Merkezi hükümet geçtiğimiz günlerde, şirketler arasındaki etkileşimlerin incelenmesine ilişkin daha katı kurallar uygulama planını duyurdu. Bu, boşluklar nedeniyle incelemeden kaçan birçok yüksek değerli anlaşmanın arkasından gelirken, daha büyük ölçekte hükümet düzenlemeleri her zaman işletmeleri ve işletmeleri ayak parmaklarında tutmuştur.

Dengeyi getirmek
Benim aklımda Hindistan için reform kelimesi ve sanayi ve ticaret politikalarının liberalleşmesinin ortaya çıkışı eş anlamlıdır. 1980’ler boyunca, bu reformlara düzenleyici reformlara karşı giderek artan bir anlayışla yaklaşan bir tavır eşlik etti. 1956 Sanayi Politikası Kararı ve 1991 Sanayi Politikası Beyanı, bu tarihe kadar Hindistan’ın genel sanayi politikası için temel çerçeveyi sağlar.

Bununla birlikte, iş dünyasındaki çoğu sektör hükümet düzenlemelerinden zarar görmüştür. Şirketler ve onların sözcüleri genellikle yasal zorunlulukları ekonomik büyüme ve istihdam yaratmanın önündeki irrasyonel engeller olarak kınıyor.

Tbugün, düzenleyici bir bakış açısıyla ekonomik manzarayı rahatsız etmeyi öngörebildiğim üç önemli zorluk var. Özellikle sosyal medya sektöründe, geleceğin düzenlemeleri ve kanunları konusunda belirsizlik, tomurcuklanan start-up’lar için sıkıcı vergi süreçleri ve bunlar için yetersiz miktarda mali teşvik var.

büyük iki
Hindistan, Sanayi ve İç Ticaretin Teşviki Departmanına (DPIIT) göre ülkedeki 70.000’in üzerindeki yeni kurulan şirket sayısıyla dünyanın en büyük start-up ekosistemlerinden birine sahip.

Bununla birlikte, Hindistan’da start-up’ların karşılaştığı en önemli zorluklardan biri, ülkenin değişken düzenleyici ortamıdır. Hindistan’ın en son trendlerle uyumlu uzun bir şirketlerarası işlem geçmişi olmasına rağmen, “en uygun olanın hayatta kalması” günleri geride kaldı. Birleşme ve satın almalar şu anda giriş engellerini aşmak ve şirketlerin gelişimini iyileştirmek için en yararlı yöntemlerden biridir.

Şüpheciler, kurumsal düzenlemelerin ekonomik konumumuzu güvenli ve sürdürülebilir kılmak için bir teşvik sağladığını inkar edemezler. Ancak diğer yandan, yabancı şirketlerin birleşme ve satın alma yoluyla girmesi, iç pazarda Hintli şirketleri rekabet güçlerini artırmaya zorlayan rekabet baskısını artırmış gibi görünüyor.

Bu bağlamda, sürekli ve ani düzenleyici değişiklikler Hintli start-up’ların büyümesi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Düzenleyici atmosferdeki sürekli değişiklikler, beklenmedik sürprizlerden korktukları için yatırım kararlarında kendilerini güvensiz hissedebilecek yatırımcılar için kırmızı bayrak olabilir.

Benzer şekilde, sosyal medya alanı da düzenlemelerde değişiklikler gördü. Hükümet, önerilen veri yerelleştirme hükmünün çeşitli teknoloji ve gizlilik savunucularından ciddi eleştiriler almasından sonra tartışmalı Kişisel Verilerin Korunması Yasasını geçtiğimiz günlerde Parlamentodan geri çekti.

Veri gizliliği, genel çevrimiçi ekosistem, siber güvenlik, telekom düzenlemeleri ve kişisel olmayan verileri kullanarak ülkedeki yeniliği artırmak için ayrı yasalar getirmek de dahil olmak üzere çevrimiçi alanı düzenlemek için kapsamlı bir yasal çerçeve oluşturulurken, bir faturaya ihtiyacımız var. boşlukları doldurun. Gizlilik uzmanları ve teknoloji devleri, mevzuatın hassas bilgileri nasıl yöneteceklerini kısıtlayabileceğinden endişe duyuyor, ancak diğer şeylerin yanı sıra araştırma kurumlarına muafiyetler de dahil olmak üzere hükümete bunlara erişmesi için geniş yetkiler veriyor.

Sosyal medya alanındaki sektör paydaşları, 2021 BT Kurallarında zorunlu kılınan kaynak izlenebilirliğinin uygulanabilirliği konusundaki endişelerini de dile getirdi. En son taslakta, BT Bakanlığı, bir sosyal medya aracısının yerleşik şikayet görevlilerinin şikayetleri gidermesi ve ardından imha etmesi gerektiğini yineledi. onları yasal olarak belirlenmiş bir zaman çizelgesi içinde.

Baş uyum görevlilerine kişisel sorumluluk yükleyen bu sonuçlar, durum tespiti gerekliliklerini etkileyebilir ve giriş engelleri ve iş yapma kolaylığı oluşturabilir. Sosyal medya ve internet aracılarının yüzde 85’inden fazlası şu anda yeni BT Kuralları 2021’deki katı uyumluluk kurallarının Hindistan’da iş yapma kolaylığını olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor.

Derin temeller, daha derin etki
İşletmelerin kendilerini bir değişim dalgasında korumaları ihtiyatlıdır. Öngörülemeyen düzenleyici önlemler, iç işleyişi etkileyebilir ve gerçek potansiyele sahip bir şirket için zaman ve kaynakları gereksiz yere engelleyebilir.

Çıktılarına göre teşvik edilen küçük ama verimli bir ekibe yatırım yapmak, finansmandan hemen sonra işe almak yerine ihtiyaçlarınızı yeniden yapılandırmak ve değerlendirmek ve ilk günden itibaren çeşitli uyumların sağlanmasını sağlamak gibi birkaç uygulama yardımcı olabilir. Yeni başlayanların değişen bir ortamda bile kendilerini güvenceye almaları için sağlam bir temel sağlayabilirler.

Hükümet hem işletmeler hem de halk için bir dost olabilir ama bizim eksiğimiz dengedir. Ve denge olmadan, aşırı düzenlemenin getirdiği uzun vadeli düşüş tuzağına düşmek çok kolaydır.

Zamanın ihtiyacı, özellikle kişisel veriler söz konusu olduğunda, Veri Koruma ve Veri Gizliliği yasalarının uygulanması için kabul edilen uluslararası standartlara uygun, geleceğe yönelik kurallar ve düzenlemeler ve FII’ler dahil Yabancı Yatırımcıları güvenlerini kazanmaya teşvik etmek için daha yüksek şeffaflıktır.

Ekonominin gelişmekte olan sektörleri için net, kapsamlı ve iyi hazırlanmış çerçeve ve düzenlemeler, yalnızca yararlı bir çalışma ortamı yaratarak işletmelere yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda yatırımcılara uzun vadede güven verecektir.

Yazar, birBombay Yüksek Mahkemesi’nde avukat ve avukat, hem dava hem de dava dışı olarak çalışıyor, müzakere, tahkim ve kurumsal belgeler konusunda yetenekli. İfade edilen görüşler kişiseldir.genel-5