İnsanlar bir hamam böceği gördüğünde, büyük bir ihtimalle sürünürler. Nadiren kimse onları siborglara dönüştürmeyi ve onları insanların girmesinin tehlikeli olacağı son derece tehlikeli ortamlarda kullanmayı düşünürdü.

Pekala, bir grup Japon mühendis tam da bunu yaptı – arama ve kurtarma operasyonlarında ve insanların çalışamayacağı son derece tehlikeli ortamlarda kullanılabileceğini iddia ettikleri bir grup cyborg hamamböceği geliştirdiler.

Japonya’daki RIKEN Öncü Araştırma Kümesi’ndeki araştırmacılar, uzaktan kumandalı, şarj edilebilir bir sayborg hamamböceği tasarladılar. Yaptıkları şey, birkaç hamamböceğine özel olarak tasarlanmış bir “sırt çantası” takmak ve daha sonra uzaktan kumandayla kontrol edilebilir.

Cyborg hamamböcekleri, bir güneş piline bağlı şarj edilebilir bir pille çalışan küçük bir kablosuz kontrol modülü ile donatılmıştır. Mekanik cihazlara rağmen, esnek ve ultra ince elektronikler hamamböceklerinin serbestçe hareket etmesine izin verir.

Kısmen böcek ve kısmen makine olan cyborg hamamböcekleri, yeniden şarj edilmeye gerek kalmadan tehlikeli alanlara girmek, çevreyi izlemek veya arama kurtarma görevlerini üstlenmek için tasarlanmıştır.

Ekip, yaklaşık 6 cm (2,4 inç) uzunluğundaki Madagaskar hamamböceklerini kullandı. Kablosuz bacak kontrol modülünü ve lityum polimer pili özel olarak tasarlanmış bir sırt çantası kullanarak hamamböceğinin tepesine bağladılar. Bu, araştırmacıların kararlı ve ince bir modül oluşturması için bir hamamböceğinin 3 boyutlu bir vücut modeli oluşturulduktan sonra modellenmiştir.

Deney sırasında bilim adamları, hamamböceklerinin karınlarının ucundaki duyu organlarına teller bağladılar. Böceğin sola veya sağa hareket etmesine neden olan elektriksel darbeler gönderirler. Bu elektrik sinyallerini göndermek ve almak için pilin bir birimi gerekliydi. Bu nedenle RIKEN ekibi, gücü bittiğinde bir yerleştirme istasyonuna veya işleyicisine geri dönmeleri gerekmeyecek şekilde güneş enerjisiyle çalışan bir modül inşa etti.

Japon araştırmacılar, çok tuhaf bir nedenden dolayı siborg hamamböceği geliştiriyor

Güneş enerjisiyle çalışan modül, böceğin göğüs kafesinin tepesine takılıydı ve Madagaskar hamamböceğinin kavisli yüzeyine mükemmel bir şekilde uyuyordu. Ayrıca, sistem bir aydan fazla bir süre böcek üzerinde stabil kaldı.

Deneyin arkasındaki fikir, siborg hamamböceklerinin depremler veya diğer herhangi bir doğal afet tarafından çarpılmış buruşuk binalara girmesi ve hayatta kalanların bulunmasına yardımcı olmasıydı.

RIKEN’de kıdemli bir araştırma bilimcisi ve araştırma ekibinin lideri olan Kenjiro Fukuda, özellikle hamamböceği üzerinde geliştirilmiş olmasına rağmen, stratejilerinin gelecekte böcekler ve ağustos böcekleri gibi diğer böceklere uyarlanabileceğini düşünüyor.genel-5