Sanatçının DART ve Didymos ikili asteroit sistemi tasviri.

Sanatçının DART ve Didymos ikili asteroit sistemi tasviri.
resim: NASA

NASA’nın DART uzay aracı bugün saat 19:14 ET’de tehdit edici olmayan bir asteroidi vurma yolunda ilerliyor. bir gezegen savunma stratejisinin önemli gösterimi. Ancak uzay zordur ve saatte 15.000 mil hızla hareket eden DART, 520 fit genişliğindeki nesneyi geçebilir. İşte bu şanssız senaryo ortaya çıkarsa olacaklar.

Günümüz için iki geniş olası sonuç mevcuttur. Çift Asteroid Yönlendirme Testiveya DART (şu anda canlı olarak izleyebilirsiniz) bağlantı).

İdeal olarak, 1.376 kiloluk uzay aracı, Didymos ikili asteroit sisteminin daha küçük üyesi olan Dimorphos’a çarpacak ve bu süreçte yok olacaktır. DART’ın yerleşik kamerası DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical Navigation), acı sona kadar her saniye bir görüntü yakalayacak, bu nedenle Dimorphos’un giderek daha büyük ve daha net görüntülerini görmekten boş bir ekrana geçmeliyiz. DRACO’dan alınan son görüntü, DART çarpmadan yaklaşık 2,5 saniye sonra alınacaktır. Yer kontrolörlerinin “sinyal kaybı” veya “etki onaylandı” açıklamasını ve ardından kontrol odasından coşkulu bir tezahürat yapmasını beklemeliyiz.

Önemli olarak, bu sözlü onaylar, NASA yetkililerinin 22 Eylül’deki bir basın brifinginde açıkladığı gibi, NASA’nın bilgisayarlarının DRACO görüntülerini sinyal aldıktan sonra işlemesi yaklaşık sekiz saniye sürdüğü için görsel onaydan önce ulaşacaktır. Kontrolörler bir görevin başarılı olduğunu ilan ettikten hemen sonra Dimorphos’un görüntülerini görmeye devam ederseniz alarma geçin.

Daha da acımasızca, 308 milyon dolarlık DART sondası hedefini tamamen ıskalar. Bu, nesnelerin şimdiye kadar derin uzayda kesişmesini sağlamak gibi olabilir. zorlayıcı. NASA, adı verilen yeni bir otonom navigasyon sistemi kullanıyor. AKILLI Gezinmeve kanıtlanmamış sistem Dimorphos’u Didymos’tan ayırması gerekecek (evet, DART’ın yanlış asteroide çarpma olasılığı var). Görevin son anlarında tam özerklik bir gereklilik, çünkü Dünya’dan gelen mesajların uzay aracına ulaşması 38 saniye sürüyor. Son olarak, bir dizi rota düzeltme manevrasının DART’ı sürekli olarak yolunda tutması gerekecek.

DART, Dimorphos’un yanından uçarsa, DRACO’nun derin uzay görüntülerini görmeyi ve “sinyal kaybı” beyanı olmamasını bekleyebiliriz. Saniyede 4,17 mil (saniyede 6,7 kilometre) hızla hareket eden DART, sadece frenleri çarpamaz, tekerleği döndüremez ve başka bir girişimde bulunamaz. Aksine, güneş sisteminin daha derinlerine inmeye devam edecek. Uzay aracı fırlatıldı Kasım 2021’de ve şu anda Dünya’dan 6,8 milyon mil (11 milyon km) uzakta.

DART sistem mühendisi Elena Adams, 22 Eylül brifingi sırasında gazetecilere verdiği demeçte, olası bir ıskalamanın ardından saniyeler ve dakikalar içinde “koltuklarımıza tekrar oturacağız” ve “neden kaçırdığımızla ilgili tüm verileri korumaya başlayacağız” dedi. . Bu, NASA’nın Derin Uzay Ağı tarafından toplanan verileri içerecek, gezegenler arası uzay aracı görevlerini destekleyen küresel bir yer tabanlı radyo antenleri ağı. Ekipler ayrıca veri toplamak isteyecektir. LICIACube, DART ile birlikte seyahat eden 31 kiloluk (14 kilogram) bir sonda. İtalyan yapımı sonda birkaç hafta önce DART tarafından gönderildi ve iki kamera, LUKE ve LEIA ile donatıldı.

Aynı brifingde konuşan NASA’nın Dünyaya Yakın Nesne Gözlemleri programının yöneticisi Lindley Johnson, Adams’ın duygularını yineledi ve DART’ın hedefine ulaşamadığı “olası olmayan bir olayda” ekiplerin “ne olduğunu anlamaya çalışacaklarını” söyledi. ve neden kaçırdığımızı. Ekipler verilere dalacak ve ayrıca uzay aracını “ileride kullanıma hazır olacak şekilde” “güvenli hale getirecek”. Adams, yer ekiplerinin bu güvenlik operasyonlarının bir parçası olarak DART’ın hidrazin itici gazını korumak isteyeceklerini söyledi.

Cesaret verici bir şekilde, DART ekibi uzay aracının çarpması için diğer potansiyel asteroitleri arayacağından, hepsi kaybolmayacaktı, Adams katma. Bunun olacağının garantisi yok, ancak DART görevinin bu gece planlandığı gibi gitmemesi durumunda bir umut ışığı sağlayacak.

Dimorphos, Dünya için hiçbir risk oluşturmaz, bu nedenle başarısız bir görev, gezegenimizin herhangi bir tehlikede olduğu anlamına gelmez. Bilim adamları, DART’ı asteroide çarparak hızını %1 oranında değiştirmeyi umuyorlar, bu da onu değiştirmek için yeterli. onun yörüngesi. Sonunda, tamamen gelişmiş bir kinetik çarpma tertibatı, Dünya’yı iyi niyetli asteroit tehditleri.

Daha: DART Neden Uzaya Fırlatılan En Önemli Görevdir?genel-7