Amerika Birleşik Devletleri’nde Meta’ya karşı iki şikayette bulunuldu. iOS’taki Facebook ve Instagram kullanıcıları, onu Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığını atlamakla ve bu nedenle onları rızaları olmadan reklam amacıyla hedef almakla suçluyor.

Meta, Uygulama İzleme Şeffaflığı açısından oldukça kritiktir

Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT), Apple tarafından Nisan 2021’de iOS 15.4 sürümüyle tanıtıldı. Bu özellikle, uygulamalar, reklam hedeflemeyi kullanmak ve verilerini kullanmak için kullanıcıların rızasını almaya zorlanır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Meta, bu yıl 10 milyar dolarlık reklam geliri kaybedeceğini iddia ederek aracı çok eleştirdi.

Aynı kategoride

Deutsche Telekom ve bir düzine Avrupalı ​​operatör, 5G altyapısının kurulum maliyetlerini paylaşmaya çağırıyor.

İSS’ler altyapı maliyetlerini GAFA’larla paylaşmak istiyor

Apple’ın ATT’si, Meta’nın Facebook ve Instagram’daki iş modeline doğrudan ters düşüyor. Gerçekten de şirket, kullanıcılarının kişisel verilerini reklam amacıyla kullanır ve satar ve ATT, onu reddeden iPhone veya iPad sahiplerinin verilerine erişmesini kesin olarak engeller.

Fastlane analitik aracının kurucusu Felix Krause, Ağustos 2022 tarihli bir raporda ayrıntılı olarak şunları söyledi:
Meta’nın ATT’yi atlatmak ve kullanıcılarını takip etmeye devam etmek için bir tekniği nasıl uyguladığı. Özellikle iOS üzerindeki Facebook ve Instagram uygulamalarının, kullanıcılar tarafından ziyaret edilen web sitelerine JavaScript kodu enjekte ettiğini açıklıyor. Krause, bu kodun uygulamaların izlemesine izin verdiğini söyledi “ herhangi bir web sitesinde yaptığınız her şey şifre girme dahil.

İki sınıf eylemi

Özellikle bu raporun ardından iki şikayet bir hafta arayla San Francisco’da yapıldı. Her iki dava da, çok sayıda tüketicinin bir şirkete mali tazminat davası açmasına izin veren toplu davalardır.

iPhone'daki Şeffaflık İzleme Uygulamasının ekran görüntüsü.iPhone'daki Şeffaflık İzleme Uygulamasının ekran görüntüsü.

Uygulama İzleme Şeffaflığı, iOS kullanıcılarının reklam amacıyla izlenmek isteyip istemediklerini seçmelerine olanak tanır. Resim: Elma

Artık kullanıcılar izlenmeyi kabul etmeseler bile Meta, Facebook kullanıcılarının çevrimiçi etkinliklerini ve harici üçüncü taraf web siteleriyle olan iletişimlerini bu sitelere JavaScript kodu enjekte ederek izliyor. Kullanıcılar Facebook uygulamasında bir bağlantıya tıkladıklarında, Meta, kullanıcılara bunun gerçekleştiğini veya takip edildiklerini bildirmeden onları akıllı telefonun varsayılan tarayıcısı yerine izlemekte olduğu uygulamanın tarayıcısına otomatik olarak yönlendirir. “Davacılar şikayetlerinde diyorlar.

Bu, Meta’nın reklam gelirini artırmak için topladığı, analiz ettiği ve kullandığı verileri Meta’ya sağlayarak, kullanıcılarının üçüncü taraflarla etkileşimlerini ve iletişimlerini engellemesine, izlemesine ve kaydetmesine olanak tanır. devam ederler. Ayrıca onlara göre, Mark Zuckerberg’in şirketi bu uygulamaya başvurarak yalnızca Apple politikalarını ihlal etmekle kalmıyor, aynı zamanda Kaliforniya genelinde ve hatta elektronik iletişimin izinsiz olarak kesilmesini yasa dışı kılan Telefon Dinleme Yasası da dahil olmak üzere federal düzeyde gizlilik yasalarını ihlal ediyor.

deli meta

Sordu Bloombergbir Meta sözcüsü iddiaların ” asılsız ve o toplum şiddetle kendini savunacaktır. ” Uygulama içi tarayıcımızı, verilerin reklamlar için nasıl kullanılabileceği de dahil olmak üzere, kullanıcıların gizlilik tercihlerine saygı gösterecek şekilde tasarladık. “, şirkete güvence verir.

Yine de, Rapor Felix Krause tarafından resmidir. Araştırmacı, Meta uygulamalarının, kullanıcılarının çevrimiçi hareketlerini izlemek için üçüncü taraf sitelere kod enjekte ettiğine dair kanıtlara sahip olduğunu iddia ediyor.genel-16