Çin diline göre Ekonomik Günlük Haberler, dünyanın önde gelen talaş dökümhanesi, bir sonraki son teknoloji talaş katmanı için bir fiyat artışı başlatmayı umuyordu. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd. (TSMC), bu yılın sonlarında 3nm işlem düğümü kullanılarak yapılan çipleri göndermeye başlayacak. İşlem düğümü rakamları aşağı indikçe, çiplere güç vermek için kullanılan transistörler küçülür ve daha fazlasının bir çipin içi gibi küçük ve yoğun bir yere sığmasını sağlar.

Apple, TSMC’nin A17 Bionic yonga setini üretmesi için %3’lük bir fiyat artışını kabul etmeyi reddetti

Bu önemlidir çünkü bir çipin transistör sayısı ne kadar yüksekse, çip o kadar güçlü ve enerji açısından verimlidir. Örneğin, iPhone 13 serisinde kullanılan 5nm A15 Bionic ve iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, her çipin içinde 15 milyar transistör barındırıyor. iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’e güç sağlayan yeni 4nm A16 Bionic, her bir bileşenin içinde yaklaşık 16 milyar transistör barındırıyor, bu da onu A15 Bionic’e göre daha güçlü ve bir telefonun pilini daha az tüketiyor.

Önümüzdeki yıl iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Ultra’nın kaputu altında olması beklenen A17 Bionic için TSMC, 3nm işlem düğümünü kullanacak. Raporda yer alan Ekonomik Günlük Haberler (aracılığıyla Alfa arayışı), TSMC’nin A17 Bionic için fiyatlandırmayı %3 oranında artırmak istediğini söylüyor. Ancak rapor, Apple’ın TSMC’ye daha yüksek bir fiyat ödemeyeceğini nasıl söylediğini ortaya çıkaran kaynaklara atıfta bulundu. Apple, dökümhanenin en büyük müşterisidir ve bazı hesaplara göre şirket, TSMC’nin yıllık brütünün %25’inden sorumludur.
Yaklaşık bir yıl önce AMD, Nvidia ve MediaTek gibi TSMC müşterilerinin TSMC tarafından uygulanan %20’lik bir fiyat artışıyla uğraşmak zorunda kaldıkları bildirildi. Güya, Apple çok daha küçük bir %3 fiyat artışı aldı. Geçen yılki fiyat artışının ardından TSMC, bu yaz 2023 sevkiyatları için fiyatları artıracak %8’e varan bir fiyat artışı beklediğini söyledi.

Apple iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’i hemen satın alın!

TSMC tarafından üretilen çipler çok önemli bir bileşen olduğundan ve sadece Samsung Foundry’nin TSMC’nin yapabildiği gibi en yeni çipleri sunma teknolojisine sahip olduğu düşünüldüğünde, şirketin müşterilerinin çoğu daha yüksek fiyatları yüzlerinde bir gülümsemeyle ödüyor. Ancak Apple’ın TSMC’nin en üst ve en alt sıralarına katkısı o kadar önemlidir ki teknoloji devi aslında çiplerinin montajı için daha yüksek fiyatlar ödemeyi reddedebilir ve yanına kâr kalabilir.

Apple’ın 3nm A17 Bionic yongaları için %3’lük bir fiyat artışını kabul etmeyi reddetmesine TSMC’nin nasıl yanıt verdiği bilinmiyor. TSMC’nin sahip olduğu yeteneklere sahip dökümhanelerin eksikliği nedeniyle TSMC’nin bu durumda üstünlüğü elinde tutacağı düşünülebilir. Çin’in Tayvan’ı ele geçirmek için güç kullanmaya istekli görünmesi Apple için yeterince endişe verici olmalı. Çin, gelişmiş çipler söz konusu olduğunda kendi kendine yeterli olmak istiyor ve TSMC’nin kontrolünü ele geçirmek kesinlikle Başkan Xi Jinping’in aklında olan bir şey.

TSMC’nin 2026’dan itibaren 2nm yonga setleri göndermesi bekleniyor

Bu yıl Apple, Pro olmayan iPhone 14 modellerini, daha pahalı Pro modelleri için yeni A16 Bionic kullanırken geçen yıl tüm iPhone 13 serisine güç sağlayan aynı A15 Bionic çiplerle donatmaya karar verdi. Bunun gelecek yıl ve öngörülebilir gelecekte, A16 Bionic’i taşıyan iPhone 15 ve 15 Plus ve iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Ultra’yı destekleyen A17 Bionic ile devam etmesi bekleniyor.

Araç üreticileri, pandeminin devam etmesine rağmen araçlara yönelik beklenenden daha yoğun talep karşısında kör olduklarından, cihaz üreticileri geçen yıl eski, eski silikonu etkileyen bir çip sıkıntısıyla uğraşmak zorunda kaldı. Apple bile gelirinin çip sıkıntısından 6 milyar dolarlık bir düşüşe kadar etkilendiğini gördü.telefon-1