Resim: Google.

Her gün milyonlarca insan Google Haritalar’ı yalnızca yolunu bulmak için değil, aynı zamanda ziyaret ettikleri yerler hakkında fikir vermek için de kullanıyor.

İnternet kullanıcıları fotoğraf yayınlar, yorum bırakır ve diğer kullanıcılardan gelen soruları yanıtlar. Toplu olarak, toplu olarak birbirlerinin bir yeri daha iyi tanımalarına yardımcı olurlar.

Böylece Google, bir mahallenin atmosferi hakkında bir fikir vermek için bu bilgi zenginliğini kullanmaya karar verdi. Web devi, navigasyon uygulaması için diğer yeni özellikleri de duyurdu.

Mahallenizin havasını keşfedin

“Mahalle havası” (Fransızca’da “mahalle atmosferi”, Editörün notu) olarak adlandırılacak olan yeni işlev, her şeyden önce “bir bölgede neyin ilginç olduğunu hızlı bir şekilde belirlemeyi” mümkün kılacak, bu hafta basına Chris Phillips açıkladı, Google GEO’nun başkanı.

Mahalle vibe özelliğinde öne çıkacak kadar popüler olan yerlerin seçimi bir algoritma ile yapılacaktır. Ancak Google, en azından başlangıçta, hizmetin kaliteli sonuçlar sunmasını sağlamak için kullanıcılar tarafından yapılan yorumlara da güvenecektir. Ancak ürün dünya çapında satışa sunulduğunda işlevsellik teknolojik hale gelecektir.

Neighborhood Vibe, önümüzdeki aylarda Android ve iOS’ta küresel olarak kullanıma sunulmaya başlayacak.

“En eksiksiz ve güncel harita”

Google Haritalar uygulamasını açtığınızda, ister kafe, bar, park olsun, çevrenizdeki popüler ve trend olan yerler haritada vurgulanır… uygulaması size diğer kullanıcıların önemli olarak değerlendirdiği yerleri sunar.

Ve her gün, Google Haritalar kullanıcıları uygulamaya milyonlarca güncelleme ekliyor, diyor Chris Phillips, “ürün, kullanıcıların dünyayı keşfetmelerine ve daha iyi gezinmelerine yardımcı olmak için uyarlandı ve geliştirildi.”

Onun için 17 yaşındaki uygulama “mümkün olan en eksiksiz ve güncel haritayı” sunuyor. Bunu yapmak için Google, kullanıcı topluluğu tarafından toplanan bilgileri ekleyerek “yetkili görüntü ve veri kaynaklarını” birleştirir.

Canlı Görünüm’de Yeni

Google ayrıca, Haritalar’da ilk kez 2019’da tanıtılan bir özellik olan Live View’ı da geliştiriyor. Uygulama öğelerini gerçekliğin üzerine yerleştirmek için artırılmış gerçeklik kullanıyor. Bunun için özellik, Street View özelliği tarafından sağlanan makine öğrenimini, akıllı telefon sensörlerini ve gerçek dünya görüntülerini kullanır. Servis, bir yürüyüş rotasının başlangıcında hangi yöne gidileceğini belirlemeye yardımcı olur.

Bugün Google, kullanıcıların önlerindeki ilgi çekici yerleri hızlı bir şekilde belirlemelerine yardımcı olmak için “Canlı Görünümde Ara” işlevini başlatıyor.

Örneğin, Chris Phillips, yabancı bir bölgedeyseniz ve paraya ihtiyacınız varsa, yakındaki ATM’leri Google Haritalar’da arayabilirsiniz diyor. Canlı Görünümde Ara özelliğini kullanarak, “kameranızı kaldırın, Google Haritalar arama çubuğundaki simgeye dokunun ve doğrudan, gerçek dünyaya bindirilmiş, yakındaki ATM’yi görün”.

Hizmetin uzatılması önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

Üçüncü taraf uygulamalar için çevre dostu yollar

Google Haritalar, birkaç aydır, motorlu bir araçla seyahat ederken yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayan “ekolojik rotalar” sunuyor. Geçen Çarşamba günü Google, bu özelliği Google Haritalar platformunun geliştiricilerine sunacağını duyurdu. Böylece uygulamayı kullanan şirketler, örneğin sürücüleri (VTC, araç paylaşımı, teslimat görevlileri vb.) için bu hizmetten yakıt tasarrufu yapmak için yararlanabilecekler.

“Ayrıca, bu ürünün ekolojik faydalarını kullanıcıların ötesine taşımanın bir yolu. [privés] Google Haritalar’dan geliştirici topluluğuna,” diyor Chris Phillips.

Eko-rotalar, geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da Google Haritalar’da kullanıma sunuldu. Bu özellik, sürücülere A noktasından B noktasına en kısa rota olmayan ancak mümkün olan en düşük karbon emisyonu ile sonuçlanması gereken rotalar sunar.

Geçen Mayıs ayında Google, kullanıcılarının bu özelliği zaten 86 milyar mil sürmek için kullandığını ve yaklaşık yarım milyon ton karbon emisyonu tasarrufu sağladığını, bu da 100.000 arabanın trafikten kaldırılmasına eşdeğer olduğunu bildirdi.

Eko-yönlendirme özelliği, Haritalar’ın mobilite teklifi olan Google Haritalar Platformunu kullanan geliştiricilere sunulacak. Platformun ücretsiz kısmı aracılığıyla erişilebilir hale getirilmelidir. Yıl sonuna kadar bir önizleme sunulacak.

Bu yılın başlarında Google, eko-yönlendirme seçeneğini Google Flights hizmetini de kapsayacak şekilde genişletti ve kullanıcılarına biletin fiyatı veya uçuş programı gibi diğer bilgilerin yanı sıra bir uçak yolculuğunun beklenen karbon emisyonlarını bilmelerini sağladı.

Kaynak: ZDNet.com [1, 2]genel-15