Sony, PlayStation 4 için ilk PlayStation VR ünitesini yaptığında sanal gerçekliğe gerçekten şans veren ilk konsol üreticileriydi. Fiyat açısından etkileyici olsa da birçok dezavantaj vardı: Oyuncular kontrolcü kullanmak zorunda kalmayı sevmiyordu. PS3 neslinden itibaren kamera takibi harika değildi ve çözünürlük arzulanan çok şey bıraktı. Tüm bunlara rağmen, PS VR piyasadaki en çok satan kulaklıklardan biri oldu.

PS VR’den öğrenilen tüm dersleri almanın yanı sıra diğer kulaklıkların yaptığı ilerlemelere de bakan Sony, yeni PlayStation VR2’yi tanıttı. İlk olarak sadece bir blog yazısı, Sony, PS5’e yapılacak ekleme hakkında yavaş yavaş daha fazla bilgi sızdırıyor. Sahip olduğumuz bazı önemli sorular hala havada, ancak heyecanlanmak için etrafta dolaşan çok sayıda bilgi var. Şimdiye kadar PlayStation VR2 hakkında bildiğimiz her şey burada.

Daha fazla gör

yayın tarihi

Sony

PlayStation VR2’ye bir tarih verilmedi, ancak 2023’ün başına bir pencere açıldı birden fazla Sony hesabı tarafından tweetlendi. Umarım, bu sefer Sony’nin insanların eline daha fazla PS5 hissesi vermesine izin verir, ancak aynı zamanda bu yeni birimin daha büyük bir stokunu oluşturmalarına da izin verir, böylece isteyen insanların ellerine geçemeyeceği başka bir durumla karşılaşmayız. aylarca hatta yıllarca.

Lansman dizilimi

Horizon Call of the Mountain oyunu hala bir teknede karakterlerle.

Sony, PlayStation VR2’nin lansman sırasında 20’den fazla oyunla birlikte gönderileceğini belirtti. Sony tarafından alay edilen bir avuç VR başlığı gördük, ancak ilk gün hangilerinin mevcut olacağına dair kesin bir liste yok.

biz bunu hissediyoruz Dağın Ufuk Çağrısı, bir birinci taraf oyunu ve PS VR2 için gördüğümüz ilk oyun, bu lansman oyunlarından biri olmak için iyi bir bahis. Lansman sırasında veya sonrasında PS VR2’ye geleceğini bildiğimiz diğer oyunlar şunlardır:

Ne yazık ki, üzerinde doğrulandı resmi PlayStation Podcast’i 439. bölümde, PS VR2’nin orijinal PS VR ile geriye dönük uyumlu olmayacağı belirtildi. Bu, kulaklığın potansiyel lansman serisine ve aynı zamanda bu harika eski oyunların ikinci bir hayata sahip olma potansiyeline büyük bir darbe.

Özellikler

Kulaklıktan görüldüğü gibi PlayStation VR 2'nin sınır özelliği.

O zamanlar bile, ilk PS VR oldukça güçsüzdü ve hantaldı. Çözünürlük, izleme ve kamera ile yapılan derme çatma hareket kontrolleri, ayrıca kalın kablolar ve ekstra kutu, kullanmayı bir angarya haline getirdi. PS VR2, en azından o an için piyasadaki en güçlü kulaklıklardan biri gibi görünerek senaryoyu alt üst ediyor.

İlk büyük soru her zaman kablolarla ilgili olacak. PS VR2’yi ağır kaldırma işini yapan PS5’ten ayıramasak da, en azından kulaklıktan konsolunuza giden tek, ince bir USB Type-C kablosuna bağlıyız. Açıkçası ideal değil, ama yine de son yinelemeden büyük bir adım.

PS VR2, her biri 2000 x 2040 çözünürlükte ve 110 derecelik bir görüş alanında 4000 x 2040’a eşit olan ve Meta Quest 2’den daha yüksek olan iki OLED göz ekranına sahip olacak. ve 90Hz veya 120Hz kare hızları. Tüm bunların anlamı, bu kulaklığın 4K HDR yapabilmesi ve potansiyel olarak saniyede 120 kareye kadar çıkabilmesidir. Ancak bunların hepsi oyundan oyuna değişecektir.

PS VR2 yalnızca gözünüzün ne göreceği konusunda değil, aynı zamanda gözünüzü nasıl göreceği konusunda da etkileyicidir. PS VR2, daha sürükleyici deneyimlere olanak tanıyan ancak potansiyel olarak taşıt tutmasını da azaltan göz izleme teknolojisine sahip olacak. Göz izleme ve bunun nasıl uygulanabileceği konusunda çok fazla potansiyel var, ancak hala o kadar yeni ki ondan ne bekleyeceğimizi gerçekten bilmiyoruz.

PS VR2’nin öğrendiği bir başka harika ders de harici kamerayı devre dışı bırakmak ve içten dışa izlemeyi kullanmaktı. Bu, kulaklığın kendisinde, PS VR kameranın sorun yaşadığı herhangi bir kör nokta veya ışık paraziti olmadan hareketlerinizi çok daha doğru bir şekilde takip etmesini sağlayan yerleşik dört kamera olduğu anlamına gelir. Ayrıca, VR için gerekli olan yerleşik 3D sese sahip olacak.

Ayrıca PS VR2’nin, kullanıcıların kulaklığı çıkarmak zorunda kalmadan gerçek çevrelerini görmek için dış kameraları etkinleştirmesine olanak tanıyan bir şeffaf görünüm seçeneğine sahip olacağını öğrendik. Diğer modern VR ünitelerinde olduğu gibi, kontrolörlerle kendi oyun sınırlarınızı oluşturabilecek ve güvenliğinizi sağlamak için onlara yaklaşırsanız uyarılabileceksiniz.

PS VR 2, biri VR’ye özel içerik ve diğeri VR olmayan içerik için olmak üzere iki modla gelecek. VR Modu, 90Hz/120Hz kare hızlarında daha önce bahsedilen 4000 x 2040 HDR çözünürlükte tam 360 derecelik bir görünüm sağlar. Sinema Modu ise kulaklığı normal oyunlar veya medya için ekran olarak kullanmak içindir. Bu, 1920 x 1080 HRD ve 24Hz/60Hz veya 120Hz kare hızlarında çalışacaktır.

Son olarak yeni kontrolcülerden bahsedelim. PS VR2 Sense denetleyicileri olarak adlandırılan bunlar, tasarım açısından diğer en iyi VR denetleyicilerine çok benziyor. Her denetleyicide bir kontrol çubuğu, iki yüz düğmesi, bir tetik ve başparmağınızın dayanacağı bir düğme bulunur. PS5’in DualSense denetleyicisi ile aynı uyarlanabilir tetikleyicilere, dokunsal geri bildirime ve tam parmakla dokunma algılamasına sahiptir. Bu, oyunun, oyundaki hareketleri daha doğru bir şekilde temsil etmek için parmaklarınızın kontrolör üzerinde durup durmadığını veya kaldırılıp kaldırılmadığını bilmesini sağlar.

Hatta tüm bu teknolojinin şimdiye kadarki en sürükleyici VR deneyimini yaratmak için nasıl bir araya geldiğini gösteren tam bir fragmanımız bile var.

Yeni bir şey gösterilmemekle birlikte, denetleyicideki ve kulaklığın kendisindeki ekran, göz izleme, oluşturma, FOV ve dokunsal geri bildirimin sizi oyuna tamamen sokmak için nasıl bir araya geleceğini vurguladı.

fiyat

Arkadan kumandalı PlayStation VR2 başlığı.
Sony

PS VR2’nin resmi fiyatı henüz paylaşılmadı, ancak teknik özelliklere ve diğer kulaklıkların nasıl fiyatlandırıldığına bağlı olarak nereye varacağını tahmin etmeye çalışan bir sürü spekülasyon var. Karşılaştırma olarak, HTC Vive Pro kulaklığın tek başına maliyeti 800 doların biraz altındayken, Oculus Quest 2 sadece 300 dolar civarında çalışıyor. Sony, üniteyi Vive kadar yüksek fiyatlandırmak istemeyecek ve hafif bir kayıpla satmak anlamına gelse bile, onu bir PS5’in maliyetinin altında tutmak için elinden gelen her şeyi yapacağından şüpheleniyoruz. Orijinal PS VR, 400 dolardan piyasaya sürüldü; bu, yeniden başladığını görebildiğimiz bir rakam, ancak 500 doların üzerine çıkmadı. Daha düşük elbette daha iyi olurdu, ancak bu şeyde paketlediği güç için muhtemelen 400 doların altına düşmeyecek.

Ön sipariş

PS5 veya herhangi bir yeni oyun donanımı gibi, gerçekten de PS VR2’nin piyasaya sürüldüğünde çok hızlı bir şekilde satılmasını bekliyor. Henüz bir tarih veya fiyat açıklanmadığından, henüz bir ünite için ön sipariş vermenin bir yolu yok. Ancak, bir kez yayına girdiklerinde hızlı bir şekilde satmalarını bekleyin, bu nedenle ön siparişlerin ne zaman artacağını bilmek ve ilk birimlerden birini rezerve etme şansını en yüksek seviyeye çıkarmak için bu sayfada gözlerinizi dört açın.


genel-19