2022 New York Film Festivali, etkinliğin hem 60. hem de yönetici yönetmen Eugene Hernandez için sonuncusu. Sundance Film Festivali’ne başkanlık etmek için yola çıkmadan önce, film endüstrisinin emektarı bir kadınla konuştu. Hollywood Muhabiri NYC’nin dönüm noktası film konferansını denetlemekle ilgili en iyi anıları hakkında ve bu yılki diziden ne beklenmesi gerektiğini paylaşıyor.

Bunun son New York Film Festivaliniz olması konusunda ne hissediyorsunuz?

Duygusal. Bu festivalle ilişkim 28 yıl öncesine dayanıyor. Organizasyon [Film at Lincoln Center] festival beni gerçekten şekillendirdi, eğitti, bilgilendirdi ve eğlendirdi. New York Film Festivali, profesyonel hayatımın ve New York’taki bir sinefil olarak hayatımın çok şekillendirici bir parçası oldu. Son üç yıl zor geçti. Herkes için, organizasyonlar, liderler için çok zor oldular ve bu yılki festival bir şeylerin doruk noktası gibi geliyor.

Geçtiğimiz iki yıl dolu dolu geçti – 2020 arabalı ve sanal gösterimlerin bir karışımıydı ve geçen yıl delta varyantı tarafından biraz gölgede kaldı.

2020’den itibaren bu yeni liderlik rolünü üstlendiğimde “Nasıl New York’un film festivali olabiliriz?” diye konuşmaya başladık. Salgın gerçekten yerleştiğinde festivali Lincoln Center dışında yeniden başlatmak zorunda kalacağımızı çok az biliyorduk. Geçen yıl farklı bir şekilde geri geliyordu çünkü tam izleyicimiz değildi – bu yüzden bu yıl daha çok bir doruk noktası gibi geliyor.

ne yaptı Beyaz Gürültü, Tüm Güzellik ve Kan Dökülmesi ve Teftiş ilgili açılış gecesi, başyapıt ve kapanış gecesi filmleri gibi mi?

Bu üç film, sinemanın yılın en güçlü eserleri arasında yer alıyor. Merkez parçası ile, [Bloodshed‘s] Laura Poitras, zanaatının ve işinin zirvesinde. Güzel bir eve dönüş olacak. Teftiş çok hareketli bir film çünkü Elegance Bratton’ın hikayesi. Bir varışa tanık olduğumuzu biliyorduk. 60. yılımızı bir ilk filmle bitirmek bizim için geleceğe bir işaret ve bir selamdır. [White Noise] eğlencelidir; keskin. Hepsinin güçlü bir New York bağlantısı var.

Noah Baumbach’ın ‘White Noise’ (Netflix) filminde Adam Driver ve ‘The Inspection’da (A24) Deniz Piyadelerine katılan eşcinsel bir adam olarak Jeremy Pope.

WILSON WEBB / NETFLIX’in izniyle; A24

Peki ya dünya prömiyerleri Dedi ve Kadar — bunları neden festivale getirmek istediniz?

Bu durumuda Dedi, film festivalleri Harvey Weinstein’ın korkunç eylemlerinin merkezinde yer alıyor – onu izlemek ve festival için düşünmek, temel ve ağır bir deneyimdi. Bu harika bir New York filmi, bu iki başrol oyuncusu, bu iki harika gazeteciyi canlandırıyor. New York Times. Sırf bu haberi almak için New York sokaklarında ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Bu iki gazetecinin farkındalık yaratmak ve sektörümüzde büyük bir figür olan birini hesaba katmak için ne kadar büyük işler yaptığını hatırlatan ciddi bir film. [With Till,] hikayeyi biliyoruz ve bu ağır ve kendi ülkemizin ve Chinonye tarihinin gerçek ve trajik bir parçasını izliyoruz. [Chukwu] öyle bir güvenle yönetiyor ki, film ne kadar zor olursa olsun, her zaman kendine güvenen ve gerçek bir sanatçının ellerindesiniz.

Dizilişle, diğer festivallerde gösterime giren filmlerin prömiyerlerinin olması önemli mi?

Dünya prömiyeri konuşmasına karşı çok agnostiğiz. Gösterdiğimiz her şey New York için, izleyicilerimiz için yepyenidir ve bu bizim yol gösterici ilkemizdir.

60. New York Film Festivali 30 Eylül-Ekim arasında devam ediyor. 16.

Röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

***

5 NY Film Festivali’nde Görülmesi Gereken 5 Film

BEYAZ GÜRÜLTÜ

(Açılış gecesi)

NYFF düzenli Noah Baumbach, Adam Driver ve Greta Gerwig’in başrollerini paylaştığı Don DeLillo uyarlamasını ilk kez sahneye koyuyor. Hernandez, dünya prömiyerini Venedik’te yapan filmin “hem esprili hem de keskin” olduğunu söylüyor.

KADAR

(Dünya galası)

Yönetmen Chinonye Chukwu, oğlu Emmett Till’in linç edilmesinden sonra Mamie Till-Mobley’in adalet arayışının hikayesini yönetiyor. Hernandez, filmin bir “nakavt” olduğunu söylüyor.

TÜM GÜZELLİK VE KAN DÖNÜŞÜ

(Orta parça)

Laura Poitras’ın Altın Aslan Ödülü Tüm Güzellik ve Kan DökülmesiHernandez’in “şaşırtıcı ve muhteşem” olarak adlandırdığı , Sackler ailesinin çöküşü ve festival afiş sanatçısı Nan Goldin’in hayatı ve kariyeri hakkında iç içe geçmiş anlatılar aracılığıyla opioid salgınını araştırıyor.

SÖYLEDİ

(Dünya galası)

Maria Schrader’ın yeniden anlatımında Zoe Kazan ve Carey Mulligan başrolde. New York Times’ Harvey Weinstein’ın ifşası. Hernandez filmi şöyle adlandırıyor: “Kitap gerçekten ilgi çekici ve heyecan verici bir şekilde hayat buluyor.”

Megan Twohey (Carey Mulligan) ve Jodi Kantor (Zoe Kazan) Dedi.

JoJo Whilden/Universal Pictures’ın izniyle

TEFTİŞ

(Kapanış Gecesi)

Hernandez, Bratton’ın Deniz Piyadeleri temel eğitiminde eşcinsel bir adam olarak kendi deneyimlerine dayanan bu filmle, Elegance Bratton ilk uzun metrajlı filmini anlatıyor, diyor Hernandez.

Bu hikaye ilk olarak The Hollywood Reporter dergisinin 28 Eylül sayısında yayınlandı. Abone olmak için buraya tıklayın.sinema-2