Bugün, iyi akıllı telefon kameraları, büyük kardeşleri olan dijital kameralarla rekabet edebilir. TECHBOOK, cep telefonu kamerası ile hangi teknik detaylara dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi terimleri bilmeniz gerektiğini ortaya koyuyor.

Cep telefonlarımız günlük hayatta sürekli yol arkadaşımızdır. Bunları iletişim kurmak, uygun tren bağlantıları aramak, güncel olaylar hakkında bilgi edinmek ve hepsinden önemlisi fotoğraf çekmek için kullanıyoruz. Birçokları için iyi bir akıllı telefon kamerası artık bir cep telefonu satın alırken en önemli kriterlerden biri. Ama tam olarak neye dikkat etmelisiniz? TECHBOOK, iyi bir akıllı telefon kamerasının ne olduğunu ve ne yapması gerektiğini açıklıyor.

Akıllı telefon kamerası böyle çalışır

Bir akıllı telefon kamerası “gerçek” bir fotoğraf kamerası gibi çalışır. Işık ilk olarak, birkaç farklı şekilli mercek ve bir açıklıktan oluşan mercekten geçer. Böylece lens, sensöre ulaşmadan önce ışığın insidansını düzenler. Görüntü sensörü, gelen ışığı elektrik yüküne dönüştüren ve parlaklığı ve renkleri emen bir “retina” görevi görür. Sonunda sensör, analog bilgiyi – ışığı – akıllı telefonda bitmiş bir görüntü olarak görülebilen dijital bilgiye dönüştürür. Işığın izlediği yolda, kameranın çeşitli bileşenleri ve özellikle yazılım, nihai sonucun nasıl göründüğü konusunda belirleyicidir. Bazı öğeler diğerlerinden daha alakalı.

Kalp olarak sensör

Bugünlerde en güçlü fotoğraflara sahip cep telefonlarına nispeten büyük bir sensör yerleştirildi. Bu, bir yandan renk parazitini önler (bir sonraki paragrafta bu konu hakkında daha fazla bilgi verilir) ve diğer yandan ideal görüntü pozlaması için daha az elektrik voltajı gerekir. Otomatik obtüratör hızında, diyafram açıklığı bir fotoğraf makinesinde olduğu gibi mekanik olarak kapanmaz ve böylece ışık iletilir. Bunun yerine, sensör kısa bir süre için basitçe etkinleştirilir ve bu da son derece kısa pozlama sürelerini mümkün kılar. Bu, elektrik yükünden tasarruf sağlar ve böylece görüntü gürültüsünü önler.

Şimdiye kadar tüm üreticiler akıllı telefon kameralarının sensör boyutunu belirtmedi, ancak giderek daha fazla şirket bu konuda açık kartlarla oynuyor. Bir boyut listelendiğinde, minimum yaklaşık 1/2,5 inç iyi bir kılavuzdur.

Pikseller her şey değildir

Üreticilerin akıllı telefon kameraları için yaptıkları en belirgin özelliklerden biri megapiksellerdir. Birçoğu bunu, özellikle yüksek sayıda megapiksele sahip bir kameranın otomatik olarak daha iyi fotoğraflar çektiği anlamına gelir. Ancak, bu tamamen doğru değil. Sınıflandırma için: Bir megapiksel 1.000.000 piksele karşılık gelir. Pikseller sensörün yüzeyini oluşturur ve her biri bir mikro lens, bir renk filtresi ve diğer iletken hatlardan oluşur. Ayrıca piksel sayısı çözünürlüğü temsil eder, bu nedenle yüksek sayı yüksek çözünürlük anlamına gelir.

Ancak bu avantaj sadece sensör boyutu ile birlikte ortaya çıkar. Sensör küçük, ancak çözünürlük çok yüksekse, görüntü paraziti hızla oluşur. Öte yandan, aynı sayıda piksel daha büyük bir sensöre dağıtılırsa, piksellerin kendileri otomatik olarak daha büyük olur, daha fazla ışık emebilir ve kendilerine atanan ana rengi (kırmızı, yeşil veya mavi) yaymazlar. piksel, bu da fotoğraftaki hoş olmayan renk parazitini önler.

Bu nedenle megapiksel sayısına kesinlikle dikkat etmeye değer. Bununla birlikte, sayı yalnızca sensör boyutu da biliniyorsa tamamen anlamlıdır ve bu konuda üreticiler ne yazık ki genellikle düşük bir profil tutarlar. Bir kılavuz olarak, yine de minimum 8 ila 12 megapiksel varsayabilirsiniz. Bu boyut, iyi kalitede ve DIN A4 boyutunda bir fotoğraf basabilmek için yeterlidir.

Konuyla ilgili daha fazlası: Neden daha fazla megapiksel her zaman daha iyi fotoğraflar anlamına gelmez?

Eğilim birden fazla merceğe doğru

Elbette lens de kaliteli bir cep telefonu fotoğrafına giden yolda önemli bir bileşen. Işık sensöre ulaşmadan önce mercekten geçmelidir. Akıllı telefonlardaki mevcut eğilim, çok lensli bir sisteme doğru; yani birden fazla lens takılı. Bir yandan bu pratiktir, çünkü hem geniş manzara çekimleri için ultra geniş açılı lens hem de yakın çekimler için telefoto lens takarak fotoğraf çekerken daha çeşitli açıların çekilmesine olanak tanır.

Öte yandan, tüm konut onunla birlikte büyümek zorunda kalmadan işlevler daha çeşitli hale gelir. Bu, örneğin, lenslerin farklı odak uzunlukları nedeniyle büyük bir kalite kaybı olmaksızın kullanılabilen zum için geçerlidir. Tabii ki, sadece bir lense sahip mükemmel akıllı telefon kameraları da var, ancak çok lensli bir sistemin avantajları inkar edilemez. Nesneleri yakınlaştırmak için telefonunuzu kullanmayı seviyorsanız ve bir sonraki nefeste kapsamlı ultra geniş açılı çekimler yapmak istiyorsanız, telefonunuzun kamerasının dahili lenslerine dikkat etmelisiniz.

Diyafram – daha fazlası, daha fazlasıdır

Diyafram merceğin bir parçası olmasına rağmen, önemi nedeniyle burada ayrı olarak ele alınmalıdır. Açıklığın boyutu, sensöre nihayetinde ne kadar ışığın ulaştığını belirler. “f/1.8” gibi iyi bilinen bilgiler, odak uzaklığı (=f) ile açıklığın verilen genişliği arasındaki ilişkiyi tanımlar. Bu nedenle, değer ne kadar düşük olursa, açıklık o kadar büyük olur. Geniş diyafram, düşük ışıkta daha iyi çekimlere olanak tanır ve ayrıca pozlama süresini ve dolayısıyla bulanık fotoğraf çekme riskini azaltır. Arka plan keskinliğinin daha düşük olduğu ve odaklanılan nesnenin ön planda vurgulandığı sözde bokeh efekti, bulanık alanın çizimi daha yumuşak olduğu için geniş bir diyafram açıklığında daha iyi çalışır. Çoğu akıllı telefon için diyafram boyutu önceden ayarlanmıştır ve değiştirilemez; Anahtar rakam, bir satın alma işlemi yaparken daha da önemlidir.

iPhone 11 Pro gibi mevcut en iyi modeller, genellikle zayıf ışıkta bile iyi pozlanmış fotoğraflar oluşturmak için kullanılabilen f/1.8 diyafram değerine sahiptir. Örneğin, Xiaomi Mi Note 10 f/1.69, Samsung Galaxy S10 (Plus) f/1.5 bile diyafram değerine sahip. Özellikle portrede. Ve gece çekimleri için geniş bir diyafram açıklığı önemlidir. Cep telefonunuzla anlık ve manzara fotoğrafları çekme eğilimindeyseniz, bu değer sizinle daha az alakalıdır.

Görüntü sabitleyici, kalitede önemli bir sıçrama sağlar

Akıllı telefon kamerasının görüntü sabitleyicisi de giderek daha önemli bir rol oynuyor. Özellikle cep telefonu kayıtlarında, genellikle bulanık fotoğraflar olur çünkü kamerayı genellikle tripodsuz kullanırız, ancak fotoğrafları serbest elle çekeriz. Bu nedenle, mevcut akıllı telefon kameralarının çoğu, titremeyi belirli bir dereceye kadar telafi eden bir görüntü sabitleyici sunar. Objektife biraz hareket alanı sağlayan optik görüntü sabitleyici özellikle etkilidir. Daha sonra sabit bir konuma kilitlenmez ve bir konum sensörü ile küçük kekemeleri telafi edebilir. Optik görüntü sabitleyici artık amiral gemileri için standart ekipmanın bir parçası. Orta aralıkta, kaliteye çok önem veriyorsanız, seçeneğin de orada olduğundan emin olmalısınız.

Yazılım – Optik ve Dijital

Tüm yerleşik donanımlara ek olarak, yazılım da akıllı telefon kamerası için elbette önemlidir. Bu, ekipmanın geri kalanındaki eksiklikleri telafi edebilir. Genel olarak, donanıma yerleşik çözümler genellikle dijital yazılım çözümlerinden daha etkili çalışır.

Ancak bu aynı zamanda kamerayı ve dolayısıyla akıllı telefonu daha büyük ve ağır hale getirir, bu nedenle çoğu durumda işlevler yazılıma aktarılır. Örnekler, yakınlaştırma işlevi ve az önce bahsedilen görüntü sabitleyicidir. Her ikisi de ek (hareketli) lensler takılarak optik olarak uygulanabilir. Ancak her iki durumda da yazılım bunu düzeltmek için müdahale edebilir. Sabitleyici ile görüntü ilk önce yakınlaştırılır, böylece ilgili fotoğraf bölümü kaydırılarak hafif kamera sarsıntısı telafi edilebilir. Ancak, kararın bir kısmı da süreçte kaybolur. Aynısı yakınlaştırma için de geçerlidir: dijital yazılım tabanlı varyant, mevcut görüntü bölümünü büyütür ve böylece daha düşük piksel yoğunluğuna veya çözünürlüğe neden olur. Optik yakınlaştırma, lensi kullanarak lense olan optik yakınlığı değiştirir.

Bununla birlikte, kamera yazılımı, tutkulu akıllı telefon fotoğrafçısı için çok yararlı olabilecek birçok uzantı sunar. Gece modu, manuel beyaz dengesi, çeşitli filtreler, panorama modu, motifleri tanıyan muhtemelen yerleşik bir fotoğraf AI ve çok daha fazlası. Bu nedenle, yazılımın olası işlevleri hakkında önceden bilgi edinmeye ve gerekirse öncelikleri belirlemeye değer. Ve şüpheye düştüğünüzde, yazılım buna ayak uyduramıyorsa, en iyi donanım ekipmanı bile hiçbir işe yaramaz.

Çözüm

Bir akıllı telefon satın alırken titiz olmak veya kamera performansına özellikle dikkat etmek istiyorsanız, birkaç yönü göz önünde bulundurmalısınız. Amaç belirleyicidir: Ana güdü nedir? Sensör boyutu (min. 1/2.5 inç) ile birlikte piksel yoğunluğu (min. 8 megapiksel) genellikle önemlidir. Farklı yerleşik lensler ve optik görüntü sabitleyici, kalite açısından daha az önemlidir, ancak güzel bir fotoğraf deneyimi için çok önemlidir. Çok fazla çekim varsa, bu yönüne daha fazla önem verilmelidir. İyi bir görüntü sabitleyici takılıysa, hareketli bir resim, izleyici için kayan bir etkiye sahip olabilir.

Ayrıca kameranın yazılımına daha yakından bakmakta fayda var: hangi işlevler var ve donanım kusurları nerede düzeltiliyor? Bir konu seçerken mümkün olduğunca esnek olmak istiyorsanız, değişken bir diyafram (birkaç lens) tercih edilir. Mümkün olan en büyük diyafram açıklığı (min. f/1.8), özellikle portreler veya az ışıklı fotoğraflar için iyi bir kılavuzdur. Küçük bir diyafram ve dolayısıyla yüksek bir f değeri (f/4), manzara çekimleri için daha iyidir. İhtiyaçlara bağlı olarak, bir yönüne az ya da çok önem verilmelidir.genel-25