mavi bir kamyonda oturan karakterler

Timothée Chalamet ve Taylor Russell, Bones and All’da rol alıyor.
resim: MGM

Kemikler ve Hepsi kolay kategorizasyona meydan okuyan bir film. Bu Luca Guadagnino’nun son filmiyönetmeni Beni Adınla Çağır ve suspiria, Kim bugüne kadar oldukça bozulmamış bir üne sahiptir. Timothée Chalamet’i canlandırıyor, gezegendeki en büyük genç yıldızlardan biri. Bu ölçülere göre, bunun bir ödül draması olduğunu düşünebilirsiniz. Aynı zamanda, kulağa bir komedi ya da fantazinin tanımı gibi gelen, 1980’lerde geçen bir yolculuk romantizmi. Ardından, buna ek olarak, mide bulandırıcı şiddetle dolu ve onunla gitmeye can atan iki yamyam hakkında. Yani evet, aynı zamanda bir korku filmi.

Tüm bunların kombinasyonu muhtemelen işe yaramamalı, ancak Guadagnino’nun merceğinden gerçekten işe yarıyor. Kemikler ve Hepsi yoğun, tatmin edici bir film, yalnızca birden fazla duyguya dokunmakla kalmıyor, aynı zamanda onu, kulağa hoş geldiği pek çok filmden ayıran bir tür çekiciliği var. Film, iki yalnız ruhun aşık olmaya çalıştığı ve aynı zamanda insanları yediği, büyüleyici, baştan çıkarıcı bir dünya kurarak sizi tamamen meşgul ediyor.

Buradaki büyük isim Chalamet olsa da, filmin asıl yıldızı kaçış odasıTaylor Russell, Maren’i kim oynuyor. Maren, babasıyla sürekli taşınmak zorunda olduğu için yoksulluk içinde yaşayan genç bir kadındır. Ve hareket ederler çünkü Maren ara sıra birinin parmağını ısırır. Camille DeAngelis’in bir romanından uyarlanan David Kajganich’in senaryosunu uyarlayan Guadagnino, bu konuda net. Maren insan etini çok istiyor ve bu etrafındaki herkesi ve her şeyi mahvetti.

Sonunda, öğrendiğimiz, aynı zamanda bir yamyam olan Lee (Chalamet) ile tanışır. İkisi buluşuyor çünkü Sully (Oscar kazananı) adlı bir başka önemli karakter Mark Rylance) Maren’e “yiyiciler” olarak adlandırılmaktan hoşlandıklarını, birbirlerinin kokusunu alabildiklerini açıklıyor. Dışarıda beklediğinden daha fazlası var, diye açıklıyor. Ve bu yeni yiyiciler dünyası kurulduğunda, Lee ve Maren, Maren’in annesini bulmak için aramaya başlarlar. Yol boyunca yakınlaşırlar ve onları ortak ölüm arzusundan kaynaklanan suçluluktan kurtaran bir dizi kurala bağlı kalmaya çalışırlar.

Hikaye boyunca, hikaye çok şaşırtıcı yönlere gidiyor ve maksimum etki için korkuyu uzak tutuyor (ve korku olduğunda, kalbin zayıflığı için değil). Yine de çok daha fazlası oluyor. Lee ve Maren’in başarılı olması için kök salarken, aynı zamanda yolculuklarında yaratacakları kargaşanın olası sonuçları konusunda genel olarak gergin hissederken kendinizi yiyicilerin dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmenin özlemini çekerken buluyorsunuz. Ve bu yolculuk Chloe Sevigny, Michael Stuhlbarg, Andre Holland ve David Gordon Green’in zengin, destekleyici rolleri sayesinde daha da iyi hale geliyor.

Chalamet bir noktaya geldi, kariyerinin başlarında bile, ondan mükemmellik bekleyebilirsiniz ve o bunu ve daha fazlasını sunar. Lee ilk başta bir baş belası gibi görünüyor, ancak film ilerledikçe ve karakterin katmanlarını geriye doğru atarken, Lee savunmasız ve sevecen ama aynı zamanda sadık ve güçlü hale geliyor. Russell, Chalamet’in varlığıyla, başlamak için korkmuş ve masum bir kariyer yapma performansıyla, ancak kendinden emin, sevimli bir kişiye dönüşmekten daha fazla uyuşuyor. İki karakter neredeyse yelpazenin zıt kutuplarından başlıyor ve tüm filmi ortaya ve birbirlerine doğru ilerleyerek geçiriyor.

Ayrıca, Rylance’ten bahsetmezsem kusura bakma. İşte insanların bundan sonra sonsuza kadar söyleyeceği altı kelime: “Mark Rylance Kemikler ve Hepsi” Mükemmellik beklemeye başladığımız başka bir aktör, ama ürkütücü, tuhaf ama aynı zamanda tatlı yamyam Sully, çağlar için bir tanesi. Ekranda o kadar fazla yer almıyor ama olduğu zaman, zaten harika bir film bir şekilde katlanarak daha iyi oluyor, çünkü çok rahatsız edici ama çok önemli bir enerji getiriyor.

Kemikler ve Hepsi herkes için olmayacak. Bazıları için çok kanlı olabilir. Diğerleri için, belki biraz fazla yavaş. Ama gerçekten garip bir simya olan bir şey yapmak için iğneyi zorluyor, ama sonuç olarak eşsiz ve harika. %100 izlemeniz gereken bir dönem filmi korku-romantik yol filmi.

Kemikler ve Hepsi ABD prömiyerini bu hafta Fantastic Fest 2022’de yaptı. 23 Kasım’da vizyona giriyor.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7