işte bir soru sizin için: Amazon’un ev robotik oyununu ne kadar ciddiye almalıyız? Belki de çerçevelemenin daha iyi bir yolu şudur: Amazon’un ev robotik oyununu ne zaman ciddiye alıyoruz? Bunların sivri uçlu sorular gibi geldiğinin farkındayım ve bunların gerçekten Amazon’a özgü olmadığını belirtmeliyim. Bunlar daha çok geçmişte yanmış olmanın bir sonucudur.

Ev robotuna giden yol, büyük (Sony) ve küçük (Anki, vb.) şirketlerin iyi niyetleriyle doludur. On yıllardır robotlar, ileriye dönük inovasyon için bir tür endüstri kısaltması olmuştur. Dünyanın (ve daha da önemlisi hissedarların) geleceğe odaklandığınızı bilmesini ister misiniz? Basın toplantınızda bir robotu ortaya çıkarın ve çıkıp çıkmaması kimin umurunda?

Amazon açıkça bu son olası eleştiriyi ele aldı. Astro çıktı. Bu hafta bir yıl önce duyurulan şirket, robotu “Birinci Gün Sürümü” programının bir parçası olarak piyasaya sürdü ve sınırlı bir kullanılabilirlik ile dik bir fiyata (1.500 $) sundu. Dünkü Alexa etkinliğinden önceki bir görüşme sırasında, şirketin tüketici robotiği başkanı Ken Washington, Astro’nun piyasaya sürülmesinin şirketin robotu deneme sularını test ettiğini ima ettiğimde kızardı.

Resim Kredisi: Amazon

“[Day One] bu ürünleri hızlı bir şekilde ellerine teslim etmemizin bir yolu,” dedi yönetici. “Bizim için değil – onların ilgilerini öğrenmemek – en çok görmek istediklerini öğrenmek için buna eklenir.… Yüz binlerce gelen talep aldık ve bu talepleri yapan müşterilere Astros üretmeye ve dağıtmaya devam ediyoruz. . Verileri paylaşmadığımız için gerçek satış miktarını paylaşamıyorum. Ama harika bir başlangıç ​​yapıyoruz.”

Bir dereceye kadar, geri dönüşün çerçeveleme ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Astro’nun erken çalışmasını, insanların nihayetinde bu tür bir ev robotu isteyip istemediğini belirleme girişimi olarak görüyorum. Amazon, bu isteği bir tür kaçınılmaz sonuç olarak kabul ediyor ve bunun yerine programa insanların neden Astro’yu istediğini tam olarak belirlemenin bir yolu olarak bakıyor. Bu yıl Michigan Üniversitesi, Georgia Tech ve Maryland Üniversitesi’ne sunulan yeni bir SDK’nın duyurulmasıyla, muhtemelen Astro’yu bir platform olarak düşünmeye başlamanın zamanı geldi.

Resim Kredisi: robot

Şirketin neredeyse iRobot modelinden geriye doğru çalıştığına dair bir his var. Şirket bir ihtiyaç (vakumlama) belirledi ve bu işlev için amaca yönelik bir robot yaptı. iRobot, yaklaşımında son derece kasıtlı olma eğilimindedir. Bu yüzden firmanın uygun bir ikisi bir arada vakumlama/paspaslama robotunu tanıtması bu kadar uzun sürdü.

CEO Colin Angle TechCrunch’a “Müşteri, ikisi bir arada robotun rahatlığı konusunda çok heyecanlı, bu yüzden bir tane yapmamız gerekiyordu” dedi. “Ancak, iRobot olarak, sözü yerine getirmeyen bir şekilde yapmak yerine, gerçekten bir tane oluşturmamız gerekiyordu. Şu anda, ikisi bir arada robotların çoğu gerçekten bir artı bir.”

Tabii ki, FTC’nin anlaşmaya kibosh koymadığını varsayarsak (henüz önceden belirlenmiş bir sonuç değil), ikisi büyük, mutlu bir ailenin parçası olmak üzere. iRobot, Amazon’un tüketici robotları hattına girerse, şirketin hedeflerini ciddiye almamak imkansız olacak. Şirketin depo ve sipariş karşılama robotik kategorilerini hızlandırma şekli, şirketin esasen sınırsız kaynaklarla neler yapabileceğinin açık bir göstergesidir. Ve halihazırda kendi ev robotunu inşa etmiş olsa da, Roomba’nın ileriye dönük tüketici robotik oyunu için Kiva ile benzer bir temel kapasitede hizmet verdiğini hayal etmek kolay.

Bu haftayı atlatmamız gereken bir sürü haber var. İşleri eğlenceli bir tane ile başlatacağım. Temmuz 2021’de, Agility Robotics’ten Cassie’nin 5K koştuğu haberini ele almıştık. OSU yan ürününün kapağında etkileyici bir başarı ve güzel bir tüydü. Şirket, elbette, Cassie’nin devamı Digit ile daha iyi tanındı, ancak orijinal devekuşu esinli robot, bir avuç üniversitede bazı ilginç hareket çalışmalarında yer alıyor.

Çeviklik CTO’su Jonathan Hurst, TechCrunch’a şunları söyledi:

Birçok dinamik davranışın, özellikle yürüme veya koşma gibi herhangi bir fiziksel etkileşimin matematiksel olarak temsil edilmesi zordur. Makine öğrenimi teknikleri, bu karmaşıklığı temsil etme potansiyeline sahiptir, ancak şimdiye kadar iyi çözümler bulmak veya bir simülasyondan gerçek bir makineye çevirmek için mücadele etmiştir. Makine öğrenimi sürecini yönlendirmek için bacaklı hareket konusundaki uzmanlığımızı ve bilgimizi nasıl kullanacağımızı buluyor ve diğer tekniklerden daha iyi performans gösteren sonuçlar alıyoruz. Bu heyecan verici! Bedava öğle yemeği yok – bir makine öğrenimi sistemi muhtemelen kendi başına yararlı yeni davranışlar keşfetmeyecektir; hedefleri iyi anlamalı ve iyi yönlendirmeliyiz.

Bu hafta, Amazon destekli girişim, ‘botun bir dünya rekoru kırdığını, 100 metreyi 24.73 saniyede koşmak (Temmuz Robotik etkinliğimizde bir panel sırasında şirketin alay ettiği bir başarı). Bu hala Usain Bolt’un 9.58 saniyesinden biraz uzak ama yine de iki ayaklı bir robot için son derece etkileyici bir ayak.

Avidbots’un NEO’su iş başında Resim Kredisi: Avidbot’lar

Avidbots için bu hafta büyük zam. Kanadalı firma, endüstriyel zemin temizleme robotları için 70 milyon dolarlık bir C Serisi duyurdu. Tur, Jeneration Capital tarafından yönetildi ve True Ventures, Next47, SOSV, GGV Capital, BDC Capital, Golden Ventures ve Kensington Capital’i içeriyor. Şirketin toplam artışını 107 milyon dolara çıkardı.

Avidbots, gelecek yıl boyunca ürün, mühendislik, satış ve pazarlama alanlarında 100 kişi daha eklemeyi planlıyor. CEO Faizan Sheikh şöyle diyor:

Bu finansman, pazara yeni ürünler getirmek için zaman çizelgelerimizi hızlandırmanın yanı sıra mevcut müşterilerimize daha da iyi bir deneyim ve daha fazla değer sunmak için otonom sürüş yazılımımızı ve hizmetimizi sürekli olarak iyileştirmemize olanak tanıdığı için gelecek konusunda çok heyecanlıyız.

Resim Kredisi: Yaşam Çiftlikleri

Son haftalarda karşılaştığım robotik için daha ilginç kullanıcılardan biri Livin Farms. Avusturyalı firma, sürdürülebilir protein tozu için kara asker sineği larvalarını besleyen Hive Pro sistemi için 5,8 milyon dolar topladı.

“[O]CEO’su Katharina Unger TechCrunch’a yaptığı bir yorumda, “müşterilerimiz bozuk gıda sistemini onarmaya ve dolayısıyla gezegeni kurtarmaya büyük katkı sağlıyor” dedi. İşlem yaklaşık 11 gün sürer ve bu noktada larvalar “yarım ton biyokütle artı yarım ton gübre olur”.

Natasha’nın bu hafta Avrupa’dan ilginç bir haberi var. AB, yakın zamanda sorumluluk yasalarını yapay zekayı içerecek şekilde güncelledi. Yeni AI Sorumluluk Direktifi, dronlar, robotlar ve akıllı cihazlar gibi sistemleri dava etmeyi kolaylaştıracak.

Adalet komiseri Didier Reynders TechCrunch’a “İlke basit” dedi. “Yeni kurallar, AI teknolojisi sayesinde çalışan bir ürün hasara neden olduğunda ve bu hasarın bu teknolojinin üreticileri, geliştiricileri veya kullanıcıları tarafından yapılan bir hatanın sonucu olduğu durumlarda geçerlidir.”

Bu arada Rita, Çin’in ABD tasarımı yarı iletkenlere olan bağımlılığını kırmak için tasarlanmış bir girişim hakkında yazdı. Trump yönetimi sırasındaki ABD yaptırımlarının son birkaç yılda Huawei’yi ne kadar kenara ittiği göz önüne alındığında, buradaki motivasyonu anlamak kolay. Horizon Robotics, şimdiye kadar 3.4 milyar dolarlık devasa bir finansmanla başı çekiyor.

tesla yapay zeka günü 2022 logosu

Resim Kredisi: tesla

Ve son olarak, Tesla’nın yapay zeka günü için hızlanıyoruz. Etkinlik yarın ve Kirsten’in olayı örtbas etmesine yardım etmek için geç saate kadar ayakta kalmayı ve şirketin uzun süredir alay konusu olan Optimus robotuna bir göz atmayı planlıyorum. Beklentilerimin yeterince ölçülü olduğunu söyleyelim, ama hoş bir şekilde şaşırmaya da açığım.

Resim Kredisi: Bryce Durbin/TechCrunch

Hazır, ayarlayın…Aktüatöre abone olun.genel-24