Orbit Fab, uzayda bir itici tedarik zinciri, yani çeşitli uydulara yakıt sağlamak için bir servis istasyonları ağı uygulamak ve böylece performanslarını artırmak veya ömürlerini uzatmak istiyor.

Uydular için yakıt ikmali arayüzü

Orbit Fab CEO’su Daniel Faber, nispeten yakın gelecekte ay ve Dünya yörüngelerinin çok daha yoğun olacağını açıklıyor. Bazı endüstrilerin uzaya bile göç etmesini sağlar ve mantıksal olarak malzeme ihtiyacında keskin bir artışa neden olur. ” Bu kayayı terk etmek, türlerin uzun süre hayatta kalması açısından yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri olurdu, bu yüzden daldım. “diyor Daniel Faber. Şirket, çözümü ile sadece insanlığın uzun vadede kozmosta yerleşmesine izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda uzay enkazını da sınırlamak istiyor” dedi. sahip olmakson on yılda, yaklaşık bir milyar dolar değerindeki yaklaşık 200 uydu, yakıtları bittiği için yok edilmek zorunda kaldı. Çok uzun süre bir tanka sahip olmanın hayal kırıklığıyla yaşadım “, CEO devam ediyor. Gerçekten de, Orbit Fab’ı kurmadan önce Faber, telekomünikasyon uydularının tedarikini geliştirmeyi amaçlayan ve asteroit madenciliği ile ilgilenen Deep Space Industries şirketinin CEO’suydu.

Aynı kategoride

Elektron başlatıcısı.

Rocket Lab’ın çılgın bahsi: roketlerini bir helikopterle kurtar

Şirket, ISS’de zaten test edilmiş olan Hızlı Takılabilir Akışkan Transfer Arayüzü (RAFTI) adlı bir sistem tasarladı. Bu, bir uyduya bağlanan ve daha sonra yörüngedeyken yakıt ikmali yapılmasını sağlayan bir arayüzdür. Orbit Fab’ın fikri, Ay’ın yanı sıra Dünya yörüngesine (yakın ve uzak) yakıt depoları yerleştirmektir. Daha sonra, bu yakıtı taşıyan mekikler, depo ile onları ikmal etmek için RAFTI platformu ile donatılmış uydular arasında aracılık eder. Şirketin müşterileri başka bir çözüm de seçebilirler: iki nokta arasındaki yolu kat eden bir mekik yerine, platformla donatılmış uyduları yakıt ikmali için doğrudan yakıt deposuna gidebilir.

Başlangıç ​​şimdilik, havacılık sektörü ve tarihindeki iki gerçek dev olan Lockheed Martin Ventures ve Northrop Grumman’dan fon almayı başaran tek şirket. Ayrıca Orbit Fab, Uluslararası Uzay İstasyonu’na su gönderen ilk özel şirket oldu.

Orbit Fab hızla büyüyor

Henüz genç olmasına rağmen şirket, 2021 yılında Tanker-001 Tenzing adlı bir yakıt deposunu düşük yörüngeye yerleştirdi. Ayrıca Astroscale ile yörüngedeki uydular için yakıt satışına yönelik ilk anlaşmayı imzaladı. Astroscale’in uyduları canlı tutacak LEXI cihazları RAFTI arayüzü ile donatılacak. Bu, LEXI’ye, uzay aracının iyon tahrikinde en yaygın olarak kullanılan yakıt olan 1.000 kilograma kadar ksenon itici yakıtı sağlayacak.

Ek olarak, Orbit Fab kısa süre önce yakıt ikmali arayüzünü ABD askeri uydularıyla entegre etmek için 12 milyon dolarlık bir sözleşme kazandı. Finansman, ABD Hava Kuvvetleri ve ABD Uzay Kuvvetleri’nden 6 milyon dolar ve Orbit Fab’ın özel yatırımcılarından 6 milyon dolar içeriyor. Bu ortaklık, Amerikan ordusunun performanslarını çoğaltarak uydularından daha iyi faydalanmasını sağlamalıdır.

Dünya yörüngesindeki yakıt depolarının çizimleri.Dünya yörüngesindeki yakıt depolarının çizimleri.

Orbit Fab’ın yakıt depoları ağı, Ay yörüngesinin yanı sıra Dünya yörüngesinde olacak. Resim: Yörünge Fab

Uzay ekonomisi hızla gelişirken, Orbit Fab bu trendden çok hızlı bir şekilde faydalanabilir ve kilit oyuncularından biri olabilir. 20 milyon dolarlık 100 litrelik bir tank sunan Orbit Fab’ın çözümü, yeni bir uydunun fiyatından tasarruf sağlıyor, ancak şirketin güvenilirliğini uzun vadede kanıtlaması gerekecek.genel-16