Etkiyi gösteren ATLAS proje zaman çizelgesi Didymos-Dimorfos sistemi. Bu mesafede, iki asteroit biri olarak görünür.
gif: ATLAS Projesi/Gizmodo

NASA’nın DART görevi ile kinetik çarpma cihazını zararsız bir asteroide çarpmak gitti mükemmel bir şekilde dün, uzay aracının istenen imhasıyla sonuçlandı. Ve Dünya’dan gelen görüntülerin gösterdiği gibi, çarpmanın etkileri ince değildi.

1,340 kiloluk uzay aracı, ikili asteroit sistemine 10 aylık bir yolculuğun ardından Pazartesi günü saat 19:14 ET’de asteroit Didymos’un etrafındaki küçük bir ay olan Dimorphos’a girdi. DART’ın yerleşik DRACO kamerası, saatte 14.000 mil (saatte 22.500 kilometre) hıza ulaşan asteroide doğru hızla giderken çarpıcı POV görüntüleri yakaladı.

bu DRACO görüntüleri futbol stadyumu büyüklüğündeki Dimorphos’un muhteşem görüntüsü, kayalar, kayalar ve tozla kaplı sarp bir yüzeyi ortaya çıkarıyordu. DART, darbenin bir sonucu olarak yok edildi ve sonrasında diğer araçların tarihçesini kaydetmesini gerektirdi. Bilim adamları şimdi, DART’ın ayciğin hızını ne derece etkilediğini ve daha büyük ev sahibi Didymos çevresindeki yörünge yörüngesinde potansiyel bir değişikliği tetiklediğini belirlemek için çalışıyorlar. Anlamlı bir sonuç, bilim adamlarının bir tehlikeli asteroitleri saptırmanın potansiyel yolu. Dimorphos ve Didymos gezegenimiz için bir tehdit oluşturmuyor, ne de öncesinde nveya DART deneyinden sonra—bu yalnızca bir uzay taşını başarılı bir şekilde hareket ettirip ettiremeyeceğimizi görmek için yapılan bir testti.

Sanal Teleskop Projesi tarafından yakalandığı şekliyle Didymos'taki DART etkisinin bir görünümü.

Sanal Teleskop Projesi tarafından yakalandığı şekliyle Didymos’taki DART etkisinin bir görünümü.
resim: Sanal Teleskop Projesi

Dünyanın dört bir yanındaki teleskoplar, ikili asteroit sistemine odaklandı. Deneye girerken, çarpmanın Dünya’dan ne kadar görünür olabileceği net değildi, ancak yerden gördüğümüz görüntüler açıkça Didymos’tan yayılan önemli bir tüy gösteriyor.

Sanal Teleskop projesi, “Dün gece yaşadığımız çarpıcı deneyim hakkında yorum yapmak zor” diye yazdı. Blog yazısı. “DART’ın devasa bir enkaz bulutu ile hedef asteroidi Didymos’a çarparak onu çok daha parlak hale getirmesinin etkilerini gerçek zamanlı olarak kendi gözlerimizle gördük.” Etkiyi izlemek için İtalya merkezli Sanal Teleskop Projesi, Güney Afrika Calitzdorp’taki Klein Karoo Gözlemevi ile işbirliği yaptı. “Hedef asteroit, her görüntünün sağ alt tarafında görülebilir ve açık bir şekilde, oldukça hızlı bir şekilde genişleyen tozlu bir bulut geliştirir. [an eastern] asteroitin hareket ettiği yön,” gönderiye göre. Gökbilimciler, toz bulutunun saniyede 1,8 mil (2,9 km/s) hızla genişlediğini tahmin ediyor.

Sanal Teleskop Projesi tarafından yakalanan DART etkisinin görüntüleri.

Sanal Teleskop Projesi tarafından yakalanan DART etkisinin görüntüleri.
resim: Sanal Teleskop Projesi

ATLAS projesine sahip gökbilimciler de olayı kayıt altına aldılar. Asteroid Karasal Etki Son Uyarı Sistemi’nin kısaltması olan ATLAS, Hawaii’de bulunan ve NASA tarafından finanse edilen bir asteroid etkisi erken uyarı sistemidir. “Didimos’taki DART uzay aracının ATLAS gözlemleri!” diye haykırdı ATLAS cıvıldamak. Hızlandırılmış bir timelapse, çarpmanın ürettiği ve ikili asteroit sistemi yönünde hareket eden büyük bir bulutu gösteriyor.

Güney Afrika, Sutherland’da bir gözlemevini yöneten Güney Afrika Astronomik Gözlemevi, bir benzer zaman atlamalı. Yine, asteroit yönünde hareket eden büyüyen bir tüy gösteriyor. 6,8 milyon milin (11 milyon km) üzerindeki bir mesafede ikili çiftin göründüğünü belirtmek önemlidir. tek bir nesne olarak.

Tüyün boyutu beni şaşırttı, ancak çarpmanın çok fazla malzeme mi yoksa bu görüntülerin gerçekten parlak tozun bir işlevi mi olduğunu söylemek zor. Dimorphos’un yüzeyinin görünümü çok moloz yığını gibi görünüyordu, bu da gevşek bir malzeme yığını olduğunu gösteriyordu. Eğer durum buysa, Dimorphos asteroide çok büyük zarar vermiş olabilir ama emin olmak için daha fazla veriye ihtiyacımız var. En azından, DART önemli bir toz bulutu üretti.

Dimorphos’un yörünge yörüngesinin değişme derecesini ne zaman öğreneceğimize gelince, bu birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Ne olursa olsun, büyüleyici bir sonuç olacak.

genel-7