Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Tokyo'da bilgisayar çipi ortakları arıyor

ABD’nin bilgisayar çipi üretimine verdiği desteği artıran yeni bir yasayla donanan Başkan Yardımcısı Kamala Harris Japon teknoloji yöneticileriyle görüşürken yeni yatırımlar ve ortaklıklar arıyor.

harris Yönetimin yarı iletken üretimini artırmaya ve kritik malzemeler için tedarik zincirini genişletmeye odaklanmasının bir yansıması olarak, Tokyo’daki son tam gününde CEO’larla buluşuyordu.

Çin’in kendi bilgisayar çiplerine yatırım yapmasıyla ABD, Güney Kore, Tayvan ve Japonya ile olan teknoloji ilişkilerini sağlamlaştırmaya çalışıyor.

Ayrıca Okuyun

Alan tüm insanların yararına korunmalıdır Kamala Harris

Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan yasa Joe BidenCHIPS ve Bilim Yasası olarak bilinen , yarı iletken şirketler için 52 milyar dolarlık hibe ve teşvikler ve ayrıca ABD tesislerine yatırım yaptıklarında %25 vergi indirimi içeriyor. Ayrıca önümüzdeki on yılda araştırma programlarını desteklemek için yaklaşık 200 milyar dolar var.

Jimmy GoodrichSemiconductor Industry Association’da küresel politikadan sorumlu başkan yardımcısı “her şeyi kendi başına yapabilecek tek bir ülke veya şirket yok” dedi.

Japonya söz konusu olduğunda, “gelecekteki yatırımlar için büyük bir fırsat ve önemli bir alan var” dedi.

Japonya bir zamanlar bilgisayar çipi üretiminde dünya lideri olmasına rağmen, statüsü son yirmi yılda aşındı ve ülke giderek geride kalmaktan endişe ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı gibi, Japonya da yarı iletken üretimini desteklemek için kendi fonunu kurdu. 4,3 milyar doların 3,3 milyar doları ülkenin güneybatısındaki Kumamoto’da yeni bir fabrika için sübvansiyon olarak sağlanıyor.

Tesisin 2024’ün sonunda üretime başlaması planlanıyor ve bu, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Sony Group ve Denso arasındaki bir ortaklık.

Harris ile toplantıya katılan şirketler arasında Tokyo Electron, Nikon, Hitachi High Tech Group, Fujitsu Limited, Micron ve diğerleri yer alıyor.

Ne zaman Biden Bu yılın başlarında Japonya’dayken, iki ülke, daha güçlü teknolojiler geliştirmeye odaklanan ortak bir grup da dahil olmak üzere bilgisayar çipleri üzerinde birlikte çalışmayı kabul etti.

Japonya yavaş hareket ederse, Biden girişiminin meyvelerinin muhtemelen başka ve daha hazır bir Asya müttefiki olan Güney Kore tarafından kapılacağına dair endişeler var.

Yasutoshi NishimuraJaponya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı, ABD-Japonya ittifakını yarı iletkenlerin yanı sıra enerji ve diğer konularda defalarca vurguladı.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve ABD Büyükelçisi ile son görüşmelerde Rahm EmanuelNishimura, bu yıl Japonya’da yarı iletken çip araştırmaları için bir tesis kurmaya ve Avrupa ve Tayvan da dahil olmak üzere diğer müttefiklerle yarı iletkenler konusundaki ortaklığını genişletmeye söz verdi.

Ayrıca Okuyun

Rusya, Mark Zuckerberg LinkedIn CEO'su ve diğerlerinin ülkeye girişini yasakladı

Tokyo’daki Ulusal Politika Çalışmaları Enstitüsü’nde veya GRIPS’de ders veren Atsushi Sunami, Japonya’nın gelişmiş yarı iletken teknolojisiyle uğraşmasının sakıncalarının, Japonya’nın savunma çalışmalarına dahil olmaması gerektiği görüşünden kaynaklanabileceğini belirtti.

Bu görüş, Japonya’nın II. Dünya Savaşı’ndaki rolünden ve hem Japonya’da hem de uluslararası çevrelerde Japonya’nın yenilgisinden sonra gelen yaygın pasifist görüşlerden kaynaklanmaktadır. Ancak Sunami, hızlı bir yeniden düşünmenin doğru olduğunu ve ABD-Japonya ittifakı göz önüne alındığında ABD hamlelerinin Japonya için bir fırsat olabileceğini vurguladı.

“ABD-Çin hegemonik rekabeti arttıkça, Japonya’nın uluslararası standartlar ve kural koyma için jokeylikte nasıl konumlandırmayı umduğu ve uluslar arasında olduğu kadar şirketler arasında da stratejik ittifakların oluşumu kritik olarak anlamlı olacak” dedi. Bu yılın başlarında bir raporda.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9