NASA, yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketiyle bir ara yakalayamıyor.

Aracı bir ay önce ilk uçuşuna göndermeye yönelik iki başarısız girişimin ardından, NASA birkaç gün önce Tropical Storm Ian Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi fırlatma sahasına yaklaşırken potansiyel bir üçüncü fırlatma girişiminden vazgeçmeye karar verdi.

Ancak Tropik Fırtına Ian şimdi Ian Kasırgası’na dönüştü ve NASA’ya roketi olası hasarlardan korumak için roketi fırlatma rampasından çıkarmak gibi zahmetli bir görevi yerine getirmekten başka çok az seçenek bıraktı.

(Çok) yavaş TV hayranları NASA’nın dev paletli taşıyıcısını izleyin roketi Araç Montaj Binası içindeki sığınağına geri taşıyın, bu gece 23:00 ET’de (8:00 PT) başlayacak ve gece boyunca devam edecek bir süreç.

“Ian Kasırgası ile ilgili hava tahminleri nedeniyle, NASA ekipleri Artemis I NASA SLS roketini ve NASA Orion uzay aracını NASA Kennedy’deki Araç Montaj Binasına geri götürecek. İlk hareket bu gece 23:00 ET için hedefleniyor, ”dedi NASA kararını açıklayan bir tweet’te.

Ian Kasırgası ile ilgili hava tahminleri nedeniyle, @NASA takımlar yuvarlanacak #Artemis ben @NASA_SLS roket ve @NASA_Orion uzay aracı, Araç Montaj Binasına geri @NASAKennedy.

İlk hareket bu gece 23:00 ET için hedefleniyor: https://t.co/Bx7oanmpa4 pic.twitter.com/wwPds84R36

— NASA Artemis (@NASAArtemis) 26 Eylül 2022

Artemis I görevinin bir parçası olarak 98 metre yüksekliğindeki roketi ilk kez uzaya göndermeye çalışan kasırga, NASA’nın SLS ekibi için bir başka baş ağrısı.

Bir sonraki fırlatma girişimi için kesin bir tarih belirlenmedi, ancak yörüngeye girdikten sonra, SLS aracı, yaklaşık altı hafta sonra Dünya’ya dönmeden önce ayın bir uçuşunu gerçekleştirecek olan Orion uzay aracını konuşlandıracak.

Artemis Mürettebatsız uçacağım ama işler yolunda giderse NASA, ilk görevle aynı rotada uçacak olan Artemis II’ye astronot gönderecek.

Bundan sonra, 2025 gibi erken bir tarihte uçabilecek olan Artemis III, 1972’deki son Apollo görevinden bu yana ilk mürettebatlı iniş olacak olan ilk kadını ve ilk renkli insanı ay yüzeyine yerleştirmeye çalışacak.

Ancak NASA’nın Artemis programını düzgün bir şekilde başlatmadan önce Kennedy Uzay Merkezi’nde hakim olması için sakin hava koşullarına ihtiyacı var.

Ulusal Hava Durumu Servisi söz konusu Pazartesi günü, Ian’ın “bu haftanın ortasında doğu Meksika Körfezi’nde büyük bir kasırga” olarak şekillendiğini belirterek şunları ekledi: hafta ortasına kadar Florida’nın batı kıyısı/Panhandle boyunca şiddetli rüzgarlar ve şiddetli yağışlar.”


genel-19