Jüpiter'in uydusu Europa'nın bu görüntüsü, NASA'nın Juno uzay aracındaki JunoCam görüntüleyici tarafından 16 Ekim 2021'de yaklaşık 51.000 mil (82.000 kilometre) uzaklıktan çekildi.

Juno, Europa’nın bu görüntüsünü, uzay aracının 51.000 mil (82.000 kilometre) uzakta olduğu Ekim 2021’de yakaladı.
resim: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Juno yörüngeye girdi Jüpiter beri Temmuz 2016, bPerşembe günü uzay aracı, dikkatini gaz devinden uzaklaştıracak. Jüpiter’in en ilgi çekici uydularından birine yakın yaklaşım: Avrupa. Astrobiyologlar düşünür Mümkün en Galilean ayı olabilir tuzlu bir okyanusta bir tür yaşam barındırır donmuş kabuğunun altında.

NASA’nın Juno uzay aracı yapması planlanıyor yakın uçuş Europa Perşembe günü saat 5:36 ET’de. bent gelecek 222 mil (358 kilometre) içinde yüzey ve en yükseklerden bazılarını yakalayacak-Europa’nın şimdiye kadar çekilmiş çözünürlüklü görüntüleri, ayın iç kısmı hakkında değerli verilerle birlikte, buzla kaplı yüzey ve atmosfer.

Perşembe günkü uçuş, bir NASA uzay aracının 20 yıldan fazla bir süredir Europa’ya en yakın olduğu uçuş olacak. 3 Ocak 2000’de Galileo uzay aracı, Jüpiter ve uydularını inceleme görevi sırasında Europa’nın 218 mil (351 kilometre) yakınında uçtu.

Jüpiter yaklaşık 80 uyduya sahiptir ve en büyük dördü Galile uyduları olarak bilinir. Yine de Europa dünyanın en küçüğüdür. Galileli demetbilim adamları uzun zamandır şüpheleniyorlardı BT hayata ev sahipliği yapabilir içinde küresel okyanus su buzu kabuğunun altında. Avrupa nispeten pürüzsüz bir yüzeye sahiptirve atmosferi çoğunlukla oksijenden oluşur (her ne kadar biz insanların nefes alamayacağı kadar ince olsa da). Ayın manyetik alanı, potansiyel olarak yaşanabilir koşullar yaratarak onu Jüpiter’in radyasyonundan korumaya yardımcı olur..

Juno, Europa’nın su buzu kabuğunun altını inceleyecek, bileşimi ve sıcaklığı hakkında veri toplayacak, NASA’ya göre. Uzay aracı da ayarlandı Bilim ekibinin, son yirmi yılda Europa’nın yüzeyinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için önceki görüntülerle karşılaştıracağı JunoCam ile ayın dört görünür ışık görüntüsünü çekmek. Uçuş sırasında, Juno Europa’nın gölgesinde olacak, ancak güneş ışığı yansıdı Jüpiter görüntüleme için yeterli ışık sağlayacaktır.

Uçuş sırasında elde edilen veriler, yalnızca Europa’ya adanmış yaklaşan bir göreve beslenecek. NASA planlıyor başlatmak Jüpiter’in yörüngesindeyken ayın bir dizi uçuşunu gerçekleştirecek olan Europa Clipper uzay aracı, Ekim 2024’te.

Juno’nun Europa uçuşu, uzay aracının yörüngesini değiştirecek ve Juno’nun Jüpiter’in bir yörüngesini tamamlaması için gereken süreyi 43’ten 38 güne indirecek. Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Juno misyon müdür yardımcısı John Bordi yaptığı açıklamada, “Uzay aracı ve ay arasındaki göreceli hız saniyede 14,7 mil (saniyede 23.6 kilometre) olacak, bu yüzden oldukça hızlı çığlık atıyoruz” dedi. “Planlanmış verilerimizi başarılı bir şekilde elde etmek için tüm adımlar bir saat gibi gitmeli, çünkü uçuş tamamlandıktan kısa bir süre sonra, sadece 7 ½ saat sonra gerçekleşecek olan Jüpiter’in yaklaşmakta olan yakın yaklaşımımız için uzay aracının yeniden yönlendirilmesi gerekiyor.”

O Europa görüntülerinin geri dönmesini bekleyeceğiz zaten olan Juno uzay aracından teslim edilmiş birçok Jüpiter’in dönen rüzgarlarının ve devasa kütlelerinin muhteşem manzarası fırtınalar.

Daha: Juno’nun Nefes Kesen Jüpiter Görüntüleri Nasıl Yapılıyor?genel-7