Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC), Tayvanlı yayın DigiTimes’ın bugün erken saatlerde fabrikanın yeni nesil çip üretim teknolojisi müşterilerinin siparişlerini azalttığını iddia eden bir rapora rağmen, yatırım bankalarından taze bir coşku dalgasına tanık oluyor. Goldman Sachs ve Citi, önceki artan TSMC’nin hisse fiyatı hedefiyle ve her ikisi de gelecek yıl dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi için gelir artışına inanarak TSMC için yükseliş raporlarıyla çıktı.

TSMC Hisse Fiyat Hedefi Goldman Sachs Tarafından Yeni Notta 780 NT$’a Yükseltildi

United Daily News’e (UDN) göre, hem Goldman Sachs hem de Citi TSMC’nin geleceği konusunda iyimser. Yarı iletken endüstrisi, TSMC gibi yonga üreticileri için siparişlerin azalmasına yol açan bir envanter düzeltmesine ilişkin endişelerin devam etmesi nedeniyle bu yıl bazı ters rüzgarlarla karşı karşıya kaldı. Özellikle Tayvanlı fabrika için, Intel şirketinin en son ürünlerini geciktirdiğine dair söylentiler, TSMC’nin seri üretime geçtiği sırada şirketin 3 nanometre çip süreci için sermaye harcamalarında müteakip bir gecikme ve düşüş endişelerine yol açtı.

Goldman Sachs’ın yeni analist notu, TSMC’nin bu ay sona erecek olan üçüncü çeyrek gelirinin, hisse fiyatındaki oynaklığa rağmen tahminleri ve beklentileri karşılayacağını belirtiyor. NT$’ın ABD doları karşısında daha fazla değer kaybetmeye devam etmesi halinde, TSMC’nin brüt marjının da artacağını eklemeye devam ediyor. Zayıf bir yerel para birimi, daha güçlü para birimi kullanılarak satılan ihracatları yoluyla yerel birimin daha fazlasını getirmelerine izin verdiği için ihracatçılara fayda sağlar.

Goldman Sachs, fabrikanın sekiz ve 12 inçlik gofretlerinin fiyatlarının sırasıyla %5 ve %4 artmasını beklediği TSMC’nin gofret fiyatını gelecek yıl artıracağını belirtmeye devam ediyor. Yarı iletken envanter düzeltmesi hakkında yorum yapan banka, envanter ayarlamasının gelecek yılın ikinci yarısında toplanacağını eklemeye devam ediyor.

TSMC’nin hisse fiyatı hedefine yaklaşan Goldman artışlar bu, 755 NT$’dan 780 NT$’a. Fabrikanın hisseleri bugün Tayvan’da 435 NT$’dan kapandı ve küresel piyasaların yüksek enflasyon ve güçlü ABD doları tarafından sarsılmaya devam etmesi nedeniyle bugüne kadar %31 düştü.

TSMC’nin hisseleri bu yıl Tayvan’da %31 düştü.

İçinde benzer not, Citi, 570 NT$ hisse fiyatı hedefini ve TSMC’nin hissesi için Buy notunu yinelerken, firmanın kapasite kullanımı, geliri ve ürün talebiyle ilgili ayrıntıları paylaştı. Yatırım bankası, kişisel bilgisayar ve mobil endüstrilerindeki gerilemeye rağmen, TSMC’nin pazar payını artıracağına ve bunun da firmanın herhangi bir istikrarsızlıktan kurtulmasına izin vereceğine inanıyor.

Sektördeki gerileme nedeniyle, TSMC’nin 7 nanometre ve 6 nanometre üretim süreçleri için kapasite kullanımının düştüğünü, ancak fabrikanın 4 nanometre ve 5 nanometre kullanımının önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde sabit kalacağını eklemeye devam ediyor. Apple ve NVIDIA’dan gelen sipariş telaşı nedeniyle. PC ve mobildeki zayıflığı, Citi’ye göre 3 nanometrelik güçlü siparişler izleyecek ve bu da TSMC’nin gelecek yıl kârlılığını artırmasına olanak sağlayabilir. Fab, 3 nanometre çip üretebilen iki sözleşmeli çip üreticisinden sadece biri ve en son ürünlerinin Apple’ın yeni ürünlerine yöneldiğine inanılıyor.

Son olarak, gelir açısından, TSMC’nin dördüncü çeyrek sonuçları, siparişlerdeki düşüş nedeniyle sırayla sabit olacak ve şirket 3 nanometre ürünlerini gönderecek olan gelecek yılın ikinci çeyreğinde gelir toparlanacak.

Bu raporlar Tayvanlı yayın olarak geliyor DigiTimes bugün erken saatlerde, TSMC’nin “büyük masal müşterilerinin” 2023 için gofret başlangıçlarını azaltmaya başladıklarını bildirdiler; bu, DigiTimes’ın şirketin gelecek yıl Ocak ayında satış görünümünü revize etmesine neden olacağından korkuyor. Yonga endüstrisinde bir gofret başlangıcı, üretim kalitesinde bir gofret için başlayan üretim sürecini ifade eder.genel-17