Araştırmacılar, Linux makinelerinizi daha hızlı çalıştırmanın son derece kolay bir yolunu keşfettiler.

Birçok Linux cihazı 2002’den beri Windows merkezli donanım yönetimi tarafından rahatsız ediliyor, ancak bu değişmek üzere olabilir. Bir makinenin işletim sistemi ile donanımı arasındaki, Linux makinenizi yavaşlatan yongalar gibi gelişmiş arabirimler, milyarlarca transistörlü işlemcilerin verimliliği korumasını sağlamak için uzun süredir gerekliydi.

En son ACPI standardı, 1996’da giden APM standardının yerini almasına rağmen, ancak çeyrek asırdan daha uzun bir süre önce, hala önemli bir kusuru vardı.

Daha yavaş performans

Bilgisayar mühendisleri, testlerinin çoğunu, uzun süredir Windows olan ve AMD işlemciler gibi üçüncü taraf yongaları kullandıklarında Linux dağıtımlarını ve macOS’u çoğunlukla düşünülmeden bırakan endüstri standardı işletim sistemi üzerinde gerçekleştirir.

Apple, kendi silikonunun piyasaya sürülmesiyle birlikte, bilgisayarlarında kullandığı işlemcilerle performansı çok yönlü artırmanın bir yolunu buldu. Şirketin M-serisi yongaları artık ikinci nesillerinde, ancak bu, Linux Vakfı’nın erişemeyeceği maliyetli bir çözüm.

Linux düşük performans

Rapor, Linux yaratıcısı Linus Torvalds’ın 2003’te güncellenmiş ACPI standardına ilişkin düşüncelerini anımsatmaya devam ediyor:

“ACPI, her yönden tam bir tasarım felaketidir. Ama bir şekilde buna takıldık. Herhangi bir Intel çalışanı bunu dinliyorsa ve sizin ACPI ile bir ilginiz varsa, yeniden üretmeden önce şimdi kendinizi vurun.”

Sorun, sorunlu makinelerin bir çekirdeğin boşta kalıp kalmayacağını belirleyen STPCLK# sinyallerine yanıt vermesi biraz zaman aldığında ortaya çıktı. Bu, geçici bir çözüm olarak sunulan bazı sahte G/Ç talimatlarının görüldüğü güç verimliliğinin azalmasına neden oldu.

Bu artık bir sorun olmasa da, AMD mühendisi K Prateek Nayak, Linux makinelerinin hala şirketinin işlemcilerindeki sahte talimatları izlediğini keşfetti. Bu arada The Register, Intel’den Dave Hansen tarafından, geçici çözümü yalnızca Intel yongalarında mevcut olacak şekilde sınırlayan ve bir çekirdeği boşta çalıştırmak için kullandıkları farklı yöntem nedeniyle etkilenmeyecek olan “aceleci bir yama” bildiriyor. Sonuç olarak, minimum iş hacminin yaklaşık 14 kat arttığı ve ortalama iş hacminin de yarıdan biraz fazla arttığı söyleniyor.

Nihayetinde, 2020’lere girerken bile, piyasada gördüğümüz üçüncü taraf donanımların çoğu, esas olarak Windows düşünülerek geliştirilmeye devam ediyor ve muhtemelen daha az popüler olan mühendisler için geliştirmeler yapmaya devam edecek. Zaman ilerledikçe işletim sistemleri.

Aracılığıyla Kayıt (yeni sekmede açılır)genel-6