İtalya ve Intel, yeni çip tesisi için tercih edilen bölge olarak Veneto'yu seçti

Mario Draghigiden hükümet ve Intel Konuya aşina iki kişi, İtalya’da yeni bir milyarlarca avroluk çip fabrikası için tercih ettikleri yer olarak kuzeydoğu Veneto bölgesindeki Vigasio kasabasını seçtiklerini söyledi.

Intel’in İtalya’daki yatırımı, ABD’li yonga üreticisi tarafından geçtiğimiz Mart ayında açıklanan ve önümüzdeki on yıl içinde tüm dünyada kapasite oluşturmaya yönelik 80 milyar Euro’ya (77,5 milyar $) kadar yatırım yapma planının bir parçası. Avrupa.

Zaman içinde artması beklenen 4,5 milyar avroluk bir ilk yatırımla Intel, İtalyan fabrikasının 1.500 iş artı tedarikçiler ve ortaklar arasında ek 3.500 iş yaratacağını ve operasyonların 2025 ile 2027 arasında başlayacağını söyledi.

Ayrıca Okuyun

ABD, yarı iletkenler için 527 milyar fonu denetleyecek ekibi seçti

İtalyan fabrikası, fayanslardan tam talaşları bir araya getirmek için yeni teknolojileri kullanan gelişmiş bir yarı iletken paketleme ve montaj tesisi olacaktı.

Konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmamasını isteyen kaynaklar, partilerin Eylül ayı başında kapsamlı bir anlaşmaya vardıklarını, ancak Pazar günkü genel seçimlerin sonucundan önce herhangi bir kamuya açıklama yapılmayacağını söyledi.

Intel’den bir sözcü, müzakerelerin devam ettiği ve gizli olduğu için yorum yapmadı. Draghi’nin ofisi de yorum yapmaktan kaçındı.

Verona yakınlarında, stratejik Brenner otoyolu ve demiryolu üzerinde bulunan Vigasio, biri kuzeybatı Piedmont bölgesinde de bulunan iki kısa listeden tercih edilen seçenektir.

Diğer nedenlerin yanı sıra, site Almanya ile ve özellikle de Intel’in iki fabrika kuracağı Magdeburg şehri ile iyi bir bağlantıya sahip.

Intel ve hükümet ayrıca başlangıçta Lombardiya, Puglia ve Sicilya bölgelerindeki siteleri de değerlendirmişti.

İnsanlar, Draghi’nin yakın yardımcılarının, İtalya’nın yeni hükümetinin anlaşmaya karşı çıkabileceği herhangi bir riskten kaçınmak için muhtemel halefleriyle perde arkası müzakerelere girmeyi hedeflediklerini belirterek, site seçiminin siyasi olarak son derece hassas olduğunu da sözlerine ekledi.

Kamuoyu yoklamalarının tümü, Giorgia Meloni’nin milliyetçi İtalyan Kardeşler grubunun Pazar günü lider parti olarak ortaya çıkacağını ve liderliğindeki müttefikleri Lig ile iktidarı paylaşacağını öngördü. Matteo Salvinive Silvio Berlusconi‘s Forza İtalya.

Ayrıca Okuyun

Yarı iletken teşvik programı Govt en az 25 milyar yatırım yapmayı bekliyor

Kaynaklar daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti, ancak Reuters daha önce Roma’nın Intel’in İtalya’daki toplam yatırımının %40’ını finanse etmeye hazır olduğunu bildirmişti.

Kaynaklardan biri, Intel’in yatırım programına devlet katkısının, herhangi bir anlaşma sonunda resmiyet kazanmadan önce mutlaka bir sonraki hükümetle paylaşılması gereken bir şey olduğunu ve Draghi’nin bir sonraki hükümetin duyuruyu yapmasına izin verebileceğini de sözlerine ekledi.

Roma, yerel yonga üretimini artırmak için Fransız-İtalyan STMicroelectronics, Tayvan yonga üreticileriyle de görüşmelerde bulunuyor. MEMC Elektronik Malzemeler A.Ş. ve TSMC ve Intel’in bu yılın başlarında satın aldığı İsrail Tower Semiconductor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9