Gaz, elektrik ve buz toplarına ek olarak, akıllı telefonlar da giderek daha pahalı hale geliyor – Apple, iPhone 14’ü için büyük bir ek ücret alıyor ve Oppo gibi mazlumlar bile 1.000 Euro’yu aşan fiyatlar istiyor. Orta seviyeler, maliyetin çok altında birçok üst düzey özellik sunar. Örneğin Realme 9 5G sadece 260 Euro’ya mal oluyor – NextPit testinde satın almaya değer olup olmadığını okuyabilirsiniz!

Başına

 • Güzel sırt tasarımı
 • İyi ışık koşullarında görüntü kalitesi
 • Çok uzun pil ömrü
 • 120 Hertz ekran

Eksileri

 • Önceki modele kıyasla neredeyse hiç iyileştirme yok
 • Üçlü kamera çok esnek değil
 • Yavaş hızlı şarj
 • Sadece LC ekranlı

Özet ve Satın Alma

Genel olarak, Realme 9 5G, selefine kıyasla oldukça ihmal edilebilir bir yükseltmedir. Her şeyden önce, günlük yaşamda avantajlar sunan daha yüksek yenileme hızına sahip ekrandır. Bunun dışında Realme 9 5G ile 300 Euro’nun altındaki fiyat aralığında vasat bir akıllı telefon satın alıyorsunuz. Mevcut teknolojilere rağmen Realme’nin 18 watt’lık hızlı şarja dayanması can sıkıcı.

Bu seni korkutmuyor mu? Ardından, RRP’ye göre 64 GB belleğe ve 4 GB RAM’e sahip Realme 9 5G için 259,99 Euro ödersiniz – iki kat bellek 279,99 Euro’ya gelir. Ancak tekliflerde, Eylül 2022’deki maliyetler şimdiden 220 avroya düşecek. Aşağıdaki fiyat karşılaştırma öğesinde doğrudan grev yapabilirsiniz:

ekran ve tasarım

Realme’nin “9 5G”si, 120 Hertz yenileme hızına sahip 6,6 inç LC ekran sunuyor. Ekran hoş bir şekilde çerçevesizdir ve ön kamerayı yerleştirmek için bir delik ile 164,3 x 75,6 x 8,5 milimetre gövdeye gömülüdür. IP sertifikası olmadan yapmanız gerekiyor, parmak izi kasanın sağ tarafındaki açma düğmesinde de bulunabilir.

Realme 9 5G arka panel.

Realme 9 5G’nin arkası güzelce renkli! / © SonrakiPit

memnun:

 • Arkada güzel renk gradyanı
 • LC panelinin yüksek yenileme hızı
 • oldukça ince

Beğenmemek:

120 Hertz yenileme hızı ile Realme 9 5G’nin ekranı, iPhone 14’teki ekrandan iki kat daha hızlı, bu da 999 Euro’ya mal oluyor.Bu, görüntülenen içeriğin önemli ölçüde daha pürüzsüz olduğu, ancak ekranın otomatik olarak daha iyi olmadığı anlamına geliyor. sonuç. Çünkü veri sayfası dışında, LC paneli resmin sol üst kenarındaki delgi deliğinin etrafında soluk renkler, vasat bir parlaklık ve kötü bir gölge sunuyor.

Tabii ki, yeni iPhone ve Realme 9 5G farklı fiyat aralıklarındalar, ancak netleşiyor: Realme, orta sınıflar için daha yavaş OLED panelleri kullanmalı – kutuda ve veri sayfasında 120 Hertz iyi görünse bile.

Realme 9 5G elinde.

Ekran, selefine kıyasla 0,1 inç büyüdü. / © SonrakiPit

Realme, ekranın dışında 5G akıllı telefonunun tasarımını yeniden modernize edebildi. Arkadaki kamera, asimetrik bir düzenleme ile mevcut cep telefonu trendlerine dayanıyor ve çok renkli arka kısım hoş bir hile. Bir YouTube videosu başlatırsanız, bu sizi sefil ses sisteminden uzaklaştırmaz. Altta, teneke gibi gelen ve maksimum ses seviyesinde bile gerçekten yüksek ses çıkarmayan mono bir hoparlör var.

Diğer bir dezavantaj, IP sertifikasının olmamasıdır, bu nedenle akıllı telefon yağmurda kullanım veya suya düşme için korunmaz. Açma düğmesindeki parmak izi hoş bir şekilde duyarlı ve hızlı olsa da, başarılı bir kilit açma, berbat bir titreşim motoruyla tamamlanıyor.

verim

Realme 8 5G (test için) bir MediaTek işlemci ile donatıldıktan sonra Realme, 9 5G için tekrar Qualcomm’a güveniyor. Snapdragon 695 5G, 4 gigabayt RAM ile eşleştirilmiştir. 5G modeli olarak kentsel alanlarda hızlı internete erişebilirsiniz, aksi takdirde orta seviyenin özellikleri vasattır.

memnun:

 • 5G uyumlu
 • Daha hızlı bir depolama standardı olarak UFS 2.2 (önceki sürümde UFS 2.1)
 • Oyun oynarken termal kısma yok

Beğenmemek:

 • Önceki modelden daha fazla güç yok

 • Artık ayrı MicroSD yuvası yok (ikinci bir SIM kart yerine birleştirilmiş)

Realme’nin 5G modellerinin tarihi biraz garip. Örneğin, Realme 7 5G iki yıl önceki halefinden daha fazla performans sundu ve Realme 9 5G bu eğilimi gerçekten tersine çevirmiyor. Qualcomm’un yerleşik yonga seti Snapdragon 695, 6 nanometre sürecini kullanan daha modern üretime rağmen, tüm kıyaslama testlerinde önceki modeldeki MediaTek donanımıyla benzer bir performans seviyesi sunuyor.

Realme 9 5G Delme Deliği yakın çekim

LC ekran nedeniyle delme deliğinin etrafında hafif bir gölge var. / © SonrakiPit

Ancak Realme, günlük kullanımda sağlam bir performans sunuyor. Kısa bir yükleme süresinden sonra uygulamalar açılıyor ve yüksek grafik ayarlarıyla “Call of Duty: Mobile” shooter oyununu sorunsuzca oynayabildim. Ancak, bu izlenim birkaç günlük testten sonra geliyor – birçok orta sınıf oyuncuda olduğu gibi, performansın bir veya iki yıl sonra kritik olduğunu görüyorum. Burada 2022’de biraz daha fazla güç serbest bırakılmasını dilerdim.

Realme 8 5G kıyaslama karşılaştırması

Kalite testi Geekbench 5 CPU (tek / çoklu) 3D İşaret Sapan 3D İşareti Yaban Hayatı 3D İşareti Yaban Hayatı Stres Testi
Realme 9 5G 609 / 1.710 4.100 1.184 1.213 / 1.165
Realme 8 5G 573 / 1.769 3.321 1100 1.109 / 1.090
Realme 7 5G 581 / 1.801 4.271 1.585 1.594 / 1.583
Realme 8 Pro 568 / 1.685 3.671 1.050 1.050 / 1.045

Realme’nin 9 5G ile farklı şekilde organize ettiği şey, microSD kartın yerleştirilmesidir. Önceki modelde iki SIM kart ve bir bellek genişletmesi kullanabiliyordunuz. 9 modeli ise birleşik bir SIM kart sürgüsü kullanır. Bu nedenle, iki SIM ve bir SIM ve bir microSD kart arasında seçim yapmanız gerekir.

Realme 9 5G'nin bağlantıları.

Bir USB-C bağlantı noktasına ek olarak, alt tarafta bir jak konektörü de vardır. / © SonrakiPit

Çarpıcı: Oyun oynarken sonunda mono hoparlörü kapalı tutmadığım bir pozisyon bulmakta zorlandım. Burada gecikme süresi azaltılmış AptX codec bileşeni dahil Bluetooth 5.1 veya 3,5 mm jak bağlantısı üzerinden kablolu kulaklık kullanmanız gerekir.

Kamera: Etkili olarak yalnızca bir odak uzaklığı

Realme 9 5G’nin arkasında üç lens görmenize rağmen, yalnızca bir odak uzaklığınız var. Çünkü Realme, 50 megapiksel ana kameraya ek olarak, her biri 2 megapiksel olan sadece bir makro kamera ve bir monokrom kamera kuruyor. Cep telefonu 16 megapiksel ile selfie çekiyor.

Realme 9 5G kameraları

Realme 9 5G’nin kameraları 50 megapiksel çözünürlüğe sahip. / © SonrakiPit

memnun:

 • Yaratıcı resim modları (Filtre, Eğme ve Kaydırma ve daha fazlası)
 • İlginç sokak modu

Beğenmemek:

 • Arkada iki yedek lens
 • Genel görüntü kalitesi vasat

 • Ağır son işlem

Akıllı telefon orta menzilinde Realme 9 5G’nin ölçmek zorunda olduğu gerçekten iyi kameralı telefonlar var. Ne yazık ki, 2022’de üretici hala ultra geniş açılı bir kamera entegre etmeyecek. Ancak, motiflerinizi sadece dijital olarak yakınlaştırabilirsiniz, ancak binaların önünde daha büyük bir görüntü bölümü seçemezsiniz. Dijital zoom kalite açısından hayal kırıklığı yarattığından, kamera bu konuda çok esnek değil.

Bunun yerine Realme, yeni başlayanlara hitap edecek birçok resim modu sunuyor. Yaratıcı filtrelere ek olarak, bir cep telefonunda hiç görmediğim bir eğme ve kaydırma modu ve bir sokak modu var. Burada, cep telefonu bir tür yarı otomatik modda çalışırken, odak ve pozlamayı bir kontrol pedi kullanarak ayarlayabilirsiniz. Onunla oynamak eğlenceli ama telefon gerçekten daha iyi sonuçlar vermiyor.

Genel olarak, 48 megapiksel ana kameranın görüntü kalitesi şaşırtıcı derecede iyi. Gün boyunca, görüntüler birçok durumda net ve doğal görünüyor, ancak HDR sahneleri biraz doğal görünmüyor. Zayıf aydınlatma koşullarında, Realme 9 5G nesneleri güvenilir bir şekilde aydınlatır, ancak ayrıntılar çok bulanıklaşır ve genel kalite biraz fazla düşer.

Cep telefonunuzla video kaydetmeyi seviyorsanız, Realme 9 5G’yi Full HD’de saniyede 30 kare ile veya 720p’de saniyede 30 veya 60 kare ile kullanabilirsiniz. Burada Realme 9 5G, ucuz akıllı telefonların bile ulaştığı mevcut standartların gerisinde kalıyor.

Pil: Yavaşça boş, yavaş dolu

Yalnızca yaklaşık 8,5 milimetrelik küçük kalınlığa rağmen Realme 9 5G, çok uzun bir pil ömrü sağlayan 5.000 mAh pile sahiptir. 18 watt ile çalışan yavaş hızlı şarj ile şarj süreleri çok uzun.

memnun:

 • Çok sağlam pil ömrü

 • Şarj cihazı dahil

Beğenmemek:

Pratik testte Realme 9 5G, 2 günlük sağlam bir pil ömrü sundu. Bu, üreticilerin 5.000 mAh’lik büyük pilleri kullanmayı sevdiği, ancak nadir olmayan orta sınıftadır. Pil ömrünü ölçmek için PC Mark karşılaştırması, yaklaşık 14 saatlik ekran açık kalma süresinin çok iyi bir sonucuyla bunu doğrular.

Realme 9 5G'nin bağlantıları.

Bir USB-C bağlantı noktasına ek olarak, alt tarafta bir jak konektörü de vardır. / © SonrakiPit

Ancak Realme’nin 5G akıllı telefonunun sadece 18 watt ile şarj olması hayal kırıklığı yaratıyor. Realme, hızlı şarj konusunda düzenli olarak rekorlar kıran girişimcilerden biri. 250 avroya mal olan Realme 9 5G’de 150 watt ile hızlı şarj olmasını beklemesem bile, 50 hatta 80 watt büyük pili iyi yapar. Bununla birlikte, Apple dönekleri veya akıllı telefona yeni başlayanlar, teslimat kapsamına dahil olan bir şarj cihazını dört gözle bekleyebilirler.

Realme 9 5G: Özellikler

Teknik özellikler
Cihaz adı

Realme 9 5G

resim Realme 9 5G tek resimde.
Ekran 6,6 inç LC ekran, FHD+, 120 Hertz yenileme hızı
bilgisayar Qualcomm Snapdragon 695 5G
Depolamak
(bölgeye göre değişir)
4 GB RAM
64 veya 128 GB UFS 2.2 dahili
yazılım 12 | realme kullanıcı arayüzü 3.0
Genişletilebilir Depolama Evet, microSD
ana kamera 50 MP | f/1.8 | 1/2.76″
BW portre kamerası 2MP | f/2.4
makro kamera 2MP | f/2.4
özçekim 16MP | f/2.05
Video 30 fps’de 1080p | 30 veya 60 fps’de 720p
Ses mono hoparlör
Pil paketi 5.000 mAh
Kablo ile şarj etme Maksimum 18 watt
Kablosuz şarj (Qi) hayır
UWB hayır

Çözüm

Üreticiler, 300 avronun altındaki fiyat aralığının ne kadar önemli olduğunu defalarca vurgulasa da, Realme orta sınıf temel modeline çok az dikkat ediyor. Realme 9 5G, selefinin çok ılık bir infüzyonudur ve bu da selefinin ılık bir infüzyonudur. İyileştirmeler çoğunlukla kozmetik, daha güzel bir sırt ve daha modern bir üçlü kamera düzenlemesi.

İki nesil önce olduğu gibi, ekran artık içeriği 120 Hertz’de görüntülemeyi başarıyor. Ancak Realme bir LC paneline güvenirken, örneğin Redmi zaten bu fiyata OLED ekranlar sunuyor. Günlük kullanımda ve mobil oyunlarda performans gayet iyi. Kamera kalitesi gün ışığında şaşırtıcı derecede iyiydi – ancak keskinlik ve netlik geceleri biraz fazla düşüyor.

Özetle: 2022’de 300 Euro’nun altında daha fazlasını sunan akıllı telefonlar olacak – ve 200 Euro’nun altındaki cep telefonu kategorisinde bile Realme 9 5G’den daha güçlü modeller bulacaksınız. En iyilerin bağlantılı listesinde, size hangi ucuz cep telefonlarının önerildiğini söylüyoruz.genel-27