Federal Ticaret Komisyonu, Amazon’un Roomba otonom elektrikli süpürgelerinin arkasındaki şirket olan 1,65 milyar dolarlık iRobot satın alma teklifini engellemek için artan bir baskıyla karşı karşıya.

Milletvekilleri Perşembe günü, “iRobot güçlü bir pazar görevlisi ve Amazon, geniş kaynakları, akıllı elektrikli süpürgeler üretme geçmişi… ve güçlü platformu göz önüne alındığında, pazara olağanüstü derecede önemli bir “potansiyel giriş” yapıyor” dedi.

“Amazon’un iRobot’u satın alma yeteneği, önemli ölçüde daha az rekabete neden olur”

Senatör Elizabeth Warren (D-MA), Seattle’daki binlerce Amazon işçisini temsil eden Rep. Pramila Jayapal (D-WA) dahil olmak üzere diğer dört Meclis milletvekili ile birlikte Perşembe günkü mektuba öncülük etti.

Bu aydan daha erken, bu Wall Street Dergisi rapor edildi FTC’deki antitröst uygulayıcılarının önerilen anlaşmayı zaten gözden geçirdiğini söyledi. iRobot, son menkul kıymet dosyalamalarında, FTC’nin birleşmenin önerilen amacını ve kapsamını özetleyen herhangi bir belgeyi resmi olarak talep ettiğini doğruladı.

Milletvekilleri, “Amazon’un tüketicilerin mahremiyetini ihlal etme sicili ve tekel güçlerini artırmak için süregelen rekabete aykırı birleşme geçmişi göz önüne alındığında, FTC yetkisini Amazon – iRobot işlemine karşı çıkmak için kullanmalıdır” diye yazdılar.

Bu soruşturmalar, Amazon’un pazar gücüne yönelik eleştirileri onun öne çıkmasına neden olan Başkan Khan tarafından yönetilecekti. Khan, 2017’de federal hükümetin Amazon gibi çevrimiçi teknoloji platformlarının pazar hakimiyetini düzgün bir şekilde ele almak için yeni antitröst yasalarını geçirmesi gerekebileceğini savunan bir yasal belge yayınladı.



genel-2