Leeds’e yapılan girişim sermayesi yatırımı, Batı Yorkshire şehrinde bulunan teknoloji girişimlerinin finansmanında yıllık %88’lik bir artışla 2022’de fırladı.

İngiltere’nin Dijital Ekonomi Konseyi tarafından yayınlanan veriler, 2022’de şimdiye kadar, Leeds’teki teknoloji girişimlerinin ve ölçek büyütmelerinin, geçen yılın aynı dönemine göre 153 milyon sterlinlik önemli bir artışla 288 milyon sterlinlik yatırım artırdığını gösteriyor.

Bu ekstra sermaye, Leeds’teki teknik işlerin sayısını artırarak 49.000’den fazlaya yükseldi ve Yorkshire ve Humber (82.000) genelinde startup ve ölçek büyütmelerde çalışanların yarısından fazlasını temsil ediyor. Yeni verilere göre, Leeds’te teknoloji işe alımları geçen yıldan bu yana %64 arttı.

“Leeds’in teknoloji sektörünün ardındaki saf yaratıcılık ve hırs, görülmesi gereken bir güçtür. Teknoloji ve dijital ekonomi bakanı Damian Collins, “Şehir, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir yaşamlara sahip olmamıza yardımcı olmak için yeni inovasyonları yönlendiren yeni başlayanlar ve profesyoneller için bir yuva” dedi.

“Bu rakamlar, insanların yeteneklerinin doğrudan yeni işlere ve yatırımlara dönüştüğünü gösteriyor ve şehirdeki bu büyümenin ve başarının devam etmesini sağlamaya kararlıyım.”

Leeds’teki en iyi girişimler arasında, Temmuz ayında 5,9 milyon sterlin toplayan bir VR video oyun stüdyosu olan XR Games, bir açık veri AI platformu olan The Data City ve tamamen elektrikli sıfır karbonlu otobüs ve minibüs geliştiricisi Switchmobility yer alıyor.

Veriler, şehirdeki girişimcileri birbirine bağlayan iki haftalık bir etkinlik olan Leeds Dijital Festivali ile aynı zamana denk gelecek şekilde yayınlandı.

“Yıllardır davul çalıyoruz, Leeds Dijital Festivali’nin kurucu ortağı Stuart Clarke, Leeds, bir teknoloji işi kurmak ve büyütmek için inanılmaz bir yer ve tüm zor işlerin karşılığını alıyormuş gibi hissettiriyor” dedi.

“Şehirde, işlerini ölçeklendirirken yeni ve yerleşik girişimcilere yardım etmek için hazır olan inanılmaz, destekleyici bir teknoloji topluluğu oluşturduk ve bu, şehri evi olarak gören muhteşem sayıda startup, ölçek büyütme ve şirkete yansıyor.”genel-11