Çin ile uyumlu, TA413 olarak bilinen gelişmiş bir kalıcı tehdit aktörü, Sophos Güvenlik Duvarı ve Microsoft Office’te yakın zamanda ortaya çıkan kusurları silahlandırarak daha önce hiç görülmemiş bir arka kapıyı devreye soktu. DÜŞÜK SIFIR Tibet varlıklarını hedef alan bir casusluk kampanyasının parçası olarak.

Hedefler, öncelikle sürgündeki Tibet hükümetiyle ilişkili işletmeler de dahil olmak üzere Tibet topluluğuyla ilişkili kuruluşlardan oluşuyordu.

İzinsiz girişler, sırasıyla Sophos Güvenlik Duvarı ve Microsoft Office’teki iki uzaktan kod yürütme güvenlik açığı olan CVE-2022-1040 ve CVE-2022-30190’ın (diğer adıyla “Follina”) istismarını içeriyordu.

“İlk erişim için yeni teknikleri ve yöntemleri hızlı bir şekilde dahil etme istekliliği, grubun Royal Road RTF silahlandırması gibi iyi bilinen ve rapor edilen yeteneklerin sürekli kullanımı ve genellikle gevşek altyapı tedarik eğilimleri ile çelişiyor.” Recorded Future söz konusu yeni bir teknik analizde.

LuckyCat olarak da bilinen TA413, en azından 2020’den beri ExileRAT, Sepulcher gibi kötü amaçlı yazılımlar ve FriarFox adlı kötü niyetli bir Mozilla Firefox tarayıcı uzantısı kullanarak Tibet topluluğuyla ilişkili kuruluşları ve bireyleri acımasızca hedeflemekle bağlantılıdır.

Çinli Casus Hackerlar

Grubun Follina kusurundan yararlanması, daha önce Proofpoint tarafından Haziran 2022’de vurgulanmıştı, ancak enfeksiyon zincirlerinin nihai hedefi belirsizliğini koruyordu.

Ayrıca, Mayıs 2022’de tanımlanan bir hedef odaklı kimlik avı saldırısında kullanıma sunulan, özel LOWZERO implantını bırakmak için Microsoft Denklem Düzenleyicisi’ndeki kusurlardan yararlanan kötü niyetli bir RTF belgesiydi. Bu, bir Royal Road RTF silahlandırma aracıÇinli tehdit aktörleri arasında yaygın olarak paylaşılan .

Mayıs ayı sonlarında bir Tibet hedefine gönderilen başka bir kimlik avı e-postasında, Google Firebase hizmetinde barındırılan bir Microsoft Word eki, arka kapıyı uzak bir sunucudan indirmek için tasarlanmış bir PowerShell komutunu yürütmek için Follina güvenlik açığından yararlanmaya çalıştı.

Arka kapı olan LOWZERO, komuta ve kontrol (C2) sunucusundan ek modüller alabilir, ancak yalnızca güvenliği ihlal edilen makinenin tehdit aktörünün ilgisini çekmesi koşuluyla.

“Grup, denenmiş ve test edilmiş teknolojilere güvenirken yeni yetenekler eklemeye devam ediyor. [tactics, techniques, and procedures,” the cybersecurity firm said.

“TA413’s adoption of both zero-day and recently published vulnerabilities is indicative of wider trends with Chinese cyber-espionage groups whereby exploits regularly appear in use by multiple distinct Chinese activity groups prior to their widespread public availability.”siber-2