Elon Musk, tweet'lerin ön onayını gerektiren SEC 'namlusunu' sona erdirmek istiyor

Elon Misk‘in avukatları, federal bir temyiz mahkemesini, 2018 rıza kararnamesinde bir hükümden vazgeçmeye çağırdı. ABD Güvenlik ve Değişim Komisyonu (SEC) gerektiren bir tesla Inc avukatı, Twitter’daki bazı gönderilerini inceleyecek.

Salı günü geç saatlerde Manhattan’daki 2. ABD Temyiz Mahkemesi’ne sunulan bir özette, Musk’ın avukatları ön onay yetkisini “hükümet tarafından dayatılan bir ağızlık” olarak nitelendirdi ve bu da onun geniş bir yelpazedeki konularda yasal konuşmasını engelleyen ve dondurdu.

Ayrıca Okuyun

Twitter, mücadeleci tanıklığıyla tanınan Elon Musk ile röportaj yapacak

Ayrıca, şartın ABD Anayasasını ihlal ettiğini ve “Amerikan ifade özgürlüğü ve açık tartışma ilkelerine aykırı” davranarak kamu politikasını baltaladığını söylediler.

SEC Çarşamba günü yorum yapmaktan kaçındı. Temyiz mahkemesine kendi raporunu sunması bekleniyor.

Musk, ABD Bölge Yargıcının 27 Nisan tarihli kararının bir kısmını bozmak istiyor Lewis Liman rıza kararnamesini tamamen iptal etme teklifini reddetti.

Liman, Musk’ın argümanlarının artık uymak istemediği, “şirketi, onun tahminine göre, neredeyse yenilmez hale geldiği” için artık uymak istemediği gereksinimlerden “yalan” anlamına geldiğini söyledi.

51 yaşındaki Musk, 259,8 milyar dolar değerinde, diğer herkesin neredeyse iki katı. Forbes dergisi Çarşamba günü söyledi.

Kararname, Musk’ı yatırımcıları dolandırmakla suçlayan bir davayı 7 Ağustos 2018’de bir satın alma yakın olmasa da elektrikli otomobil şirketini özel hale getirmek için “finansa sahip olduğunu” belirten bir tweet ile çözdü. Musk, tweetin doğru olduğunu söyledi.

Anlaşmada Musk, bir Tesla avukatının şirket hakkında önemli bilgiler içerebilecek tweet’leri görüntülemesine izin vermeyi kabul etti.

O ve Tesla’nın her biri ayrıca 20 milyon dolar para cezası ödedi ve Musk, Tesla başkanı rolünden vazgeçti.

Ancak SEC daha sonra bir soruşturma açtı ve Musk’ın 6 Kasım 2021’de takipçilerine hisse senedi opsiyonlarındaki vergi faturalarını karşılamak için Tesla hissesinin %10’unu satıp satmayacağını sormasının ardından Musk ve Tesla’nın uyumuyla ilgili belgeleri mahkemeye çağırdı.

Salı günkü dosyalamada, Musk’ın avukatları, onu “sürekli tehdit” altında tutan SEC’i dizginleme zamanının geldiğini ve hangi açıklamaların ön onay gerektirdiği görüşünü reddedebileceğini söyledi.

Avukatlar, “Rıza kararnamesinin gölgesinde, SEC giderek daha fazla gözetliyor, polislik yapıyor ve Bay Musk’ın federal menkul kıymetler yasalarına dokunmayan korumalı konuşmasını engellemeye çalışıyor” dedi. “Ön onay hükmünün hizmet ettiği her türlü amaca ulaşılmıştır.”

Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için Nisan ayında yaptığı anlaşmadan ayrı olarak ayrılmaya çalışıyor ve şirketin sahte hesapların sayısını küçümseyerek kendisini yanlış yönlendirdiğini söylüyor.

Ayrıca Okuyun

Elon Musk-Twitter savaşı Jack Dorsey mahkemede sorgulanacak

Twitter, Musk’a birleşmeyi, hisselerinin Salı günü kapandığından %23 daha yüksek olan, üzerinde anlaşılan fiyatla tamamlamaya zorlaması için dava açtı. Delaware Chancery Court’ta 17 Ekim’de jürisiz bir duruşma yapılması planlanıyor.

Dava Musk v SEC, 2. ABD Temyiz Mahkemesi, No. 22-1291.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9