Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZD Tech’e hoş geldiniz. ben Kaynak ve bugün sana açıklayacağım USB şarj cihazı üreticileri neden GaN olarak bilinen yeni bir teknolojiyi lanse ediyor?.

Çekmeceleriniz kesinlikle çok sayıda USB şarj cihazıyla dolu. İkincisi birkaç yıl gösterirse, kesinlikle silikon transistörlerle donatılacaklardır. Bununla birlikte, USB şarj cihazı üreticileri artık “GaN” adı verilen ve silikondan başka bir yarı iletken malzeme olan galyum nitrür bazlı yeni bir teknolojiyle övünüyorlar.

Daha kompakt ama aynı zamanda daha verimli olan bu yeni şarj cihazları, daha fazla güç taşıyabilen, daha hızlı geçiş yapabilen (saniyede yaklaşık 40 milyon kez, silikondaki transistörlerden dört kat daha hızlı) transistörler, küçük elektronik anahtarlarla donatılmıştır. Her şeyden önce, bu transistörler geleneksel silikon transistörlerden çok daha yüksek enerji verimliliğine sahiptir.

Daha fazla güç… ve tasarruf!

Tercüme: Silikon transistör kullanan şarj cihazlarının dokunulamayacak kadar ısınması yaygın olsa da, GaN teknolojisini kullanan bir şarj cihazının biraz ısınması nadirdir. Ek olarak, daha hızlı geçişleri, daha büyük ve daha büyük yükleri desteklemelerini sağlar.

Yeni nesil akıllı telefonların daha fazla güce aç olması, 100W şarj cihazlarının yaygınlaşması ve yakında 240W şarj cihazlarının gerçeğe dönüşmesiyle, GaN teknolojisi tabanlı şarj cihazlarının yakında eski silikon şarj cihazlarımızın yerini alması bekleniyor.

Bu, eski şarj cihazlarınızı atabileceğiniz ve daha yüksek teknolojiye geçebileceğiniz anlamına mı geliyor? Bundan uzak: Mevcut dergilerinizden memnunsanız, yükseltme ihtiyacı hissedene kadar onları saklayın. Daha sonra birçok avantajdan minimum maliyetle yararlanmanızı sağlayacak bu yeni teknolojiye geçmek için bolca zamanınız olacak.genel-15