Juno uzay aracından alınan bu görüntü, Jüpiter'in kuzey kutbundaki dokuz siklonu kızılötesi olarak gösteriyor.

Juno uzay aracından alınan bu görüntü, Jüpiter’in kuzey kutbundaki dokuz siklonu kızılötesi olarak gösteriyor.
resim: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Yanibende garip fırtınalar Jüpiter 2017’de keşfedildi NASA uzay aracı tarafından özellikle ilgi çekici Bilim insanları. Yeni araştırma anlamaya çalıştı nasıl en dokuz siklonlar Jüpiter’in kuzey kutbunda dönmeye devam ediyor öyle organize.

Jüpiter’in ikonik Büyük Kırmızı Nokta aslında antisiklon adı verilen dönen fırtına bulutları kütlesidir ve BT’s birçok fırtınadan sadece biri gaz devi. Jüpiter’in kuzey kutbunda, gezegenin yörüngesinde dönen NASA’nın Juno uzay aracı tarafından 2017’de ilk kez fark edilen, sekiz küçük fırtınayla çevrili bir büyük fırtına olan dokuz siklonlu bir aile var. Yayınlanan bir çalışma içinde Doğa Astronomi incelendi bu yapılandırma neden kaldı keşfinden çok önce olmasa da son birkaç yıldır istikrarlıdır.

Çalışma yazarları, “2017’den beri Juno uzay aracı, Jüpiter’in kuzey kutbunda, çokgen bir düzende düzenlenmiş sekiz küçük siklonla çevrili bir siklon gözlemledi.”. “Bu yapılandırmanın neden bu kadar kararlı olduğu veya nasıl sürdürüldüğü açık değil.”

Jüpiter’in güney kutbu, beş fırtınanın bir beşgen oluşturması dışında benzer bir konfigürasyona sahiptir. kuzey kutbunda bir sekizgen oluşturan sekizin aksine. Araştırmacılar geometrik kuzey ve güney kutbu fırtına sistemlerini “çokgenler” olarak adlandırıyor.” ve yaz: “Çokgenler ve onları oluşturan tek tek girdaplar, Juno’nun onları keşfetmesinden bu yana 4 yıl boyunca sabit kaldı. Çokgen desenler yavaş dönüyor ya da hiç dönmüyor.”

Araştırmacılar Juno’nun Jovian Infrared Auroral Mapper’ından bir dizi görüntü kullandılar. veya JIRAM, bu fırtınaların davranışlarını incelemek için. They bir “antisiklonik halka” buldu. çevreleyen Merkez fırtına, ana olarak ters yönde dönüyor siklon. Araştırmacıların iddiasına göre bu halka, sistemi stabilize etmeye hizmet edebilir.

fırtınalar Jüpiter’de çarpıcı bir diğer gezegenlerde meydana gelebilecek yoğun meteoroloji örneği. Bir başka gaz devi gezegen olan Satürn’de altıgen jet akışı kuzey kutbunu kaplar. Hatta biliniyor rengi değiştir.genel-7