Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Dogecoin ve ZCash’in popüler kripto para birimini takip edip yeşile dönebileceğine inanıyor. Eylül, Ethereum’un popüler olarak Birleştirme olarak bilinen uzun zamandır beklenen yeşil yükseltmesiyle blok zinciri endüstrisinde tarihi bir olay oldu. Ethereum blok zincirinde enerji tüketen bir İş Kanıtı (PoW) mekanizmasından bir Hisse Kanıtı (PoS) modeline yeniden kodlama, elektrik tüketimini yüzde 99,95 oranında azalttı. Güç yoğun olduğu için ısı altında, Bitcoin dahil olmak üzere birçok popüler blok zinciri daha temiz operasyonlar benimsemeye çağırılıyor.

PoS olgunlaştıkça, zaman içinde meşruiyetinin artmasını beklerdim. Umarım @zcash geçer ve @dogecoin yakında PoS’a geçer.” alıntı Buterin bir röportajda söylediği gibi.

Aralık 2013 ve Ekim 2016’da piyasaya sürülen Dogecoin ve ZCash kripto para birimleri, sırasıyla Litecoin ve Bitcoin blok zincirlerine dayanmaktadır.

Her iki blok zinciri de enerji tüketen PoW mekanizmalarını kullanır. Ethereum’un Merge yükseltmesi gibi çevre dostu olmak için, bu blok zincirlerin bir PoS mekanizmasına yeniden kodlanması gerekecek.

PoW madenciliği, işlemleri onaylamak ve blok zincirine yeni bloklar eklemek için rekabetçi bir doğrulama yöntemine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, PoW madenciliği operasyonlarının bakımı daha maliyetlidir. Bu arada, PoS madenciliği operasyonları, işlemleri doğrulamak için rastgele seçilen madencileri kullanır ve işlemin gelişmiş bilgisayarlar kullanılmadan çalışmasını sağlar.

Birleştirmenin 15 Eylül’de yayınlanmasından sadece bir gün sonra Dogecoin, Bitcoin’den sonra ikinci en büyük PoW kripto para birimi olarak ortaya çıktı. PoW kripto para birimleri Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC) ve Monero (XMR), sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada BTC ve DOGE’yi takip ediyor.

Ancak, ZCash ve Dogecoin’in yeşile dönmesi fikri yeni değil. göre KriptoPatates raporuhem Dogecoin hem de Zcash geliştiricileri bildirildiğine göre PoS’a geçiş fikrine ilgi duyduğunu ifade etti.
genel-8