Intel, ayrık perakende grafik kartları dünyasına yeni girmeye başlıyor ve kendi grafik yükseltme teknolojisi Intel XeSS ile eksiksiz bir şekilde gidiyor. Şimdi, XeSS, Shadow of the Tomb Raider desteği ve GitHub’da bir tür sürüm ile tamamlanmıştır.

Süper örnekleme veya yükseltme, bir oyunun düşük çözünürlüklü bir sürümünü çok daha yüksek bir çözünürlükte çalıştırabilen, boşlukları doldurmak ve kenarları yumuşatmak için derin öğrenme yapay zekasını kullanarak oyunu sanki gerçekmiş gibi oynamamıza etkili bir şekilde izin veren bir teknolojidir. yüksek yerel çözünürlükte çalışıyor. Nvidia’nın DLSS’si, geçen hafta yeni 4000 serisi kartlarının yanı sıra üçüncü yinelemeyi duyuran şirket ile süper örnekleme teknolojisinin en iyi bilinen örneğidir. Nvidia’nın birincil rakibi AMD, kendi yükseltme teknolojisi olan FSR 2.0’a sahiptir.

FSR’li AMD gibi, Intel de XeSS konusunda biraz açık olmaya çalışıyor. Intel daha önce GitHub’da XeSS’yi piyasaya sürmeye söz vermişti ve gerçekten de Shadow of the Tomb Raider’a yapılan bu güncellemenin yanı sıra XeSS’in ilk geliştirme kitini de yayınladı. Henüz kaynak kodun tamamı bu değil, bu nedenle Intel’in bunu iyileştirmek için hala yapması gereken bazı işler var. Ayrıca AMD’nin sunduğu gibi, XeSS de yalnızca Intel’in yeni Arc GPU’larında değil, aynı zamanda AMD Radeon ve Nvidia GeForce kartlarında da çalışacak. Donanım test cihazı CapFrameX’in sahip olduğu zaten bazı istatistikler yayınladı AMD kartlarında çalışan teknolojiyi gösteriyor. Buna karşılık, Nvidia’nın DLSS’si yalnızca Nvidia kartlarıyla çalışır ve DLSS 3’ün başlıca özellikleri yalnızca şirketin pahalı 4000 serisi kartlarında bulunur.

XeSS, oyun geliştiricilerine orta ve düşük seviye donanıma sahip kişiler için oyunlarından daha etkileyici görseller elde etmenin bir yolunu daha sunuyor. Shadow of the Tomb Raider şu ana kadarki tek oyun, ancak Intel Hitman 3, Gotham Knights, Chivalry II ve daha fazlası gibi diğer popüler oyunlar için destek sözü verdi. tech’in resmi sayfası.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şey satın alırsanız GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1