Teknolojide Daha Fazla Kadın İstiyor musunuz? başlıklı makalenin resmi  Daha İyi Bilim Kurgu Okuyun

Fotoğraf: Claudio Cruz (Getty Resimleri)

Kendimize anlattığımız hikayeler, yaşadığımız hikayeler haline gelir. Kendimize kadınlar hakkında hangi hikayeleri anlatıyoruz?

Anne-Marie Imafidon, genç kadınları bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğe (STEM) dahil eden bir İngiliz sosyal girişimi olan Stemettes’i 2013 yılında kurdu. 11 yaşında A-seviye bilgisayar sınavlarını geçtikten ve kendini STEM’de kadınları desteklemeye adadıktan sonra İngiliz İmparatorluğu’nun En Mükemmel Düzeni İngiliz onuruna layık görüldü. 2020’de İngiltere’de teknolojide en etkili kadın seçildi. Haftalık Bilgisayar.

Yeni kitabında, O Ctrl’de: Kadınlar Teknolojiyi Nasıl Geri Alabilir, Imafidon, kadınların teknoloji hikayesinden nasıl kesildiğini ve teknoloji alanının nasıl özel veya değişmez olarak görülmemesi gerektiğini araştırıyor. Aşağıda, teknolojinin geleceğini şekillendirmek için bilimkurgunun gücü hakkında Bölüm 5, “Bir Kadının İşi”nden bir alıntı bulunmaktadır. Kitabın diğer bölümleri, endüstri içinde kapı bekçiliği ve güçlü oyuncuları sorumlu tutmaya odaklanıyor.


Nihayetinde hayal gücü, yeni ve gerçek olmayan şeylerle ilgilidir; teknoloji gerçek olmayanı gerçeğe dönüştürmekle ilgilidir. Teknolojinin kontrolünü ele almak her zaman yeniyi sıfırdan yaratmak anlamına gelmez – aynı zamanda var olana yeni bir şey eklemek anlamına da gelebilir. Fikirler her türlü kaynaktan hayal gücüne ekilebilir, ancak deneyimleriniz hayal ettiğiniz şeyin önemli bir bileşenidir – yetiştirilme tarzınız, biçimlendirici deneyimleriniz ve günlük gerçekliğiniz, değerleriniz ve önceliklerinizle birleşir. Kadın olmakla ilgili mevcut sosyal yapılar da hayal gücünüzü besler. Aynı şey herhangi bir cinsiyet için de geçerlidir.

Etkisini dikkate almak da önemlidir bilimkurgu hayal gücüne sahiptir. Teknoloji uzmanı olmak için çok heyecanlı olan pek çok insan, dünyayı nasıl gördüklerini ve bundan sonra ne olması gerektiğini düşündüklerini etkileyen bilimkurgu, oyunlar, filmler ve TV şovlarını biçimlendirici yıllarında beğeniyorlar.

Hatırlıyor musun Şövalye Binicisi, 1980’lerin TV dizisi? Michael Knight, arabası KITT ile suçla savaşacaktı. Aracıyla konuştu, ne dediğini anlayacak ve bazen de karşılık verecekti. O zamanlar öncülün çok fütüristik, çok yeni ve heyecan verici olduğunu düşünmek oldukça komik, ancak bu günlerde sürekli cansız nesnelerle konuşuyoruz. Telefonlarımızla konuşuyoruz, bize cevap veriyorlar. Bir robottan ışıkları kapatmasını veya bize hava durumunu söylemesini istiyoruz. Bilim kurgunun bilim gerçeği haline gelmesi, tekrar tekrar gördüğümüz bir şey.

Tıpkı birinin hayal ettiği gibi Şövalye Binicisi, gerçeğe dönüşebilecek her türlü senaryoyu hayal etmek mümkün. Muhtemelen hayatınızı kolaylaştırabilecek veya sorunları çözebilecek şeyleri hayal ediyorsunuz. Ayrıca şimdiden alternatif evrenler ve 200 yıllık geleceğin nasıl görünebileceğinin hayalini kuruyor olabilirsiniz. Ne görüyorsun? 2222’deki eşdeğeriniz için hayat nasıl? Hayal kurmak için biraz zaman ayırın. Hiç araştırma yapmayın, sadece hayal edin. Belki bir çizim yardımcı olur. Belki bir şiir.

distopik mi İzlediğiniz bilim kurgu filmlerinden herhangi biri gibi mi? uzaylılar var mı Black Mirror gibi birçok TV şovu ve The Terminator gibi korku dolu bir geleceğe işaret eden ve bilim kurgunun karanlık tarafını sergileyen filmler yapıyoruz. Ancak, her Terminatör için bir kurtarıcı, bir etkinleştirici, bir yaratıcı olmalıdır – onları hayal etmemiz yeterli. Çevrenizdeki insanlığın resmini çekmek için çok okuyun ve farklı düşünün. Kendinize sorun: İnsanların neye ihtiyacı var? Onlara nasıl yardım edebilirim? Hangi sorunları çözebiliriz?

Birkaç yıl önce organizasyon/sorumlu teknoloji düşünce kuruluşu Doteveryone’un “alternatif” bir bilimkurgu projesinin parçası olmaktan heyecan duydum. Sordular: Bilimkurgudaki kadın bakış açısını kaç kez duyduk – bir kadının astronot olma deneyimi veya bir kadının Mars’ta yaşamayı nasıl bulacağı? Bebekler bir kadının vücudunun dışında hamile kalabilseydi ne anlama gelirdi? Ya da çocuk doğurmakla derin uzayı keşfetmek arasında seçim yapmak zorunda kalsaydınız? Ya kadın bedenlerinin erkeklere göre uzay yolculuğuna daha uygun olduğu ortaya çıkarsa?

Tarihimizin pek çok öyküsü erkek merkezlidir. Ya geleceğe dair olumlu, kadın merkezli bir görüşümüz olsaydı? Neden korkunç Damızlık Kızın Öyküsü olması gerekiyor? Daha olumlu sonuçları keşfetmeli ve bunları, kadınların neden teknoloji ile ilgilenmeleri ve odada olmayı hedeflemeleri gerektiğine dair motivasyon olarak kullanmalıyız.

Biz de geleceğin bir parçasıyız, ancak mevcut tahminlerin çoğu bizi içermiyor. Bu, yaptığımız yolculuklarda yalnızca biz kadınlar olarak, bir fikir önerebilecek ya da hayal kurmaya cesaret edebileceğimiz zamanlar olmasına rağmen. Olumluya çevirebileceğimiz bir olumsuzluk. Çoğu kötü teknoloji, teknolojiyi yaratan kişinin hayal gücünü sınırlayan bir bakış açısı veya deneyim eksikliğinin sonucudur. Çoğu zaman, hayalperestlerden hangisi o sırada en fazla finansmanı sağladıysa, bu hayalleri somut bir şeye dönüştürme olasılığı en yüksek olan kişi olur. Bu yenilikçileri, ilerlemenin yalnızca dar bir yorumuyla konuşabilen esas olarak erkekler olarak tanıyoruz.

Örneğin Elon Musk’ı ele alalım. Kendi uzay programını yürütmenin yanı sıra The Boring Company’yi kurdu. Hayallerinizi gerçekleştirecek kadar zengin olduğunuzu ve Dünya’ya giden sıkıcı trafik tünellerinin paranızın iyi bir kullanımı olduğuna karar verdiğinizi hayal edin? Daha birçok değerli ve yaşamı iyileştiren proje düşünebilirim!

Bilim kurgu var Musk’ın çalışmalarına çok ilham verdi gençken farklı kitaplar okusaydı dünyamızın nasıl görüneceğini merak etmemize neden oluyor. Ya kanser sonrası bir dünya hakkında bilim kurgu okusaydı? Ya da endometriozisden etkilenen insan lejyonları hakkında daha fazla okusaydı? Ya da sadece kadın astronotlardan oluşan bir kohorta dayanan bilim kurgu mu?

Teknoloji, yalnızca vizyonlarını makinelere dönüştürmek için yeterli paraya sahip birkaç hayalperestin değil, birçok kişinin ihtiyaçlarına hizmet etmekle ilgili olmalıdır. Bazen yapılacak çok fazla seçenek varmış gibi hissettirebildiğini takdir ediyorum, bu yüzden probleminizi seçmek de önemlidir – paralarının hangi iyi amaca gitmesi gerektiğine karar vermeye çalışan bir milyarder hayırsever gibi. Gates Vakfı gibi, dünya çapında aşıları finanse ederek çocuk felcinden kurtulmayı amaçlayan korkunç bir hastalığın ortadan kaldırılmasına ne dersiniz? Veya Dolly Parton’ın Moderna Covid-19 aşı araştırmasına 1 milyon dolar bağışlayarak yaptığı gibi yeni bir aşının geliştirilmesini finanse etmek mi?

Gittiğiniz okula veya üniversiteye, sanata veya bir müzeye fon sağlamayı tercih edebilirsiniz. 2007 ve 2017 yılları arasında İngiliz milyonerler yüksek öğretime (çoğunlukla Oxford ve Cambridge üniversiteleri) yaklaşık 5 milyar sterlin, sanata 1 milyar sterlin, ancak yoksulluğu hafifletmek için 2 milyon sterlinin biraz üzerinde bağışta bulundular. Benzer şekilde, ABD’de hayırseverlerin bağışladığı beş dolardan ancak bir tanesi yoksullara gidiyor. Hayırseverliğin eşitsizliği iyileştirmemesine şaşmamalı.

Belki de ev eğlencesi zinciri Richer Sounds’un sahibi Julian Richer’inkine benzer seçimler yapmak için ilham alırsınız. Bir tröst aracılığıyla2 çalışanlarına şirketteki hisselerin yüzde 60’ını verdi ve onlara her hizmet yılı için toplam 3.5 milyon £ – her biri 1.000 £ – verdi. Ücretlerini düşük tutmak ve sonra servetini fakirlere yardım etmek için bağışlamak yerine, çalışanlarına düzgün bir şekilde ödeme yapmaya karar verdi ve onlara şirket üzerinde de biraz kontrol verdi.

Güç ve paradan ve bu şeylerin inşa edilen teknolojideki rolünden bahsediyorsak, bırakın onları çok iyi çözmek şöyle dursun, çözmek için doğru türde sorunları seçmekte pek iyi olmadığımız açıkça ortaya çıkıyor. Muhtemelen olmaması gereken birçok proje finanse edildi. Bu, teknoloji için büyük bir rol oynayan bir sorun. Ancak, CTRL almaya çalışan bir kadın olarak morali bozuk hissetmektense, bunun heyecan verici bir olasılık olduğunu düşünüyorum. Gördüğünüz ve çözmek istediğiniz sorun türleri ve bu sorunları nasıl çözeceğiniz konusunda yapmak istediğiniz seçim türleri, kendinizi sorumlu tutmanın yanı sıra başkalarını sorumlu tutmak için harika bir araç olabilir.

Bu makale ilk olarak O Ctrl’de: Kadınlar Teknolojiyi Nasıl Geri Alabilir? Anne-Marie Imafidon tarafından.genel-7