Microsoft, tahmine dayalı QWERTY Klavye uygulama yazılımı Swiftkey için iOS desteğini sonlandıracağını duyurdu. Klavye uygulamasının 5 Ekim’de Apple App Store’dan kaldırılacağı bildiriliyor. Ancak, Swiftkey uygulamasını iPhone veya iPad’lerine zaten yüklemiş olan iOS kullanıcıları, manuel olarak kaldırılıncaya veya kullanıcı kaldırılıncaya kadar uygulamayı kullanmaya devam edebilecek. başka bir iOS cihazına geçer.

Microsoft, 2016 yılında tahmini klavye teknolojisi şirketi SwiftKey’i 250 milyon GBP (kabaca 1,990 Rs. crore) karşılığında satın aldı ve o zamandan beri uygulama için Android ve iOS yeteneklerini geliştirmek ve kendi Word Flow dokunmatik klavye teknolojisiyle entegre etmek için çalışıyor. pencereler için.

Şirket, Apple iOS ekosisteminden çekilme kararını teyit ederken, gelişmenin ardındaki sebep henüz kamuoyuna açıklanmadı. Bununla birlikte, Apple’ın duvarlarla çevrili bahçesini koruma konusundaki politikaları, Microsoft’un iOS cihazlarda Swiftkey desteğini durdurmasının nedeni olabilir. bildiri ZDnet tarafından.

Swiftkey tarafından kullanılan teknoloji, kullanıcıların yapay zeka (AI) ve doğal dil işlemeyi kullanarak ne yazmaya çalıştıklarını tahmin etmek için büyük miktarda metni analiz eden algoritmalar üzerine kuruludur. Tahmine dayalı teknolojinin çalışması için, algoritmaların kullanıcının kelime kullanımını ve yazma kalıplarını analiz etmesine izin veren entegrasyon ve izinlerin verilmesini gerektirir. Rapora göre, bu erişim izni, şu anda yürürlükte olan daha katı politikalarla Apple’da eksik olabilir.

Bir Reddit kullanıcısı, ilk olarak Apple App Store’daki Microsoft Swiftkey uygulamasındaki güncellemelerin eksikliğini vurgulamıştı. iplik. Uygulama bir yıldan fazla bir süredir güncelleme almamıştı.

Bununla birlikte, SwiftKey Ürün Yönetimi Direktörü Chris Wolfe, ZDnet’e yaptığı açıklamada, Microsoft’un Android’de SwiftKey’e ve Windows dokunmatik klavyeye güç sağlayan temel teknolojiye desteğini sürdüreceğini doğruladı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8