Asus’un Zenbook 17 Fold OLED’i ilginizi çektiyse, ancak katlanmış olduğu gerçeğinden vazgeçtiyseniz, artık sizin için daha fazla normie seçeneği var. Asus, saygın, taşınabilir Zenbook serisinin (ve 17.3 inç ekranlı ilk Zenbook) devasa bir versiyonu olan Zenbook Pro 17’yi duyurdu.

Cihaz 999 dolardan başlıyor ve satışa sunulacak Asus’tan ve Amazon. Gönderim tarihleri ​​henüz açıklanmadı. Bu fiyatlandırma, bugün tüketici alanındaki en iyi bilinen 17 inçliklerin çoğunun altına koyuyor. Bu kategorideki en iyi bilinen ürünlerden ikisi olan Dell XPS 17 ve LG Gram 17 şu anda piyasaya çıkıyor 1.849 dolardan ve 1,199 dolarsırasıyla.

Bu yılın başlarında Asus, 2.599 dolardan başlayan neredeyse büyük Zenbook Pro 16X OLED’i duyurdu. Pro 17, daha büyük olmasına rağmen, OLED ekran, avuç içi dayanağı jog kadranı ve tuş başına RGB aydınlatma dahil olmak üzere birçok meraklı özelliğinden yoksun, birinci sınıf ölçekten en az bir seviye aşağıdadır. Pro 17, Zenbook serisinde göreceğiniz tipik bir “ErgoLift” menteşeye sahip gibi görünüyor; bu menteşe, kapağı kaldırdığınızda tüm klavye destesini yukarı kaldırıyor (klavyeyi yukarı kaldıran 16X’in sahip olduğu süslü mekanizma yerine, ancak güvertenin geri kalanını yerinde bırakır).

Zenbook Pro 17, geceleri tepetaklak bir dağın önünde, yarı açık, arkadan görülüyor.

Kapak, tanıdık Zenbook tasarımıdır.
Resim: Asus

İçeride, Zenbook, AMD’nin yeni Ryzen 6000 serisi tarafından desteklenmektedir. En iyi seçenek, Lenovo Legion 5 Pro gibi güçlü ama çok çılgın olmayan oyun dizüstü bilgisayarlarında da bulunabilen Ryzen 9 6900HX’tir. AMD’nin en yeni yongaları, Intel’in 12. Nesil CPU’ları ile aynı ham güce sahip değil, ancak pil ömründe daha iyi olma eğilimindedir.

Zenbook Pro 17 ayrıca 165Hz yenileme hızına sahip 2,5k IPS dokunmatik ekrana sahiptir (oyun alanının dışındaki 17 inçlerde de nadirdir). Ses Harman Kardon sertifikalıdır. Bağlantı noktaları arasında HDMI 2.0 ve bir SD kart okuyucu bulunur.

Bir kullanıcı, bir dizi hoparlörün yanındaki karanlık bir stüdyoda Zenbook Pro 17'de sesi düzenler.Bir kullanıcı, bir dizi hoparlörün yanındaki karanlık bir stüdyoda Zenbook Pro 17'de sesi düzenler.

Karanlıkta yapıyor.
Resim: Asus

Asus, Zenbook’un hedef kitlesini “mümkün olan en geniş görsel çalışma alanına ihtiyaç duyan yaratıcılar” olarak tanımlıyor. Ancak bu isim ve açıklama biraz yanıltıcı olabilir. Bu, Asus’un üst düzey Pro cihazlarından biri gibi görünmüyor, daha küçük Zenbook’larının şişirilmiş bir versiyonu gibi görünmüyor – genellikle profesyonel bir kitleden ziyade bir tüketiciyi hedefliyor. Elbette, bu Zenbook bir Nvidia GeForce RTX 3050’nin yanı sıra tümleşik grafiklerle gelebilir – bu nedenle özelleştirme için biraz yer var – ancak bu hala piyasadaki en güçlü grafik kartından çok uzak ve profesyoneller Dell’in XPS 17’sinde daha iyi bir seçenek elde edebilir ( veya diğer 17 inç iş istasyonları).

Bu Zenbook, bunun yerine, arada bir yerde yaşıyor gibi görünüyor. En güçlü 17 inç veya en ince ve en hafif 17 inç veya en güzel görünümlü 17 inç veya en iyi pil ömrüne sahip 17 inç isteyenler için değil. Muhtemelen tüm bu şeylerin sağlam bir karışımını nispeten düşük bir fiyata isteyen biri için olacak. Tabii ki, bu birçok Zenbook modelinin MO’su ve geçmişte Asus için iyi çalışmış gibi görünüyor.

Daha pahalı yaratıcı alanında Asus ayrıca şunları da duyurdu: $1,599.99 Vivobook Pro 15X ve $1,699.99 Vivobook Pro 16X. Bu dizüstü bilgisayarlar, GeForce RTX 3060’a kadar grafiklere sahip Intel 12. Nesil H serisi işlemciler tarafından desteklenmektedir. 15 inçlik model 120 Hz OLED ekrana, 16 inçlik model ise 165 Hz WQUXGA ekrana sahiptir. 16 inçlik Vivobook modelleri, 16 inçlik Zenbook modelleri gibi, şık ve küçük bir kadrana sahiptir.genel-2