COVID-19 pandemisi, evden çalışmak istisna olmaktan çıkıp bir kural haline geldiğinden, insanların çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirdi. İleriye dönük olarak, birçok şirket %100 uzaktan işgücünü desteklemeye devam ediyor veya bazı çalışanların şirket ofisinde, bazılarının evde çalıştığı ve birçoğunun da zamanlarını bu ikisi arasında böldüğü bir hibrit çalışma modelini benimsiyor.

Bu uzak ve hibrit çalışanlar, yöneticiler, iş arkadaşları ve müşterilerle iletişim kurmak için şirket tarafından sağlanan teknolojiye güveniyor. Bilgili kuruluşlar, her çalışana iyi bir dijital çalışan deneyimi (DEX) sağlamak ister; bu, çalışanların iş için etkileşimde bulundukları teknoloji hakkında sahip oldukları algıdır. Bunu yapmak için şirketlerin, çalışanlarının işlerini yapmak için bağımlı oldukları teknolojiyi nasıl deneyimlediklerini tam olarak görebilmeleri gerekir.

Gartner, “DEX, çalışanlara, deneyimlerine ve teknoloji kullanımlarına odaklanan bir stratejidir” diyor. Dijital Çalışan Deneyimi için İnovasyon İçgörüsü bildiri. “Bu strateji, hem bir komut dosyası veya teknoloji otomasyonu hem de insan eylemi veya davranış değişikliği biçiminde eylemi yönlendiren içgörüler sağlamak için temel özellik kümeleri sunan bir dizi araç tarafından destekleniyor.”

DEX araçlarına artan ilgi

Gartner’ın kıdemli direktör analisti ve raporun yazarlarından biri olan Dan Wilson, firmanın genel olarak dijital çalışan deneyimine ve özel olarak dijital çalışan deneyimi araçlarına müşterilerden artan miktarda ilgi gördüğünü söylüyor.

“Müşterilerin talep hacimlerini karşılaştırdığımda şok oldum. Ocak 2021’den bu yana hacimde çeyrekten çeyreğe yaklaşık %40 artış görüyorum ”dedi. “Yani burada çok büyük bir ilgi var. Ve bunun, birçok şirketi çalışanlarla ilgilenmeye odaklanmalarını sağlamak açısından gerçekten korkutan Büyük İstifa etrafındaki endişeden kaynaklandığını düşünüyoruz.”

Forrester Research kıdemli analisti Andrew Hewitt, bazen dijital çalışan deneyimi yönetimi (DEEM) araçları olarak adlandırılan DEX araçlarının, çok karmaşık ortamlarda çok sayıda eski teknolojiye sahip 10.000’den fazla çalışanı olan büyük kuruluşlar için özellikle yararlı olduğunu söyledi. “Finansal hizmetlerde, devlette ve üretimde – bazen 100 yaşında olan ve bu genel son kullanıcı deneyimini etkileyebilecek çok sayıda eski teknolojiye sahip şirketlerde – çok sayıda dijital çalışan deneyimi yönetim araçlarının devreye alındığını gördük” dedi. söz konusu.

Bununla birlikte, DEX araçları, çalışanlarına yeteneklerini koruyabilmeleri için mükemmel teknoloji deneyimleri sunduklarından emin olmak isteyen şirketler için de özellikle önemlidir, diye ekledi. Hewitt, “Bu, çalışanlarının Silikon Vadisi teknoloji şirketlerine gitmesini engellemek isteyen finansal hizmetler müşterileri arasında çok iyi yankı buluyor” dedi. “Sıklıkla kullanacaklar [DEX tools] insanların üretken olmalarını ve işlerini gerçekten yapabileceklerini hissetmelerini sağlayan iyi bir temel teknoloji deneyimi oluşturmak.”

DEX araçları nasıl çalışır?

Dijital çalışan deneyimi araçları “çalışanların dijital teknolojilerle ilgili deneyimlerinin daha derinden anlaşılmasını sağlayabilir ve dijital işyeri ekiplerinin çalışanların bireysel tercihlerine odaklanan bir yaklaşım oluşturmasını sağlayabilir”. Gartner bir infografikte dikkat çekti.

Hewitt, dijital çalışan deneyiminin bir ekosistemde birlikte oynayan birçok farklı teknolojinin bir sonucu olduğunu söyledi. Bu dijital çalışan deneyimi iyi olabilir, kötü olabilir, tarafsız olabilir. DEX araçları, çeşitli işyeri teknolojileri için kullanım ve performans verilerini toplayarak ve analiz ederek, şirketlerin hangi teknolojilerin düşük performans gösterdiğini belirlemesine yardımcı olabilir ve bunları nasıl geliştirecekleri konusunda rehberlik sağlayabilir.

“Bunlar [software] Hewitt, insanların günlük olarak kullandığı cihazlar, uygulamalar, ağlar gibi tüm farklı teknolojilerde telemetri verilerini toplayan ve toplayan aracı tabanlı araçlar” dedi. “Ve temelde [analyze] ve bu verileri, genel deneyimle ilgili sorunları belirlemek için deneyimi kıyaslamak için kullanın ve umarız bu sorunları düzeltin ve ortaya çıkan her şeyi düzeltin.

Örneğin, bir şirket performansı, kararlılığı, ne kadar hızlı başlatıldığı veya kaç uygulamanın çöktüğü hakkında veri toplamak için bir cihaza bir aracı kurabilir, dedi Hewitt.

Wilson, “Tüm araçlar Windows için aracıları destekler, çoğu macOS’u destekler, bazıları Android ve Linux’u destekler” dedi. “Ancak, iOS için bildiğim hiçbir şey yok ve bunun başlıca nedeni Apple’ın [the use of agents] şeylerin iOS tarafında.”

Wilson, uygulamaları, cihazları ve diğer teknolojileri izlemenin ve optimize etmenin yanı sıra, genellikle entegre anketler yoluyla yapılan teknoloji hakkında çalışan duygu verilerini de topladığını ekledi.

DEX platformlarındaki gelişmiş analitik motorları, toplanan verilerin neredeyse gerçek zamanlı olarak işlenmesine olanak vererek yöneticiler için eyleme dönüştürülebilir içgörüler, raporlar ve uyarılar sağlar. Ve DEX yazılımı, bazı durumlarda sorun giderme ve düzeltmeyi otomatikleştirerek daha hızlı sorun çözümü için BT hizmet yönetimi araçlarıyla entegre olabilir.

DEX araçlarında aranacak özellikler

Kuruluşların DEX araçlarını araştırırken araması gereken, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi özellik vardır:

  • Gerçek çalışan deneyimini ölçmek için cihazlar, sanallaştırma, uygulamalar ve ağlar arasında sürekli izleme.
  • Sorunlar ortaya çıktığında yöneticiler için gerçek zamanlı raporlama ve uyarılar.
  • Entegre masaüstü mesajlaşma gibi araçlar aracılığıyla çalışanlarla etkileşim kurma yeteneği.
  • BT’nin sorunları çözmesini sağlayan önceden oluşturulmuş komut dosyaları ve yapılandırılabilir yetenekler.
  • Cihazlar, uygulamalar, sanallaştırma ve ağlar arasında sorun gidermeye izin vermek için kök neden analizi.
  • Analitik ve sorun gidermenin, sorunları tanılamak ve çözmek için mesajlaşma ve düzeltme yetenekleriyle entegrasyonu.
  • Entegre anketler aracılığıyla çalışan duyarlılığını toplamak için nitel geri bildirim yeteneği.
  • Farklı konumlardaki çalışanların dijital çalışan deneyimi puanlarını karşılaştırmak için dahili kıyaslama yeteneği.

Wilson ayrıca, şirketlerin şirket içi araçlar yerine bulutta barındırılan DEX araçlarını araması gerektiğini söyledi. “En büyük fark, analiz yeteneğidir – analizi yapmak için kullanılan motor” dedi. “Şirket içinde, makine öğrenimi ve büyük veri analizi gücüne sahip değilsiniz.”

Potansiyel zorluklar

DEX araçlarını seçme ve uygulama söz konusu olduğunda, işletmelerin potansiyel zorlukları göz önünde bulundurması gerekir. Örneğin, DEX araçları pahalı olabilir, bu nedenle gerekli kaynakları ve finansmanı elde etmek için BT liderlerinin işletme liderlerini kısa vadeli ve uzun vadeli getirilerin ön yatırımları haklı çıkaracağına ikna etmesi gerekir.

Ayrıca, kuruluşların DEX araçlarının uygulanmasına eşlik edecek değişikliklerden haberdar olmaları gerekir. Şirketler sadece çalışanları eğitmek zorunda kalmayacak, aynı zamanda iş akışlarını ve iş süreçlerini de değiştirmek zorunda kalacaklar.

Gartner raporunda, “DEX stratejisi ve araçları, yeni bir zihniyet oluşturmanın ve BT’nin bir teknoloji denetleyicisi yerine kolaylaştırıcı rolüne yaklaşımının yanı sıra merak, problem çözme ve veri analitiği becerilerine sahip yeteneklerin yeniden vasıflandırılmasını veya edinilmesini gerektiriyor” dedi. . Raporda, “mühendislerin DEX aracı konu uzmanlarına atanması ve geliştirilmesi, ancak dijital işyeri mühendisliği ve operasyon ekipleriyle entegrasyonun sürdürülmesi” tavsiye edildi.

Gizlilik sorunları nedeniyle, veri toplama ve kullanımına ilişkin yasal veya düzenleyici gerekliliklere uyması gereken şirketlerdeki iş liderleri, DEX araçlarının uygulanmasına karşı çıkabilir. DEX araçları kişiselleştirilmiş verileri anonimleştirebilirken, bunu yapmak değerini azaltabilir. DEX araçlarının, çalışan deneyimini önemli ölçüde iyileştirmek için bireyleri anlaması ve desteklemesi gerekir.

“Bu araçlar, cihazlarda kullanıcı davranışına bakar, bu nedenle, satıcıların iyi bir gizlilik korumasına, iyi veri silme yeteneklerine ve özelliklerine sahip olduğundan ve AB’nin Genel Verileri gibi belirli coğrafi gizlilik yasalarının farkında olduklarından emin olmalısınız” Koruma Yönetmeliği, dedi Hewitt.

Ayrıca şirketler bu DEX platformlarından sadece içine koydukları kadarını alıyor” dedi. “Ve bununla demek istediğim, dijital çalışan deneyimi yönetimi araçlarıyla en başarılı olan şirketlerin, onu yöneten özel ekip üyelerine sahip olmaları” dedi. “DEX araçları, sadece onları dağıtırsanız asla başarılı olamaz.”

Hewitt’e göre, kuruluşların çalışanlarının dijital deneyimlerinin sağlığını etkili bir şekilde ölçmek için yeterli veriyi yakalamalarının biraz zaman alacağını da anlamaları gerekiyor. “Bütün bu verileri toplamak genellikle birkaç ay sürer” dedi. “Dolayısıyla, aracıları uygulama perspektifinden dağıtmak çok zor olmasa da, ondan herhangi bir içgörü elde edebilmek için yeterli veri toplamak biraz zaman alıyor.”

6 lider DEX aracı

Piyasada bir dizi dijital çalışan deneyimi aracı vardır, bu nedenle araştırmanıza başlamanıza yardımcı olmak için analistlerle yapılan görüşmelere ve bağımsız araştırmalara dayanarak aşağıdaki ürünleri vurguladık.

1E Takyon Deneyimi: Cihazlar ve uygulamalar arasında gerçek zamanlı tanılama ve performans ve kullanılabilirlik sorunlarının giderilmesini sağlar. Performans, kararlılık, yanıt verme ve kullanıcı duyarlılığı temelinde sağlığı kontrol etmek için tüm uç noktalarda mikro işlemlerden (milisaniye cinsinden yürütülür) yararlanır. Kök neden analizi ve otomatik çözümleme gerçekleştirir. Şirketlerin nereye yatırım yapacakları ve neye öncelik verecekleri konusunda bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olan eyleme dönüştürülebilir bilgiler sağlar. (Güvenlik bilgisi için 1E ile iletişime geçin.)

Aternity Dijital Deneyim Yönetimi: Her uç nokta, uygulama, işlem ve kullanıcı için kurumsal ölçekte analitik sunarak şirketlerin istemci cihazları, ağlar ve uygulama arka uçları arasındaki yanıt sürelerinin dökümlerini göstererek sorunları hızla çözmelerine yardımcı olur. Kendi kendini iyileştiren kontrol ve yapay zeka destekli görünürlük, BT’nin iş uygulamalarının performansını artırmasına yardımcı olur. Müşteriler, çalışanlarının dijital deneyimlerini diğer yüzlerce Aternity müşterisininkiyle karşılaştırabilir. Aternity üç sürüm halinde gelir: Fundamentals, Essentials ve Enterprise. (Aternity’nin güvenlik bilgilerine bakın.)

Kontrol Yukarı: Kuruluşların son kullanıcı bilgi işlem ortamlarının kullanılabilirliğini ve performansını sürekli olarak izler. Karmaşık BT altyapısının geçmiş görünümlerine ek olarak hızlı kök neden analizi ve düzeltme sağlar. BT’nin çalışanların performansını etkileyen sorunları tespit etmesine yardımcı olmak için deneyimsel verileri kullanır ve BT’nin sorunları hızla iyileştirmesini veya düzeltmesini sağlar. ControlUp dört sürümle gelir: Pro, Enterprise, Platinum ve Ultimate. (ControlUp’ın güvenlik bilgilerine bakın.)

Lakeside Dijital Deneyim Bulutu: Şirketlerin, çalışanlarının işyerinde kullandıkları teknolojiyle etkileşimlerini izlemelerine, ölçmelerine ve geliştirmelerine olanak tanır. Müşteriler, son kullanıcı deneyimi yönetimi, dijital iş yeri planlaması, uzaktan çalışma yönetimi, BT varlık optimizasyonu ve proaktif hizmet masası operasyonlarını gerçekleştirebilir. BT’nin mevcut sorunların temel nedenlerini belirlemesine ve gelecekteki olası sorunları belirlemesine yardımcı olur. Entegrasyonlar ServiceNow, Microsoft, Citrix, VMware ve Splunk’ı içerir. (Güvenlik bilgileri için Lakeside ile iletişime geçin.)

Sonraki Düşünce Deneyimi: Yöneticilere, odaklanılması gereken sorunlar, olası nedenler ve düzeltme adımları dahil olmak üzere çalışanların teknoloji deneyimlerini proaktif bir şekilde yönetmeleri ve iyileştirmeleri için rehberlik eder. BT’nin her bir sorunu, temel nedenini, kimi etkilediğini ve nasıl çözüleceğini belirlemesine yardımcı olmak için teknik performansı çalışan duyarlılığıyla ilişkilendirir. Esnek panolar, olay görünürlüğü ve görselleştirmeler, otomatik sorun tanımlama ve düzeltme ve ServiceNow ve Splunk ile önceden oluşturulmuş entegrasyonlar sağlar. (Güvenlik bilgileri için Nexthink ile iletişime geçin.)

VMware Dijital Çalışan Deneyimi Yönetimi: Üçüncü taraf sistemler de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen verileri toplar ve BT’ye masaüstleri, mobil cihazlar ve uygulamalar arasında tam görünürlük sağlar. ServiceNow ve Slack için eyleme dönüştürülebilir içgörüler, ilke tabanlı bir otomasyon motoru ve önceden oluşturulmuş entegrasyonlar sunar. Kullanıma hazır panolar ve raporlar, yöneticilere dijital çalışan deneyimi, uygulama performansı ve cihaz sağlığı hakkında bir bakışta fikir verir. Olayları tespit etmek, sorunları gidermek ve sorunları gidermek için veriye dayalı kök neden analizini otomatikleştirir. VMware’in bir parçası Workspace ONE platformu. (VMware’in güvenlik bilgilerine bakın.)

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13