Otomatik acil frenleme (AEB), düşük hızlı arkadan çarpmaları önlemede oldukça iyidir, ancak Amerikan Otomobil Birliği’nin (AAA) yeni araştırmasına göre, araçlar daha ortalama hızlarda seyahat ederken bir tür berbattır.

Eylül 2022’den itibaren, ABD’de satılan tüm yeni otomobillerin standart olarak, bir çarpışma anında frenleri otomatik olarak uygulamak için öne bakan kameralar ve diğer sensörler kullanan AEB ile gelmesi gerekiyor. Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü, AEB’nin 2025 yılına kadar 28.000 kaza ve 12.000 yaralanmayı önlemeye yardımcı olabileceğini tahmin ediyor.

AAA, dört ortak araç kullanarak, yaklaşık 20 yıl önce üretim araçlarına ilk kez sunulmasından bu yana nasıl ilerlediğini görmek için AEB’yi teste tabi tutmak istedi. Buldukları şey o kadar da büyük değildi.

AAA’nın otomotiv mühendisliği ve endüstri ilişkileri direktörü Greg Brannon yaptığı açıklamada, “Otomatik Acil Durum Frenleme, yapmak üzere tasarlandığı sınırlı görevin üstesinden gelmekte başarılıdır,” dedi. “Maalesef bu görev yıllar önce hazırlanmıştı ve düzenleyicinin düşük hızlı çarpışma standartları gelişmedi.”

“Otomatik Acil Durum Frenleme, yapmak üzere tasarlandığı sınırlı görevin üstesinden gelmekte başarılıdır”

Grup, test için tümü AEB’yi içeren sürücü destek özellikleriyle donatılmış dört araç seçti: 2022 Chevrolet Equinox LT; 2022 Ford Explorer XLT; 2022 Honda CR-V Turu; ve 2022 Toyota RAV4 LE.

AEB, yıllar içinde düşük hızlı arkadan çarpmaları azaltmada yararlı olduğunu kanıtladı, ancak AAA daha yaygın ve daha ölümcül olan iki çarpışma senaryosunda ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek istedi: T kemikleri ve karşıdan gelen araçların önünde sola dönüşler . 2016’dan 2020’ye kadar, bu iki tür çarpışma, çarpan aracın çekişini kaybetmediği veya çarpışmadan önce yoldan ayrılmadığı iki yolcu aracının karıştığı kazalarda toplam ölümlerin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyordu.

Sonuçlar oldukça moral bozucuydu. Yaklaşmakta olan bir araç testlerinin önündeki hem T kemiklerinde hem de sola dönüşlerde AEB, AAA’nın sahnelediği kazaların yüzde 100’ünü engelleyemedi. Sistem ayrıca sürücüyü uyarmakta ve aracın hızını yavaşlatmakta başarısız oldu.

Arkadan çarpışma testinde, hız düşük tutulduğu sürece AEB biraz daha iyi performans gösterdi. 30mph’de, sistem 20 çarpışmadan 17’sini veya yüzde 85’ini önledi. Çarpışmayla sonuçlanan test sürüşlerinde çarpma hızı yüzde 86 oranında azaltıldı. Ancak 40mph’de AEB, 20 arkadan çarpışmadan yalnızca altısını veya yüzde 30’unu önledi. Çarpışmayla sonuçlanan test sürüşlerinde çarpma hızı yüzde 62 oranında azaltıldı.

Bu, AAA’nın otomatik frenleme ve diğer sürücü yardımı özelliklerinin eksikliğini ilk kez vurgulaması değil. Grup tarafından yapılan bir 2019 araştırması, AEB’nin arabaların 20mph hızlarında kukla yayaların üzerinden geçmesini önlemede oldukça kötü olduğunu buldu.

Bu çalışmalar, trafik kazalarını ve ölümleri ortadan kaldırmayı büyük bir hedef haline getiren otomobil üreticilerinde şüphesiz yankı uyandıracaktır. Bu arada, düzenleyiciler otomobil endüstrisine dikkatsiz sürüşü önlemek için daha fazlasını yapması için baskı yapıyor.genel-2