: Google.

Genel olarak metin arama açısından yeni olan nedir?

Google Arama Açık, Google’ın görsel aramayla ilgili yeni özelliklerini göstermesi için bir fırsatsa, grup asıl işi olan arama çubuğunu ihmal etmez. Şirket, İnternet kullanıcılarının arama deneyimini iyileştirecek birkaç araç ortaya koydu.

Her şeyden önce, Mountain View şirketi, bir kullanıcı arama çubuğuna metin girdiğinde bir kelime üreticisine sahip olma olasılığını ekleyecektir. Somut olarak, kullanıcılarına önceden yazdıklarına göre bir kelimeyi tamamlamalarını teklif ettiklerinde akıllı telefonlarda bulunan aynı işlevselliktir.

Kelime üreteci işlevine sahip Google arama sayfası.Kelime üreteci işlevine sahip Google arama sayfası.

Burada bir kullanıcı “fo” yazarak Google’ın yemek, tilki, ford, fortnite, sonsuza kadar ya da futbol ile yaptığı tekliflerle sözünü tamamlayabilir. Elbette bu işlevsellik Fransa’ya ulaştığında önerilen kelimeler Fransızca yazılacak. Ekran görüntüsü: Google.

Ardından Google, arama motorunun kullanıcıları için daha fazla görsel bilgi sunacak. Örneğin, bir anahtar kelime, bir hedef veya bir yer yazarak, akıllı telefon kullanıcıları aramalarının görüntüsünü ve konumunu (mümkünse), oraya varma süresini konumlarına göre , hava durumuna vb. hemen bulurlar.

Daha fazla bilgi içeren Google arama sayfası.Daha fazla bilgi içeren Google arama sayfası.

Burada bir kullanıcı, Meksika’nın Oaxaca şehri hakkında daha fazla bilgi edinmeye karar verdi. Böylece fotoğraflar sayesinde şehrin mimarisi ve önemli yerleri hakkında, Wikipedia dosyası sayesinde Meksika’daki önemi, New York’tan uçuş süresi, Google Haritalar sayesinde tam konumu hakkında bilgi ediniyor. , ve oradaki mevcut hava durumu. Ekran görüntüsü: Google.

Tartışma siteleri ve forumlarla ilgili bir özellik de yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde sunulacak. Bir soru yazan bir kullanıcıya, yayınları konuyla ilgilenebilecek ve potansiyel olarak bir cevap sağlayabilecek forumlara veya sosyal ağlara ayrılmış bir bölüm sunulacaktır. Şu an için Fransa’ya yaklaşmakta olan bir varışla ilgili hiçbir şey belirtilmedi.

Son olarak, Google Bu Sonuç Hakkında özelliğini genişletiyor. Bu, bir kullanıcı için ilk aramadan daha ileri gitmenizi sağlar. İkincisi belirli bir anahtar kelimeyi yazarsa, tercihlerine yönlendirilebilir. Bir İnternet kullanıcısının bir çift ayakkabı satın almak istediğini ve kullanıcının genellikle belirli bir markayı arama eğiliminde olduğunu düşünelim, Google ona bu markadan ayakkabı teklif etmek için bu bilgiyi dikkate alacaktır. Bu özelliği devre dışı bırakmanın veya tercihlerini değiştirmenin mümkün olduğunu unutmayın.

Google Haritalar, sürükleyici görünümle yeni bir adım atıyor

Birkaç ay önce, Google I/O sırasında Mountain View şirketi, Google Earth ile Street View arasında ince bir karışım olan Immersive View’dan bahsetti. Google, yapay zeka sayesinde, bir mahallenin veya belirli bir yerin oraya ayak basmadan sürükleyici bir görünümünü sunmak için Google Earth ve Google Street View’da bulunan milyarlarca görüntüyü birleştirdi.

Immersive View, bu yerleri her zaman görmenizi ve onlar hakkında daha kolay bilgi edinmenizi sağlayan yeni özelliklerle donatılmıştır. Tüm ilgi çekici noktaların kullanıcıya sunulduğu bir semtte ilk önce yakınlaştırma yapmak mümkün olacak. Bu kişi bunlardan birini seçebilecek ve böylece bununla ilgili birkaç bilgiyi not alabilecek: sıklık, bu kesin yerdeki hava durumu, Net sörfçüleri tarafından verilen ortalama not ve görüş. Bu işleve Sokak Görünümü’nden de erişmek mümkün olacak.

Google'ın Los Angeles mahallesinin 3D görünümüne sahip Sürükleyici Görünüm özelliği.Google'ın Los Angeles mahallesinin 3D görünümüne sahip Sürükleyici Görünüm özelliği.

Google Haritalar kullanıcıları, bir mahalledeki tüm binaların 3D görüntüsünün keyfini çıkarabilecek ve daha fazlasını öğrenmek için ilgilerini çekenleri seçebilecek. Ekran görüntüsü: Google / YouTube.

Önümüzdeki aylarda bu özellik beş büyük küresel şehir için kullanılabilecektir: San Francisco, Los Angeles, New York, Londra ve Tokyo. Yine de Google, diğer metropollerde Immersive View dağıtacağına söz verdi. Paris’in bir sonraki güncelleme için teknoloji devi tarafından hedeflenen şehirler arasında olması tamamen mümkün.genel-16