Uzakta büyük, kale benzeri bir yapıya sahip çok renkli bir alan.

Bu görsel Shutterstock’tan indirilebilirdi ve AI tarafından oluşturulmuş olarak etiketlendi. Platform, sitelerinde yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler için kapsamlı bir politika bulmakta zorlanıyor.
resim: teh_z1b (Shutterstock)

İster meşru sanatsal yaratımlar ister sanatsal olarak türetilmiş ve intihal olsunlar, AI tarafından oluşturulan görüntüler, hiçbir hükümet organının henüz çözemediği garip bir yasal belirsizlik içinde bulunur. Yine de bir sanatçı, giderek AI odaklı dünyamızda mülkiyet için daha da büyük bir solucan kutusu açarken yeni bir çığır açıyor olabilir.

New York merkezli sanatçı ve eski programcı Kris Kashtanova, Instagram sayfası geçen hafta yapay zeka tarafından üretilen sanat temelli grafik romanları başlıklı Şafağın Zarya’sı ABD telif hakkı kaydı aldı. Diğer içerik oluşturucuların geçmişte bu dönüm noktasına ulaşmadaki başarısızlığına dikkat çekerek, bu, ABD Telif Hakkı Ofisi’nden bu tür bir tanıma almak için AI-art jeneratörleri kullanılarak oluşturulan ilk eser olabilir.

Kashtanova, çizgi romanlarının, çizgi romanın ön sayfasında belirtilen Midjourney kullanılarak yapıldığını yazdı. Eserlerini “görsel sanat eseri” olarak kaydetme fikrini ilk önce bir “arkadaş avukattan” “emsal oluşturmak” için aldıklarını söylediler.

tarafından belirtildiği gibi Ars Teknik sanatçının gönderisini ilk fark eden kişi olan “Zarya”nın ana karakteri, yakın zamanda başrolde oynadığı Zendaya ile benzerlik taşıyor. Chani Denis Villeneuve’nin yorumunda Kumdan tepe. AI sanatı, çevrimiçi olarak ücretsiz olarak erişilebilen görüntülere dayanır, bu nedenle istemlerde bir karakteri ünlü bir aktrise dayandırmak, görüntüler arasında tutarlılık oluşturmanın bir yolu olabilir.

Gizmodo, kamuya açık telif hakkı kaydını aldı: Şafağın Zarya’sı ve belgenin yapay zekaya atıfta bulunmadığını tespit etti. Tek yazar Kashtanova olarak gösterilir. önceki denemeler AI’yı tek yazar olarak adlandıran AI sanatının telif hakkını almak. Atlanta merkezli hukuk firması Greenberg Traurig’in kamuya açık başvuruyu inceleyen ticari marka bürosunun eş başkanı Joel Feldman, Telif Hakkı Bürosu İnceleme Kurulu veritabanı aracılığıyla bu mülkle ilgili verilen herhangi bir kararı bulamadığını da kaydetti. Bir e-postada, “Telif hakkı başvurusunda bir şey listelenmiş, ancak daha sonra inceleme sırasında silinmiş olabilir” notunu aldı.

Feldman, Gizmodo’ya, “Anladığım kadarıyla, AI sorunu Telif Hakkı Bürosu kayıt uzmanının önünde değildi ve en fazla bu, depozito materyalinde görünen bilgilerin gözden kaçması olabilir, ancak telif hakkı başvurusu olmayabilir” dedi.

Daha geçen hafta, resim barındırma sitesi Getty Images beyan telif hakkıyla ilgili devam eden sorulara dikkat çekerek sitede artık AI tarafından oluşturulan görüntüleri kabul etmeyeceklerdi. Sitede bırakılan tüm AI görüntüleri başlatılacaktır. Haber takip edildi önceki raporlar o arkadaş resim barındırma sitesi Shutterstock ve Getty sessizce tüm AI resimlerini kaldırıyordu. Bu stok fotoğraf siteleri genellikle sanatçılar ve fotoğrafçılar tarafından görüntülerinin çevrimiçi kullanımından para kazanın sitelerin içerikten ne elde ettiğine ilişkin bir yüzde ücreti ile.

hakkında makaleler yazan Kashtanova, AI tarafından oluşturulan görüntüleri satmaonlar gibi ünlü sanatçılar oluşturdukları çalışmaları tanıtmak için Shutterstock gibi siteleri kullanın AI sanat jeneratörlerini kullanarak. Gizmodo, Instagram aracılığıyla Kashtanova’ya ulaştı. Sanatçı şu anda yorum yapamadıklarını yazmış olsa da, sizeShutterstock’tan aldıkları, hizmetin AI tarafından oluşturulan tüm içeriği portföylerinden birkaç saatliğine kaldırdığını gösteren ekran görüntüsü alınmış iki mesajla – ancak daha sonra aynı içeriği geri yüklemek için.

Kris Kashtanova, kalan e-postayı geçen Pazartesi aldıklarını, ardından ikinci e-postayı birkaç saat sonra aldıklarını söyledi.

Kris Kashtanova, kalan e-postayı geçen Pazartesi aldıklarını, ardından ikinci e-postayı birkaç saat sonra aldıklarını söyledi.
Ekran görüntüsü: Kris Kashtanova

Gizmodo’nun yorum talebine yanıt olarak Shutterstock, bizi bir Blog yazısı CEO Paul Hennessy’den “AI tarafından oluşturulan sanatın tüketicilerimiz ve katkıda bulunanlar üzerindeki etkisine bakmak için adımlar attıklarını” söyledi.

CEO, “Sentetik içeriğin ve AI tarafından oluşturulan sanatın telif hakkı, lisanslama, haklar ve mülkiyeti hakkında birçok açık soru var” dedi. “Bu teknolojinin ortaya çıkışının yanı sıra yalnızca katkıda bulunanlarımızın fikri mülkiyet haklarını korumak için değil, aynı zamanda bu yeni yaratıcı ortamdan yararlanmaları için yetkilendirildiklerinden emin olmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Şafağın Zarya’sı üzerinde mevcuttur AI Çizgi Romanları, “hikaye anlatımında bir paradigma değişimi vaat ettiğini” beyan eden bir site. Bu kesinlikle bir paradigma kaymasıdır, ancak hukukçular ve telif hakkı sahiplerinden oldukça fazla ağır kaldırma talep eden bir değişimdir. ABD Telif Hakkı Bürosu şimdiye kadar reddedildi AI’nın ürettiği sanat eserinin telif hakkını alması için herhangi bir başvuru, daha önce “bir telif hakkı talebini desteklemek için gerekli insan yazarlığından yoksun” olduğunu belirtti.

Feldmen yakın zamanda yazdı Reuters sütunu Eldeki ana konulardan biri, ticari marka ofisinin kararının AI sanatını telif haklarından muaf kılıp kılmayacağıdır.

Ancak mülkiyet düşüncelerinin ötesinde, oyunda çok daha uygun sorular var. Popüler AI sanat oluşturucularının çoğu, ister fotoğraf, resim, ister ekran görüntüsü olsun, internetten kazınmış milyonlarca görüntüyü derleyen ve ardından bir kullanıcının istemine göre bir görüntüyü derlemek için gizli yayılımı kullanan teknolojiyi kullanır. yol açtı sanat camiasından eleştiri (teşekkürler Kotaku), AI-görüntü üreticilerinin çalışmalarını intihal ettiğini, bu da görüntülerin telif hakkını bir kenara bırakıp para kazanma fikrini daha da sorunlu hale getiriyor.

Stabilite AI başkanı ve yeni ancak popüler Stable Diffusion görüntü oluşturucunun yaratıcısı Emad Mostaque, silkti Bu sistemlerin gerçek sanatçılara zarar vereceğinden endişe ediyor. ile bir röportajda BBCMostaque, aracını “muhasebecileri işsiz bırakmayan” Microsoft Excel ile karşılaştırdı.

Bu, AI-art teknolojisinin bir şekilde durdurulması gerektiği anlamına gelmez. Birincisi, bir kedinin yapay olarak bir araya getirilmiş görüntüsü zaten çantadan çıktı ve onu geri almak neredeyse imkansız olurdu. İkincisi, bu teknolojinin gerçek bir kullanım durumu uygulaması olmamasına rağmen, normal kullanıcıların çok sayıda tuhaf ve çoğu zaman güzel görüntüler üreten eğlenceli. Bu resimler kendi tescilli resim barındırma sitelerine gönderilirse, kişisel olarak daha az zarar görüyorum veya en azından zararın hafifletildiğini görüyorum.

Tamamen sahip olan web sitelerinin bir listesini ekledik yasak AI sanatı ve muhtemelen belirtilen bir politikayı bulması gereken birkaç tane daha ve yakında.

genel-7