Intel ve giden İtalyan hükümeti, doğrulanmamış raporlara göre İtalya’da milyarlarca Avrupa çip fabrikasının yeri olarak Vigasio, Veneto kasabasına yerleşti. Kasaba, Verona’nın yaklaşık 14 km (9 mil) güneybatısında yer alıyor ve anlaşmaya aşina olan iki kişi tarafından isimlendirildi. Reuters.

İlk bakışta, Vigasio, son nüfus sayımında nüfusu 7500’ün altında olan, İtalya’nın kuzeyinde, dikkat çekmeyen küçük bir kasaba gibi görünüyor. Ancak, seçiminde muhtemelen etkili olan kilit kaynakların yakınında yer almaktadır; Brenner otoyoluna ve demiryoluna yakın ve kaynak raporuna göre Magdeburg, Almanya’ya iyi bağlantılara sahip. Hızlı bir kontrol, sözde İtalyan sitesi ve Magdeburg’un yaklaşık 1.000 km (veya yaklaşık 600 mil) ve yaklaşık 10 saatlik bir sürüş mesafesinde olduğunu ortaya koyuyor.

(Resim kredisi: Google Haritalar)

Intel, Avrupa’da gelişmiş bir yarı iletken paketleme ve montaj tesisi için en iyi yer arayışında coğrafi olarak farklı birçok İtalyan sitesini göz önünde bulundursa da, İtalya’nın en kuzey bölgelerindeki iki kısa listeyle sonuçlandı. Kapsamlı müzakerelerden sonra, Vigasio ve Piedmont bölgesindeki bir site, iki kısa listede boyun ve boyun idi. Ancak Reuters kaynakları, kararın Eylül ayı başlarında Vigasio’nun lehine verildiğini söylüyor.genel-21