DNS kısaltmasıdır Alan Adı Hizmeti (alan adı servisi) ve bu araç İnternet ağımızın kalbinde yer almaktadır. DNS, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için bir IP adresi yazmanıza gerek kalmamasını sağlar. DNS olmasaydı, tarayıcınıza “Google” demek yerine 142.251.16.100 gibi bir adresi hatırlamanız gerekirdi. Başka bir deyişle, DNS, İnternet’i daha kullanıcı dostu hale getirir. Masaüstünüz, dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz ve hatta telefonunuzun düzgün çalışması için DNS’ye ihtiyacı vardır.

Bağlı cihazlarınızda yaptığınız hemen hemen her şey bir DNS sorgusu ile başlar. Bu nedenle, web tarayıcınızın adres çubuğunda veya mobil cihazınızdaki herhangi bir uygulamadan arama yaptığınızda DNS çalışıyor.

Sorun şu ki, standart DNS genellikle güvensizdir, bu da tüm sorgularınızın ağ üzerinden net bir şekilde gönderildiği anlamına gelir.

Bu neden bir sorun? Diyelim ki genel bir ağda (örneğin bir kafede) geziniyorsunuz ve Android cihazınızda çeşitli arama sorguları yazmaya başlıyorsunuz. Aynı ağda başka biri varsa ve gerekli becerilere sahipse, arama sorgularınızı yakalayabilir ve tam olarak ne aradığınızı bilir.

Özel DNS modunun kullanışlı olduğu yer burasıdır. Bu özellik etkinleştirildiğinde, tüm DNS sorgularınız şifrelenir, böylece kötü niyetli kişiler (paketleri yakalasalar bile) bunları göremezler. Başka bir deyişle, Özel DNS modu, gizliliğine ve güvenliğine değer veren herkes için mutlak bir zorunluluk olmalıdır.

Ancak Android’de özel DNS modu nasıl etkinleştirilir? Aslında oldukça basit.

Gerekli yapılandırma

Özel DNS modunu etkinleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey, en az OS sürüm 9.0 çalıştıran bir Android cihazıdır. Hemen hemen her modern Android telefon bu özellikten yararlanma yeteneğine sahiptir.

Özel DNS modunu etkinleştirme

1. Açık Ağ ve İnternet

Uygulamayı aç Ayarlar (bildirim panelinden veya uygulama çekmecesinden), ardından Ağ ve Internet. Menü görüntülenmezse, arama çubuğunda “DNS” arayın.

2. Özel DNS’yi etkinleştirin.

menüyü bulacaksınız Özel DNS listenin en altında.


Android Ayarlarında özel DNS girişi.


Resim: Jack Wallen

3. Güvenli DNS sunan bir sağlayıcı ekleyin

Burası işlerin biraz zorlaştığı yer. Kullanılabilir özel DNS sunan bir sağlayıcının adresine sahip olmalısınız. Böyle bir sağlayıcı Cloudflare’dir ve özel DNS sunucu adresi şudur: 1dot1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com

Diğer özel DNS de mevcuttur:


  • Google-DNS : dns.google

  • dörtlü9 : dns.quad9.net

  • DNS’yi temiz tarama : security-filter-dns.cleanbrowsing.org

Gizli DNS’ye dokunduğunuzda yeni bir açılır pencere görünecektir. üzerine basın Özel DNS sağlayıcı ana bilgisayar adıardından istediğiniz adı yazın.


Android 12 için DNS Seçici.


Resim: Jack Wallen

üzerine basın Kayıt olmak Yeni ayarı kaydetmek ve Ayarlar uygulamasını kapatmak için

Hepsi bu kadar. Android’de Özel DNS’yi etkinleştirdikten sonra, tüm DNS sorgularınızın şifreleneceğinden emin olabilirsiniz. Bu artan gizlilik ve güvenlikten yararlanın.

Kaynak : “ZDNet.com”genel-15