Magnus Carlsen, bir usta arkadaşını hile yapmakla suçladığı için eşit oranda destek ve eleştiri aldı, ancak henüz iddialarına dair önemli bir kanıt sunmadı.

Magnus Carlsen, bir usta arkadaşını hile yapmakla suçladığı için eşit oranda destek ve eleştiri aldı, ancak henüz önemli bir kanıt sunmadı. iddialar.
Fotoğraf: Dekan Mouhtaropoulos (Getty Resimleri)

Bu devam eden satranç aldatma tartışması 7 yaşındaki yeğeninle arka arkaya 50 raunt satranç oynamak kadar yorucu oluyor. Bunun bir ayına yaklaşıyoruz, ancak herhangi bir satranç oyununa dair somut bir kanıt olmadan, bunun sonunu asla göremeyebiliriz.

Pazartesi akşamı dünyanın en iyi satranç oyuncularından biri Magnus Carlsen sonunda satranç hile tartışması etrafındaki sessizliğini bozdu. Yayınlanan bir açıklamada, büyük usta, rakip usta Hans Niemann’ın çevrimiçi ve yüz yüze satrançta hile yaptığına dair önceki tüm imalarını nihayet ortaya koydu.

Carlsen, Niemann’ın “kamuoyu önünde itiraf ettiğinden daha fazla ve daha yakın zamanda aldattığına” inandığını söyledi. Genç efendinin tahtadaki ilerlemesinin “olağandışı” olduğunu ve Niemann’a karşı oynadığı önceki Sinquefield Kupası maçında rakibinin gergin veya kritik noktalarda yeterince odaklanmadığını hissederek ayrıldığını söyleyen çok detaysız bir açıklama sunmaya devam ediyor. Bütün bunlar, genç satranç oyuncusu “sadece bir avuç oyuncunun yapabileceğini düşündüğüm bir şekilde siyah olarak beni geride bırakırken” oldu.

Norveçli büyükusta, daha fazlasını sunabilse de, “Niemann’ın açıkça konuşmak için açık izni olmadan söyleyebileceklerim sınırlı” dedi. Satranç ustası Hikaru Nakamura gibi bazıları bunun Carlsen’in onaylanması gerektiği anlamına gelebileceğini düşünse de, Carlsen daha fazla kanıt ortaya çıkarsa Niemann dava açmayacak.

31 Eylül’ün başında Carlsen, 2022 Sinquefield Kupası’nda 19 yaşındaki ABD merkezli Niemann ile karşı karşıya geldi. Ünlü satranç ustası genç rakibine karşı oyununu kaybettikten sonra aniden turnuvadan çekildi. Daha sonra, Niemann’ın hile yaptığını ima eden çok şifreli bir tweet teklif etti. Carlsen, yaptığı son açıklamada, Niemann’ın “son dakikaya” davet edildiğini gördüğünde (Niemann, ABD’ye gidemeyen başka bir oyuncunun yerine geçti) “etkinlikten önce çekilmeyi şiddetle düşündüğünü söyledi. Sonunda oynamayı seçtim.”

Niemann’ın sahip olduğu kabul edilmiş daha gençken, 14 ve 16 yaşlarındayken çevrimiçi satrançta iki kez hile yapmak, her şeyin geride kaldığını ve hiçbir turnuvada hile yapmadığını söylemesine rağmen. Cuma günü, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) Başkanı Arkady Dvorkovich eleştirilen Carlsen, “Bu durumu ele almanın daha iyi yolları olduğuna kesinlikle inanıyoruz” diyor. FIDE başkanı, “yeterli ilk kanıt sağlandığında ve ilgili tüm taraflar ellerindeki bilgileri ifşa ettiğinde” belirli hile suçlamalarını araştıracaklarını da sözlerine ekledi.

Carlsen’in turnuvadan ani uçuşu, satranç dünyasında bir tartışma fırtınasına neden oldu ve modern teknolojinin, oyuncuların dünyanın en büyük masa üstü oyunlarından birinde hile yapmasına yardımcı olma kabiliyetini göz önünde bulundurarak, solucanlar kutusunun kapısını açtı. Ayın ilerleyen saatlerinde, çevrimiçi olarak ev sahipliği yapan Julius Baer Generation Cup sırasında Carlsen tekrar Niemann ile karşılaştı. Sadece iki hamleden sonra Carlsen akışını kapat ve genç rakibiyle oynamayı reddetti. Açıklama yapmama rağmen bu noktada, geçen hafta Chess24 akışıyla konuştu ince aldatma suçlamasıNiemann’ın sözde akıl hocasına işaret ederek ve iddia edilen aldatmak Maxim Dlugy.

Birçok satranç ustası Carlsen’i desteklemeye geldi. Bazıları nasıl olduğunu kaydetti ciddi bir sorun hile olduözellikle çevrimiçi satranç oyununda bile sistemler durdurmak için yerine koyun. Gerçekten iyi olmak için binlerce ve binlerce oyun oynayan ustalar, oyun ve tavırdaki ince farkları fark edebilirler, bu nedenle bir oyuncu yetenek seviyelerine göre çok hızlı oynuyorsa veya çok fazla “doğru” hamle yapıyorsa, fark etmeye daha isteklidirler.

Yine de, şamataya ve ortalığı karıştıran şeylere rağmen, Carlsen yine de Julius Baer Kupası’nı kazandı ve finali mümkün olan en az sayıda oyunla kazandıktan sonra unvanını evine götürdü. Niemann çeyrek finalde kaybetti. 19 yaşındaki satranç oyuncusu daha önce bu yıl Miami merkezli FTX Crypto Cup sırasında Carlsen’e yenilmişti.

Ve tüm bu hile suçlamalarına rağmen, hala, Niemann’ın, satranç yapay zekası veya titreşen anal boncukları (yani, bilirsiniz, doğru hamleyi yapmasına izin vermek için) oyunlarını kazanmasına yardımcı olmak için herhangi bir şey kullandığına dair somut bir kanıtımız yok. .

Bazıları denemiş olsa da. biz olarak Daha önceki raporlarımızda belirttiğimiz gibi, ünlü satranç araştırmacısı Kenneth Regan’ın Niemann’ın oyunlarına ilişkin analizi, genç adamın programlanmış yardımı kullandığını belirlemedi. Satranç ustası Yosha Iglesias Pazartesi günü Regan’ın algoritmasının hareket başına harcanan zamanı hesaplamaz, bir oyuncunun ne kadar iyi hile yapabileceğine işaret edebilir. Gönderdi detaylı rakamlar Niemann’ın geçmiş oyunlarını inceleyerek, sonra onu karşılaştırdı Hint satrancı Grandmaster Arjun Erigaisi gibi diğer satranç oyuncularına Niemann’ın daha önce ne kadar mükemmele yakın oyunlar oynadığını göstermek için.

Gizmodo yorum için Regan’a ulaştı ve duyduğumuzda güncelleyeceğiz geri.

genel-7