Hindistan’ın Mars yörünge aracı, yörüngesinde sekiz yılı, tasarlanan altı aylık görev ömrünün çok ötesinde tamamladı. Bununla birlikte, Kızıl Gezegene devam eden bir ‘Mangalyaan’ görevine ilişkin planlar henüz kesinleşmedi.

Bir teknoloji tanıtım girişimi olan Mars Orbiter Mission (MOM), ulusal uzay ajansı Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü’nün (ISRO) ilk gezegenler arası görevidir.

5 Kasım 2013’te fırlatılan sonda, ilk denemesinde 24 Eylül 2014’te başarılı bir şekilde Mars yörüngesine yerleştirildi.

En son dönüm noktasını işaretlemek için ISRO, Salı günü buradaki merkezinde, Başkanı S Somanath’ın açılış konuşmasıyla ‘Hindistan’ın Mars Orbiter Misyonu’nun (MOM) Sekiz Yıllık Ulusal Buluşması’nı düzenledi.

Uzay Komisyonu üyeleri K Radhakrishnan ve AS Kiran Kumar, toplantıda ‘Mars Orbiter Misyonuna Genel Bakış’, ‘Bilimsel Başarılar’ ve ‘İç güneş sisteminin keşfinde Gelecek Yönergeler’ temalarına odaklanacak özel adresler verecekler.

ISRO’nun o zamanki başkanı olan Radhakrishnan, MOM (Mangalyaan) misyon ekibine liderlik etmişti.

ISRO, 2016’da gelecekteki Mars Orbiter Misyonu (MOM-2) için bir ‘Fırsat Duyurusu’ (AO) ile çıktı, ancak yetkililer, yaklaşan ‘Gaganyaan’, ‘Chandrayaan-3’ ve ‘ ile hala çizim tahtasında olduğunu kabul ettiler. Aditya – L1’ projeleri uzay ajansının mevcut öncelik listesinde yer alıyor.

AO şunları söyledi: “Şimdi gelecekteki bir fırlatma fırsatı için Mars çevresinde bir sonraki yörünge görevine sahip olmak planlanıyor. İlgili bilimsel konuları ele almak için Mars çevresindeki bir yörünge görevinde (MOM-2) deneyler için Hindistan’daki ilgili bilim adamlarından öneriler isteniyor. sorunlar ve konular”.

Üst düzey bir ISRO yetkilisi Pazartesi günü PTI’ye MOM-2’de bir güncelleme hakkında soru sorulduğunda “Şu anda onaylanan listede değil” dedi.

Yetkili, isminin açıklanmaması koşuluyla, “Proje tekliflerini ve yüklerini araştırma topluluğuyla daha geniş istişareye dayalı olarak formüle etmemiz gerekiyor” dedi. “Hala çizim tahtasında. Ancak görevi tamamlamak için biraz daha ayrıntıya ve uluslararası işbirliğine ihtiyaç var”.

MOM’un Program Direktörü M Annadurai bugün PTI’ye, yörüngede sekiz yılını tamamlayan Mars yörünge aracında “Bu oldukça tatmin edici ve tatmin edici bir an” dedi.
genel-8