Üst üste mamut iskeletleri.

2017’de açık artırmada mamut iskeletleri.
Fotoğraf: Rob Stothard (Getty Resimleri)

CIA tarafından finanse edilen bir risk sermayesi şirketi, resmi olarak, yünlü mamut ve tilasin gibi soyu tükenmiş türleri geri getirme iddiasını ortaya koydu. halka açık portföy bu ay yayınlandı ve tarafından tespit edildi Kesmek.

Şirketin adı In-Q-Tel’dir ve misyonu (web sitesine göre) Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğini destekleyen teknolojilere yatırım yapmaktır. In-Q-Tel 20 yaşın üzerindeancak vergi mükelleflerinin dolarları ancak şimdi soyu tükenmiş hayvanların genetik olarak tasarlanmış dirilişine veya neslinin tükenmesine yönlendirildi.

In-Q-Tel şimdi Colossal Biosciences’ı halka açık portföyüne ekledi; başka bir deyişle, CIA, yok olma çabalarının arkasına vergi mükelleflerinin dolarlarını attı. Colossal, geçen yıl, filin kayda değer ölçüde daha tüylü kuzeni olan yünlü mamutu geri getirme niyetini açıklayınca manşetlere çıktı. yaklaşık 4000 yıl önce soyu tükendi. Şirketin belirtilen hedefi, beş yıl içinde dünyaya dev bir buzağı getirmek.

Colossal bu yaz bu açıklamayı takip etti, duyurduğu zaman da tilasini diriltya da Tazmanya kaplanı, 20. yüzyılın başlarında aşırı avlanarak yok olmaya sürüklenen kurt benzeri bir keseli hayvan.

muazzam savunuyor soyu tükenmiş bu tür canlıları “yeniden yabanlaştırmanın” yerel ekonomileri destekleyeceğini ve karbon dengelemesi üzerinde net bir pozitif etki yaratarak iklim değişikliğinin etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olacağını.

Neslinin yok edilmesini eleştirenler çeşitli sorunları gündeme getiriyorlar: soyu tükenmiş hayvanların çoğunun orijinal yaşam alanlarının artık var olmadığını ve yok olmaya yönelik fonların hala etrafta olan türlerin korunmasına daha iyi yatırılacağını savunuyorlar. Colossal ve destekçileri, neslinin tükenmesinin arkasındaki genomik araştırmaları finanse etmenin ve koruma çalışmalarını finanse etmenin birbirini dışlamadığını iddia ediyor.

Kavramsal düzeyde meseleleri karmaşıklaştıran şey, soyu tükenmiş türlerin genomlarından ve onların en yakın kuzenlerinden bir araya getirilen hayvanlar, yıllar önce ortadan kaybolan hayvanlarla aynı olmayacak olmasıdır. Vekil türler olacaklar: yok olmuşlar gibi görünen ve davranabilecek hayvanlar.

Neslinin tükenmesi kusursuz bir şekilde gerçekleşse bile -yani, ne vekil hayvanları üreten hayvanlara ne de vekil hayvanların kendilerine zarar vermeden- davranışsal özellikler genlerden tahmin edilemez. Başka bir deyişle, hayvanların onlara nasıl bir mamut ya da tilasin gibi davranacaklarını öğretecek önceden var olan bir popülasyonu olmayacak.

Kafeste bir tilasin.

1930’larda esaret altındaki bir tilasin.
Fotoğraf: Güncel Basın Ajansı/Hulton Arşivi (Getty Resimleri)

onun üzerinde İnternet sitesiColossal ayrıca, 17. yüzyılda nesli tükenmek üzere avlanan Mauritius’a özgü uçamayan bir kuş olan dodo kuşunu sonunda diriltme niyetini de belirtiyor.

İçinde Yok olmayla ilgili 2019 tartışması, Colossal kurucu ortağı George Church, mamutu geri getirmenin sadece bir gösteriş projesi veya havalı bir hayvanı yeniden yaratmak uğruna pişirilmiş bir şey olmadığını söyledi. Mamut neslinin yok edilmesiyle ilgili araştırma, Asya fillerinde herpes virüsünün tedavisine yardımcı olmak anlamına gelebilir. Church, neslin tükenmesiyle ilgili insan suçluluğu sorularının “neredeyse alakasız” olduğunu ve “soru şu ki, bu türlerin bize sunacak bir şeyleri var mı?” dedi.

In-Q-Tel’in misyonu ulusal güvenliği güçlendiren teknolojiye yatırım yapmak olduğundan, ufukta kıllı hortumlu veya etobur keseli süper askerler olup olmadığını merak edebilirsiniz. O sadece ben miydim? Gerçek çok daha basittir – ancak neslinin tükenmesinin asıl başarısı kadar basit olsa da.

İçinde blog yazısı yayınlandı 20 Eylül’de şirketin web sitesinde iki yönetici genomiği anlamanın ve biyolojik veri kümelerine yeni bilgisayar gücü uygulamanın önemini vurguladı. “Stratejik olarak, mamutlardan daha az ve yetenek hakkında daha fazla şey var” diye yazdılar.

Colossal’ın yanı sıra In-Q-Tel, karmaşık biyomühendislikte faydalı araştırmalar yapan şirketler olarak Chi Botanic ve Living Carbon (her ikisi de genetik mühendisliği tesislerinde çalışıyor) adını verdi. Colossal, In-Q-Tel’in portföyünde bulunan üç üründen sadece biridir.

Yine de CIA görevlileri araştırmadan kâr edebilir. Intercept, In-Q-Tel’in yönetim kurulu üyelerinin, firmanın yatırım yaptığı şirketlerin yönetim kurullarında yer almalarına izin verildiğini bildirdi. 2016 yılında, Wall Street Journal bulundu In-Q-Tel’in yönetim kurulu üyelerinin yarısının firmanın yatırım yaptığı şirketlerle bağlantılı olması etik kaygıları artırdı.

Zaman çizelgesi kısa olsa bile, neslin tükenmesi çok uzakta. Bu süreçten ne beklediğinize bağlı. Colossal’ın çalışmasından, mamut benzeri veya tilasine benzer bir şey çıkabilir, şimdi CIA’in finansmanı sayesinde. Ancak nihai sonucun Lazarus’un veya Frankenstein’ın çalışmasına benzer olduğunu düşünüyorsanız başka bir konudur.

Devamı: Yünlü Mamutu Unutun – Soyu Tükenmiş Bazı Bitkileri Diriltelimgenel-7