orijinal olarak Yürüyen ölü dizi, 2 Ekim’de başlayacak olan 11. ve son sezonu için hazırlanıyor, hayranlar, franchise’ı canlı tutmak için yeni ve yaklaşan yan ürün duyurularıyla dolup taşıyor. En yenisi altı bölümlük antoloji dizisidir. Yürüyen Ölülerin Masalları. Altı bölümlük ilk sezonunu Ağustos ortasından Eylül ayının sonuna kadar AMC’de yayınlayan bu dizinin en şaşırtıcı yanı, diğerlerinin aksine, Yürüyen Ölülerden Korkun ve Walking Dead: Ötesinde Dünya, şovu gerçekten takdir etmek ve neler olduğunu anlamak için orijinali izlemenize gerek yok. Bunlar, dünyanın distopik durumunun ötesinde orijinali ve arkasındaki ekiple sürekliliği olmayan veya kesişen bağımsız, bölümlere ayrılmış hikayelerdir.

diğeri gibi Yürüyen Ölüler serisinde, ölümsüzler, insan eti için açgözlü iştahlarını doyurmak için sokaklarda dolaşıyorlar. Ancak karakterler ve hikayeler sadece ana diziden değil, birbirlerinden de tamamen benzersiz. Sizi güldüren, ağlatan, irkilen ve koltuğunuzdan fırlayan farklı türlere uyan her bölümün kendine özgü bir görünümü ve hissi vardır. Herhangi bir bağlantı olmadığı için istediğiniz sırayla da izleyebilirsiniz.

Birden fazla tür keşfedildi

Her bölüm, her biri sonunda kendileri hakkında belirli bir ifşaya ulaşan tek veya çift ana karaktere sahiptir. Hayatta kalma becerilerini test eden olağan zombileri, vahşeti ve aşırı koşulları hala bulacaksınız. Ancak gösteri çok daha derine iniyor ve bunu tür bükerek yapıyor. Yürüyen Ölülerin Masalları daha önce televizyonda görmüş olabileceğiniz her şeyden farklı.

Yürüyen ölü ve ilk yan ürünleri hayatta kalmaya ve hem insan hem de ölümsüz düşmanlarla savaşmaya lazer odaklıydı. Tersine, bazı bölümlerde Yürüyen Ölülerin Masalları Glenn’in tuhaf alaycı şakasının veya Negan’ın keskin esprisinin ötesinde daha önce keşfedilmemiş daha hafif, daha komik bir ton sağlayın. Birden fazla alt tür, karakter odaklı her bölüme güzel bir şekilde dokunmuştur, bu nedenle mini filmler gibi hizmet ederler.

“Evie/Joe” (Arkadaş Komedi)

Curtis Tahvil Yapıcı / AMC

İlk bölüm “Evie/Joe”, Joe’nun (Terry Crews) tesadüfen Evie (Olivia Munn) ile tanıştığı bir polisiye polis filmi gibi sunar. Şiddetli bir ilk karşılaşmaya ve hayata dair farklı bakış açılarına rağmen, ikisi gönülsüzce birlikte bir yolculuğa çıkarlar ve uzak bir hedefe ulaşmak için otoyolda giderken kırsal ezgiler söylerler.

Bununla birlikte, hikaye, yalnızca çarpık bir anti-rom-com’a daha benzer bir şeye geri dönmek için bayat bir slasher korku filmi havası aldığından, bölüm sonuna kadar ton değiştirir.

“Blair/Gina” (Zaman Döngüsü Komedisi)

Gina ve Blaire, Tales of the Walking Dead'den bir sahnede dışarıda birlikte duruyorlar.
Curtis Tahvil Yapıcı / AMC

2. bölüme geçilirken, “Blair/Gina”da Blair (Parker Posey) ve Gina (Jillian Bell) ile altta yatan durum korkunç olsa da, kadın liderliğindeki komedileri andıran anlar var. nedime gibi klasik çizgi filmlerle birlikte yol koşucusu. Çift, her zaman acımasız ölümleriyle sonuçlanan sinir bozucu bir zaman döngüsünü umutsuzca sona erdirmeye çalışarak ölümle tekrar tekrar yüzleşir. alacaksınız Kunduz Festivali karşılar Ofis alanı bununla titrer.

“Dee” (Aile draması)

Alpha/Dee ve Lydia, Tales of the Walking Dead'den bir sahnede kanla kaplı.
Curtis Tahvil Yapıcı / AMC

Ancak her bölüm komedi içermiyor: Alpha’nın (ana dizideki rolün kaynağı olan Samantha Morton) arka planını içeren “Dee” adlı Bölüm 3, yürek burkucu, yıkıcı ve duygusal. Serinin hayranlarının alışkın olduğu bir görünüme, hisse ve tona geri dönüyor.

Hayranların tanıdığı ve nefret ettiği bir karakter hakkında, Fısıldayanlar’ın acımasız lideri olduğu zaman önceki kişiyi görünce yeni bir bakış açısı var. Onu Alfa olarak tanımasam da, bölünmüş ilişkiler, sınıf eşitsizliği ve zihinsel sağlık hakkında etkileyici bir anne-kız hikayesi.

“Amy/Dr. Everett” (Doğa belgeseli)

Dr.  Everett ve Amy, Tales of the Walking Dead'den bir sahnede dışarıda duruyorlar.
Curtis Tahvil Yapıcı / AMC

Dördüncü bölümde, “Amy/Dr. Everett,” münzevi Dr. Everett (Anthony Edwards), çorak arazide yürürken, yürüyüşçülere verilen adı “homo mortuus” hakkındaki bulgularını belgeliyor ve araştırıyor. Yürüteç derisinden ceketini giyen bu, başlangıçta maceracı bir hayatta kalma vahşi yaşam belgeseli gibi görünen bir bölüm.

Ona göre her şey bilim ve araştırma ve öğrenme fırsatı ile ilgili. Amy (Poppy Liu) adında, yaşamdaki, doğadaki ve insan ilişkilerindeki güzelliğe susamış genç, coşkulu bir kadınla tanıştığında, bakış açısını ve gerçekte neyin önemli olduğunu sorgulaması için onu cesaretlendirerek sabrını test eder.

“Davon” (Psikolojik gerilim)

Davon, Tales of the Walking Dead'den bir sahnede köşede korkmuş görünen bir duvarın arkasına saklanıyor.
Curtis Tahvil Yapıcı / AMC

Ortam daha sonra korkunç bir neo-noir/psikolojik gerilim filmine dönüşür. davon. Başını güçten düşüren bir yara ve alt bacağı kesilmiş olan Davon (Jessie T. Usher) kazadan önceki hiçbir şeyi hatırlamıyor, halüsinasyonlarından ve ona sürekli katil diyen yürüyen ölü bir hayaletten kurtulamıyor. Irksal gerilimlere ve sürü zihniyetlerine değinen ritüelistik fedakarlık, kültler ve hatta siyasi imalar vardır.

“La Dona” (Korku)

Tales of the Walking Dead'den bir sahnede kanlar içinde genç bir çift bir evde duruyor.

“La Dona”da, görünüm ve his, geleneksel bir korku filminin tarzına yakından benzemek için ürkütücü ile yapışıyor. Genç bir çift, Idalia (Daniella Pineda) ve Eric (Danny Ramirez), perili bir korku evinde etkili bir şekilde kapana kısılır. Çift, onları bu noktaya getirmek için verdikleri zor kararların ahlaki yansımalarıyla uğraşmanın bir parçası olarak hayaletler ve garip ve doğaüstü olaylar tarafından işkence görürken, geceleri tatmin edici darbeler alacaksınız.

antoloji doğası Yürüyen Ölülerin Masalları bu ileri geri çalışmasını sağlar. Hikayeler asla kopuk hissetmezler çünkü her birinin her şeyi bir saat içinde düzgün bir şekilde tamamlayan kendi başlangıcı, ortası ve sonu vardır. Bazı durumlarda, bu daha fazlasını istemenize neden olur. Alfa merkezli bölüm “Dee” ile hayranlar, Alpha’nın Fısıldayanlarla ilk tanışması ve grubu ele geçirmesi arasındaki olayları merak ediyor. Son bölüm olan “La Dona”, hayranların gizemli ev sahibinin arka planı hakkında daha fazla şey öğrenmek için can atacağı bir şekilde sona eriyor.

Bununla birlikte, genel olarak, her bölüm tatmin edici bir şekilde sona ermektedir. Eleştirmenler aynı fikirdetek seferlik hikayeleri, “iyi bilinenlere” “ilginç” bir ek olarak nitelendiriyor. Yürüyen Ölüler distopya” ve bölümlerden hem “eğlenceli” hem de “tuhaf” olarak bahsetmektedir.

Walking Dead hayranları için de bir şeyler var

Dee bir elbise giyiyor, Tales of the Walking Dead'den bir sahnede arka planda bir barmen.
Curtis Bonds Baker / AMC

süre Yürüyen Ölülerin Masalları distopik drama türü içinde benzersiz ve zekice hikaye anlatımıyla ilgilenen herkese hitap edecek, zor Yürüyen Ölüler hayranlar da takdir edecekleri birkaç bilgi ile ödüllendirilir. “Dee”, Lydia’nın küçük bir kızken yaşadığı travmaya dair daha derin bir fikir veriyor ve Fısıldayanlara katılmadan önce Alpha ve hayatı hakkında biraz arka plan sağlıyor. Ayrıca The Whisperers’ın kökeni ve Alpha’nın nasıl onların bir parçası olduğu (ve ondan önce risklerin ne kadar yüksek olduğu) hakkında bir açıklama var.

Bir başka eğlenceli Paskalya yumurtası: Keskin gözlü izleyiciler, “Davon”da, baş karakterin elinde ailesinin bir fotoğrafını tutarken, cüzdanında üzerinde “PPP” yazan bir kart olduğunu fark edecekler. Heath’in gizemli bir şekilde kaybolmadan önce sahip olduğuyla aynı. Yürüyen ölü. İnce geri arama, yaklaşan birçok yan üründen birinin (veya daha fazlasının) içinde bir noktada bir anlam ifade edebilir.

Tales of the Walking Dead’den neler bekleyebilirsiniz?

Blair resepsiyon masasına yaslanmış, Gina Tales of the Walking Dead'den bir sahnede oturuyor.

Bu dizideki karakterler, yürüyen cesetlere kendi yaratıcı adlarıyla atıfta bulunabilir: homo mortuus, chompers, ayak parmakları, uyurgezerler ve sonambulo (uyurgezerlik anlamına gelir). Ama hepsi hayranların tanıdığı ve korktuğu aylak aylaklar. Yürüyen ölü Evren. Orijinal seride olduğu gibi, zombiler insanlar için en büyük tehdit değil: Hayatta kalmanın önündeki en büyük engel, onların kendi insan doğası ve kişisel iblisleridir.

Her bölümün kalbinde, yeni arkadaşlıklardan romantik ilişkilerin teste tabi tutulmasına, kapanışı bulma ve vedalaşmaya, aile bağlarını keşfetmeye ve garip eşleşmelere kadar ilişkiler olduğunu göreceksiniz. Kapsamlı bir tema, özellikle kıyamet gibi bir durumda, güvenebileceğiniz insanların yanınızda olmasının önemidir. Yalnız başına gitmek mümkündür, ancak uğruna savaşacak bir şeye veya birine sahip olmak çok daha ödüllendiricidir.

Yürüyen Ölülerin Masalları ölmeyi reddeden bir franchise’ı onurlandırmanın harika bir yolu. Yapımcılar, yazarlar ve göstericiler akla gelebilecek her açıyı keşfediyor, onları duvara fırlatıyor ve neyin yapıştığını görüyor. Bu yan ürün, yalnızca yeni karakterleri tanıtarak değil, aynı zamanda hikayeleri formüle edilmemiş, yaratıcı ve heyecan verici şekillerde anlatarak, eskime potansiyeli olan hikayelere yeni bir soluk getiriyor.

En iyi yanı bu Yürüyen Ölülerin Masalları tamamen yeni olanlar için olduğu kadar uzun süreli hayranlar için de Yürüyen ölü dünya.

Altı bölümün tamamı Yürüyen Ölülerin Masalları şu anda AMC+’da yayın yapmak için kullanılabilir.


genel-19