Bugün Google, Bulut Oyun Hizmeti Stadia’yı kapattığını duyurdu.

Düşük oyuncu çekme oranı, başarısız vaatler ve platform için Stadia’ya özel oyunların olmaması sayesinde. Bu duyuru Google’ın Stadia bloguStadia Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Phil Harrison ile bulut akış hizmetinin ömrü ve ölümü hakkında birkaç söz söyledi.

Google’a göre, Stadia sahipleri 18 Ocak 2023’e kadar kütüphanelerine erişebilecekler. Neyse ki, Stadia mağazası aracılığıyla donanım ve oyun satın alan herkese para iadesi yapılacak. Google, bu geri ödemelerin Ocak 2023’ün ortasına kadar tamamlanmasını bekliyor. En azından Stadia mağazasından bir şey satın alanlara para iadesi bile yapılıyor. Birkaç hafta önce Stadia’nın çöküşünün ne olacağını ve Google’ın geri ödemeleri kabul edip etmeyeceğini tartışmıştık. En azından bunun gerçekleştiğini görmek beni mutlu ediyor.

Ne yazık ki, Google’ın başarılı saymadığı her şeye rağmen Stadia, her tarafında başarısızlık yazan en son projedir. sahip olmak yeşim raymond birkaç ay önce ayrıldı ve bir PlayStation stüdyosu oluşturmaya devam etmek kesinlikle iyiye işaret değildi. Stadia’nın bu kadar uzun süre dayanmasına şaşırdım. Bunu, Stadia’da oynamaya değecek fazla bir şey olmamasına veya başka bir yerde bulamayacağınız giriş gecikmesini tanıtmaya kadar tebeşirliyorum. Gylt hariç her şey PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X|S, Switch veya PC için zaten mevcuttu.

O zaman hala Stadia için oyunları çıkan geliştiricileri merak etmelisiniz. Sadece büyük geliştiriciler değil, bağımsız şirketler de oyunlarını Stadia’ya taşımanın maliyetini yiyebilir.

Birkaç yıl önce, bir tüketici oyun hizmeti olan Stadia’yı da piyasaya sürdük. Stadia’nın tüketiciler için oyun akışına yönelik yaklaşımı güçlü bir teknoloji temeli üzerine inşa edilmiş olsa da, kullanıcılarda beklediğimiz ilgiyi göremediği için Stadia akış hizmetimizi sonlandırmaya başlamak için zor bir karar aldık.

Başından beri bizimle olan özel Stadia oyuncularına minnettarız. Google Store üzerinden yapılan tüm Stadia donanım satın alma işlemleri ile Stadia mağazası aracılığıyla yapılan tüm oyun ve eklenti içerik satın alma işlemleri için geri ödeme yapacağız. Oyuncular, oyun kitaplıklarına erişmeye ve 18 Ocak 2023’e kadar oynamaya devam edecek, böylece son oyun oturumlarını tamamlayabilecekler. Geri ödemelerin çoğunun 2023 Ocak ortasına kadar tamamlanmasını bekliyoruz

Stadia ekibi için, Stadia’yı sıfırdan inşa etmek ve desteklemek, oyuncularımızın sahip olduğu aynı oyun tutkusuyla besleniyor. Stadia ekip üyelerinin çoğu, bu işi şirketin diğer bölümlerinde ileriye taşıyacak. Ekibin çığır açan çalışması için çok minnettarız ve temel Stadia akış teknolojisini kullanarak oyun ve diğer endüstriler üzerinde bir etki yaratmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.

Stadia’da çalışan ekip için üzülüyorum, özellikle de Google’daki diğer kanallara, belki YouTube’a taşınmadıkları sürece sonunda işsiz kalacakları için.

Stadia ilk çıktığında incelediğimde, teknolojinin sağlam olduğunu düşündüğümden bahsetmiştim. Ancak odak olmadığı için kitleler için hazır değildi ve şimdi bu odak eksikliğinin sonuçlarını görüyoruz. Kokuyor, ancak ne yazık ki, çok fazla şirket bulut oyunlarına odaklanıyor ve en zayıf olanlar ayıklanıyor. Stadia rekabet etmek için gerekenlere sahip değildi, saf ve basit.oyun-4