Azim, Mars’ta bir selfie çeker. Kredi: NASA/JPL-Caltech/MSSS

CU Boulder jeologu Lisa Mayhew, Utah’ta yerinde görünmeyecek eski bir manzaranın tarihini yeniden yaratmak için çalışan bilim adamları arasında yer alıyor – sadece bu arazi Mars’ta Dünya’dan milyonlarca mil uzakta bulunuyor.

Mayhew, Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı tarafından yönetilen NASA’nın Mars 2020 görevi için bilim ekibinin bir üyesidir. Ağustos ayında, o ve meslektaşları, Perseverance gezicisinin Kızıl Gezegeni keşfinden elde edilen ilk sonuçlardan bazılarını yayınladılar.

Bulgular Jezero Krateri’ne derinlemesine bakıyor. 3 milyar yıldan daha uzun bir süre önce, büyük bir asteroid Mars’a çarptı ve neredeyse 30 mil boyunca uzanan ve yuvarlanan kum tepeleri ve sarp kayalıklar içeren bu jeolojik özelliği oluşturdu. Yaklaşık bir SUV boyutunda olan Perseverance gezicisinde bir dizi bilimsel araç kullanan araştırmacılar, bu manzaranın geçmişini keşfetmeye başladılar – magmatik kayaların krater tabanını nasıl oluşturduğunu ve suyun kayaları nasıl yeniden şekillendirdiğini gösterdi. göl muhtemelen bu bölgeyi doldurmuştur.

CU Boulder’daki Jeoloji Bilimleri Bölümü’nde araştırma görevlisi olan Mayhew, “Mars’ın jeolojisi, mineralolojisi ve kimyasının ne olabileceğini düşündüğümüzü bildiren yörüngeden çok fazla bilgimiz var” dedi. “Ama orada bir gezici almak, neler olduğunu gerçekten anladığımızdan emin olmak için inanılmaz derecede değerli bir araç.”

Yeni sonuçlar, bu cesur makine için bir darbe. 1 tondan fazla Perseverance, 18 Şubat 2021’de Mars’a indi. O ve Mayhew o zamandan beri meşgul. 570’den fazla Mars günü veya “sols” boyunca, gezici gezegen yüzeyinin yaklaşık 8 milini keşfetti. Yeni çalışmalar, gezicinin Máaz ve Séítah adlı ikisi de dahil olmak üzere krater zemini boyunca jeolojik oluşumları ve özellikleri araştırmak için harcadığı Perseverance’ın ilk yılına odaklanıyor.

Daha önce sadece Dünya’da kayalar üzerinde çalışmış olan Mayhew, görevi bir jeolog olarak becerilerini geliştirmek ve en azından dolaylı olarak başka bir dünyaya ayak basmak için bir şans olarak görüyor.

“Bazen yaptığım şeyi yapmamın ne kadar çılgınca olduğunun farkındayım” dedi. “Bu çığır açan bilimin bir parçası olma fırsatına sahip olduğum için gerçekten minnettarım.”

Kredi bilgileri: JPL

kayaya yazılmış

Jezero Krateri bugün kuru ve tozlu görünebilir, ancak 3 milyar yıldan fazla bir süre önce neredeyse tanınmaz olurdu. Burada, bir girişten akan su, çağlar boyunca büyüyen ve küçülen bir gölü besledi.

Mayhew ve meslektaşları, bu daha ıslak geçmişin zaman çizelgesini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Takımın ilk bulguları, özellikle iki jeolojik formasyona ev sahipliği yapıyor: “Mars” için Máaz, Navajo, “kum arasında” için daha büyük Séítah, Navajo’nun üzerinde görünen bir özellik. Bu araziyi incelemek için araştırmacılar, SuperCam dahil olmak üzere Perseverance’daki çeşitli araçlara güvendiler. Bu döner alet, gezicinin üzerine oturur ve elementleri ölçmek ve çeşitli kayalarda bulunan mineralleri belirlemek için lazer ışığı kullanır.

Mayhew, California Teknoloji Enstitüsü’nden Ken Farley ve Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan Roger Wiens tarafından yönetilen, Perseverance’ın Mars’taki ilk yılını detaylandıran iki makalenin ortak yazarıdır. Çalışmalar 25 Ağustos’ta dergilerde yayınlandı. Bilim ve Bilim Gelişmeleri. Diğer araştırma ekipleri, aynı zamanda misyondan daha fazla bulgu yayınladı.

Rover bulguları, Kızıl Gezegenin antik manzarasına bir bakış sunuyor

Perseverance’ın beklenen iniş noktası (yeşil daire) dahil olmak üzere Jezero Krateri’ndeki jeolojik bölgelerin haritası. Kredi: ESA/DLR/FU-Berlin/NASA/JPL-Caltech

Grubun sonuçları bu oluşumların şaşırtıcı bir kökenine işaret ediyor: Krater tabanında birkaç aşamada çöken ve soğuyan, potansiyel olarak hem Séítah hem de Máaz’ı oluşturan sıcak, erimiş bir kaya kütlesi var olmuş olabilir. Alternatif olarak, Máaz, ayrı lav akıntıları kratere taşındığında da oluşmuş olabilir.

Mayhew, “Bir fikir, bunun yeraltında soğuyan magmadan oluşan tek bir kaya kütlesi olduğudur.” Dedi. “Fakat başka bir model, Máaz’ın Mars yüzeyinde aktif olarak akan lav tarafından ayrı ayrı oluşturulmuş olabileceğidir.”

Proje, on yıllardır devam eden kariyerinin çoğunu motive eden bir soruya değiniyor: Hayat, gezegenimizdeki en olası olmayan yerlerden bazılarında nasıl var oluyor?

Mayhew, 2007 ve 2008 yıllarında, hidrotermal sistemlerdeki mikrobiyal yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmek için Pasifik ve Atlantik okyanuslarının dibinden kayalar toplayan araştırma gezilerine çıktı. 2015 yılında, aktif olarak reaksiyona giren kayalara erişmek için bir hidrotermal sistemin yeraltında sondaj yapan Uluslararası Okyanus Sondajı Programı araştırma gezisine katıldı. Bu bölgelerde kayalar su ile reaksiyona girer ve hidrojen gazı gibi kimyasallar üretir; bu besinler, canlı mikrop topluluklarını destekleyen ve sırayla kabuklular ve diğer omurgasızlar gibi daha karmaşık yaşamı destekleyebilen besinlerdir.

Mayhew, “Araştırmam her zaman suyun kayaları nasıl değiştirdiğini ve bu sürecin yaşamı nasıl destekleyebileceğini ele aldı.” Dedi.

Rover bulguları, Kızıl Gezegenin antik manzarasına bir bakış sunuyor

Perseverance’ın SuperCam cihazı tarafından çekilen Máaz kaya oluşumunun yakından görünümü. Kredi: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/CNRS

Dünya’ya Dönüş

Jezero’daki kayaların milyarlarca yıl önce yaşamı destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Mayhew ve meslektaşlarının, Dünya’daki laboratuvarlarda mikroskop altında Mars’ın bu parçalarına çok daha yakından bakmaları gerekecek.

Görevi sırasında, Perseverance’ın yaklaşık 40 Mars jeolojik örneğini kazmak için bir matkap kullandığını ve bunları kapalı tüplerde sakladığını açıkladı. NASA, bu tüplerden 30’unu alıp Dünya’ya geri getirmek için Mars’a seyahat edecek ayrı görevler üzerinde Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile birlikte çalışıyor.

Mayhew, misyonun İade Örneği Bilim ekibindeki 15 bilim adamından biridir. O ve meslektaşları, gezicinin hangi kayaları toplaması gerektiğine karar vermek için diğer ekip üyeleri ve Perseverance operatörleriyle birlikte çalışıyor. Ekip bugüne kadar 13 numune tüpünü, 12’sini kayalarla ve birini atmosfer numunesiyle doldurdu ve yakında daha fazla kaya örneği toplamayı planlıyor. Ekip ayrıca atmosferdeki toz ve partikülleri toplamak için iki “tanık” tüpü de mühürledi ve araştırmacıların numune alma işlemi sırasında mevcut olabilecek kirliliği ölçmesine izin verdi.

Mayhew, Dünya merkezli bir jeologdan yabancı bir dünya üzerinde çalışan bir bilim insanına geçişin zor ama ödüllendirici olduğunu söyledi.

Mayhew, “Büyük bir öğrenme eğrisi gibi hissettim. Takımdaki birçok insanın, özellikle 2000’lerin başında Fırsat ve Ruh’un yükselişinden bu yana gezici görevlerde çalışanlar gibi bir geçmişe sahip değilim,” dedi. . “Sürekli kulaklarımı açık tutmaya ve onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.”

Mart 2022’de Azim, görevin belki de en heyecan verici alanı olan delta için krater tabanından ayrıldı. Burada ekip, Mars’ta bir zamanlar su akarken krater zemininde biriken kayaları toplayacak.

Azim ve Mayhew, durma belirtisi göstermiyor: “Yoğun bir program ve ilerlemeye devam etmeliyiz.”


Mars’ta hiç yaşam var mıydı? NASA’nın Azim gezicisi, kaya örneklerinde organik madde bulur


Daha fazla bilgi:
KA Farley ve diğerleri, Mars’taki Jezero kraterinin tabanından örneklenen sulu alterasyona uğramış magmatik kayaçlar, Bilim (2022). DOI: 10.1126/science.abo2196

Roger C. Wiens ve diğerleri, Jezero kraterinde, Mars’ta bileşim ve yoğunluk tabakalı magmatik arazi, Bilim Gelişmeleri (2022). DOI: 10.1126/sciadv.abo3399

Boulder’daki Colorado Üniversitesi tarafından sağlanmıştır.

Alıntı: Gezici bulguları, 29 Eylül 2022’de https://phys.org/news/2022-09-rover-glimpse-red-planet-ancient.html adresinden alınan Kızıl Gezegen’in antik manzarasına (2022, 29 Eylül) bir bakış sunuyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1