Uluslararası Para Fonu (IMF), yakın zamanda yayınlanan bir makalede, Blockchain altyapısına yönelik Hisse Kanıtı (PoS) yaklaşımı etrafında dönen belirli konuları vurgulayarak, dijital varlıkların küresel risklerini sınırlayacak bir düzenleyici çerçeve öneriyor. Proof-of-stake, kripto para birimi işlemlerini doğrulamak için kullanılan bir tür fikir birliği mekanizmasıdır. Bu sistemle kripto paranın sahipleri coinlerini stake edebilir ve bu da onlara yeni işlem bloklarını kontrol etme ve blok zincirine ekleme hakkı verir.

IMF’nin yeni yayınlanan makale PoS’un enerji tasarruflarına rağmen “piyasa bütünlüğü risklerini artırabilecek kripto borsaları ve cüzdan hizmetleri sağlayıcıları üzerinde aşırı bir karar verme gücü konsantrasyonu yaratabileceğine” değiniyor. Ayrıca, Proof-of-Work madenciliğinin “düşük karbonlu bir ekonomiye geçişin küresel amacına” karşı koyabilecek önemli miktarda enerji gerektirdiğini de vurguladı.

PoS modeli, bir kripto para biriminin sahiplerinin madeni paraları yatırmasına ve kendi doğrulayıcı düğümlerini oluşturmasına olanak tanır. Staking, işlemleri doğrulamak için kullanılacak paralarınızı rehin verdiğiniz zamandır. Coin’leriniz onları stake ederken kilitlenir, ancak takas etmek isterseniz onları kaldırabilirsiniz.

Bir işlem bloğu işlenmeye hazır olduğunda, kripto para biriminin hisse kanıtı protokolü, bloğu gözden geçirmek için bir doğrulayıcı düğümü seçecektir. Doğrulayıcı, bloktaki işlemlerin doğru olup olmadığını kontrol eder.

Genel olarak teknoloji düzenlemesi ile ilgili olarak, kağıt, düzenleyicilerin “teknolojiden bağımsız bir yaklaşım” benimsemesi gerektiğini, aynı zamanda “farklı teknoloji biçimlerinin düzenleyici etkilerini göz önünde bulundurması” gerektiğini, “blok zincirlerini destekleyen belirli türdeki mutabakat mekanizmalarının doğası gereği daha geniş politika ile sürtüşmeler oluşturabileceğini” söyledi. hedefler ve yetkiler”, “teknolojiden bağımsız bir yaklaşım ileriye dönük sürdürülebilir olmayabilir” diyerek.

IMF raporu yayımlandı başka bir rapor Finansal İstikrar Kurulu’nu (FSB) kripto düzenlemesine ilişkin küresel çabaları belirlemeye ve yönetmeye çağırıyor. Pazartesi günü yayınlanan raporlar, gözlemcinin “kripto varlıklarının ulusal düzenlemesini desteklemek için küresel standartları koordine etme ve oluşturma konusunda liderlik etmek için iyi bir konumda” olduğunu ve sektör göz önüne alındığında kripto varlıklarının düzenlenmesinin ulusal uygulamasına rehberlik ettiğini belirtiyor. -özel standartlar.


Kripto para, yasal bir ihale olmayıp, piyasa risklerine tabi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. Makalede verilen bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve teşkil etmez. NDTV, algılanan herhangi bir öneriye, tahmine veya makalede yer alan diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8