NASA’nın DART uzay aracı, 26 Eylül 2022’de Didymos ikili asteroit sisteminin daha küçük gövdesiyle çarpıştı. Bu sanatçının animasyonu, etkiyi gösteriyor. ESA’nın Hera misyonu, ‘Didymoon’ çarpışma sonrası araştırmasını yapacak ve bu tek seferlik deneyi uygulanabilir bir gezegen savunma tekniğine dönüştürmek için yörüngesinin çarpışma tarafından nasıl değiştiğini değerlendirecek. Kredi: ESA–ScienceOffice.org

10 ay uzayda uçtuktan sonra,[{” attribute=””>NASA’s Double Asteroid Redirection Test (DART) successfully impacted its asteroid target on Monday, September 26, 2022. It was NASA’s first attempt to move an asteroid in space and the world’s first planetary defense technology demonstration.

Mission control at the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) in Laurel, Maryland, announced the successful impact at 7:14 p.m. EDT (4:14 p.m. PDT).

As a part of NASA’s overall planetary defense strategy, DART’s collision with the asteroid Dimorphos demonstrates a feasible mitigation technique for protecting the planet from an Earth-bound asteroid or comet, if one were discovered.

“At its core, DART represents an unprecedented success for planetary defense, but it is also a mission of unity with a real benefit for all humanity,” said NASA Administrator Bill Nelson. “As NASA studies the cosmos and our home planet, we’re also working to protect that home, and this international collaboration turned science fiction into science fact, demonstrating one way to protect Earth.”

Asteroid Moonlet Dimorphos Before DART Impact

Asteroid moonlet Dimorphos as seen by the DART spacecraft 11 seconds before impact. DART’s onboard DRACO imager captured this image from a distance of 42 miles (68 kilometers). This image was the last to contain all of Dimorphos in the field of view. Dimorphos is roughly 525 feet (160 meters) in length. Dimorphos’ north is toward the top of the image. Credit: NASA/Johns Hopkins APL

DART targeted the asteroid moonlet Dimorphos. It’s a small body just 530 feet (160 meters) in diameter that orbits a larger, 2,560-foot (780-meter) asteroid called Didymos. Neither asteroid poses a threat to Earth.

The mission’s one-way trip verified that NASA can successfully navigate a spacecraft to intentionally crash into an asteroid to deflect it. This technique is known as kinetic impact.

Now the investigation team will observe Dimorphos using ground-based telescopes to verify that DART’s impact altered the asteroid’s orbit around Didymos. Scientists expect the impact to shorten Dimorphos’ orbit by about 1%, or roughly 10 minutes. One of the primary purposes of the full-scale test is to precisely measure how much the asteroid was deflected.

Bu video, DART uzay aracının asteroid Dimorphos ile kasıtlı çarpışmasına yol açan son beş buçuk dakikalık görüntüleri gösteriyor. Asteroide yaklaşırken, DART uzay aracı bu görüntüleri DRACO kamerasından gerçek zamanlı olarak Dünya’ya geri gönderdi. Bu tekrar filmi, uzay aracının geri döndürdüğü hızda gösterilen son altı görüntü dışında, gerçeklikten 10 kat daha hızlıdır. Hem Didymos hem de uydusu Dimorphos videonun başında görülüyor. Sonunda, Dimorphos tüm görüş alanını doldurur. Filmdeki son görüntü, 51 fit (16 metre) genişliğinde bir Dimorphos yamasını gösteriyor. DART’ın etkisi, son görüntünün Dünya’ya iletilmesi sırasında meydana geldi ve bu filmin sonunda kısmi bir resimle sonuçlandı. Didymos kabaca 2.500 fit (780 metre) çapındadır; Dimorfos yaklaşık 525 fit (160 metre) uzunluğundadır. Kredi: NASA/Johns Hopkins APL

Thomas Zurbuchen, “Gezegen Savunması, Dünya’da yaşayan herkesi etkileyen küresel olarak birleştirici bir çabadır” dedi. Washington’daki NASA Genel Merkezi’ndeki Bilim Misyonu Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisidir. “Artık biliyoruz ki, uzaydaki küçük bir cismi bile etkilemek için gereken hassasiyetle bir uzay aracını hedef alabiliriz. Bir asteroitin izlediği yolda önemli bir fark yaratmak için tek ihtiyacımız olan hızındaki küçük bir değişiklik.”

Uzay aracının yalnızca tek bir aleti var, Didymos Keşif ve Optik Navigasyon için Asteroid Kamerası (DRACO). Bununla birlikte, Küçük Gövdeli Manevra Özerk Gerçek Zamanlı Navigasyon (SMART Nav) algoritmalarıyla birlikte çalışan gelişmiş bir rehberlik, navigasyon ve kontrol sistemi ile birlikte DART, daha küçük gövdeyi hedef alarak iki asteroiti tanımlayıp ayırt edebildi.

Bu sistemler, 1.260 kiloluk (570 kiloluk) kutu şeklindeki uzay aracını son 56.000 mil (90.000 kilometre) uzay boyunca Dimorfos’a yönlendirdi ve asteroidin yörüngesini hafifçe yavaşlatmak için kasıtlı olarak saatte yaklaşık 14.000 mil (22.530 kilometre) hızla çarptı. hız. DRACO’nun çarpmadan saniyeler önce uzay aracı tarafından elde edilen son görüntüleri, Dimorphos’un yüzeyini yakından detaylı bir şekilde ortaya çıkardı.

NASA’nın Çifte Asteroid Yönlendirme Testi (DART), insanlığın ilk gezegen savunma testini denediği için etki için geri sayım! DART uzay aracı, kinetik kuvvetin yörüngesini değiştirip değiştiremeyeceğini görmek için 26 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 19:14 ET’de asteroid Dimorphos’a kasıtlı olarak çarpacak. Neden? Niye? Bu test başarılı olursa, gelecekte Dünya’yı tehdit eden bir asteroidi saptırmak için aynı teknik kullanılabilir. Kredi bilgileri: NASA

DART’ın CubeSat arkadaşı Asteroitlerin Görüntülenmesi için Light Italian CubeSat (LICIACube), çarpmadan on beş gün önce uzay aracından konuşlandırıldı. İtalyan Uzay Ajansı tarafından sağlanan LICIACube’ün görevi, DART’ın etkisinin ve asteroitin sonuçta ortaya çıkan fırlatılan madde bulutunun görüntülerini yakalamaktı. DRACO tarafından döndürülen görüntülerle paralel olarak, LICIACube’un görüntülerinin, araştırmacıların bir asteroidi saptırmada kinetik etkinin etkinliğini daha iyi karakterize etmelerine yardımcı olmak için çarpışma etkilerinin bir görünümünü sağlaması bekleniyor. Ancak, LICIACube büyük bir anten taşımıyor, bu nedenle görüntüler önümüzdeki haftalarda birer birer Dünya’ya indirilecek.

NASA’nın Gezegen Savunma Görevlisi Lindley Johnson, “DART’ın başarısı, Dünya’yı bir asteroidin yıkıcı etkisinden korumak için sahip olmamız gereken temel araç kutusuna önemli bir katkı sağlıyor” dedi. “Bu, bu tür bir doğal afeti önlemek için artık güçsüz olmadığımızı gösteriyor. Bir sonraki Gezegensel Savunma görevimiz olan Yakın Dünya Nesnesi (NEO) Araştırmacısı tarafından kalan tehlikeli asteroit popülasyonunu bulmayı hızlandırmak için gelişmiş yeteneklerle birleştiğinde, bir DART ardılı, günü kurtarmak için ihtiyacımız olan şeyi sağlayabilir.”

Dünya’nın 7 milyon mil (11 milyon kilometre) yakınında bulunan asteroit çifti ile küresel bir ekip, asteroit sistemini gözlemlemek için dünya çapında ve uzayda konuşlanmış düzinelerce teleskop kullanıyor. Önümüzdeki haftalarda, gökbilimciler üretilen ejektayı karakterize edecek ve DART’ın asteroidi ne kadar etkili bir şekilde saptırdığını belirlemek için Dimorphos’un yörünge değişimini hassas bir şekilde ölçecek. Sonuçlar, asteroit sapması için uygun bir yöntem olarak bu tekniğin etkinliğini tahmin etmede kritik olan bilimsel bilgisayar modellerini doğrulamaya ve geliştirmeye yardımcı olacaktır.

APL Direktörü Ralph Semmel, “Türünün ilk örneği olan bu görev, inanılmaz bir hazırlık ve hassasiyet gerektiriyordu ve ekip her bakımdan beklentileri aştı” dedi. “Teknoloji gösterisinin gerçekten heyecan verici başarısının ötesinde, DART’a dayalı yetenekler, bir gün gezegenimizi korumak ve bildiğimiz şekliyle Dünya’daki yaşamı korumak için bir asteroidin gidişatını değiştirmek için kullanılabilir.”

Bundan yaklaşık dört yıl sonra, Avrupa Uzay Ajansı’nın Hera projesi, DART’ın çarpışmasının bıraktığı kratere ve Dimorphos’un kütlesinin kesin bir ölçümüne özel olarak odaklanarak, hem Dimorphos hem de Didymos’un ayrıntılı araştırmalarını yapacak.

Johns Hopkins APL, ajansın Gezegensel Görevler Program Ofisinin bir projesi olarak NASA’nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi için DART görevini yönetiyor.

DART’ın etkisinden önce DART’ın son görüntülerini görün.uzay-2