Apple, App Store’da Rus geliştiricilerin yazılım ürünlerini temizlemeye devam ederken, şirket, geliştiricilerin uygulama içi satın alma özelliği aracılığıyla takas edilemez jetonlar (NFT’ler) satmasına izin vermeye karar verdi. Aynı zamanda Apple, bir jeton satın alırken gerçekleşen tüm işlemlerden %30 komisyon almak istiyor.Topluluk, şirketin kararını “saçma” olarak nitelendiriyor, çünkü Apple’ın bu işlemlerde hiçbir rolü yok, sadece cihazlarından gönderiliyorlar. Bazı bölgelerde Apple ücretleri %35’ten fazla olabilir.

“Artık Apple, vergi ödeyemediği tüm NFT uygulamalarını öldürüyor ve grotesk bir şekilde aşırı pahalılığıyla rekabet edebilecek yeni bir yeni teknolojiyi daha yok ediyor. [комиссией во] yerleşik ödeme hizmeti. Apple’ın durdurulması gerekiyor,” Epic Games CEO’su Tim Sweeney tweetledi.

Ancak mobil oyun geliştiricisi Limit Break Gabriel Leydon (Gabriel Leydon) teknoloji devinin kararını destekledi ve yeni fırsatlar gördü.

“Herkes, Apple’ın her işlemin %30’unu istediği gerçeğine odaklanmış durumda, bunun toplam bir milyardan fazla insandan oluşan her mobil oyuna bir ETH cüzdanı koyabileceğinin farkında değil.”

Bazı uzmanlar, Apple’ın NFT pazaryerlerinin geliştiricilerini kaybedeceğine ve kullanıcıları rakiplere geçmeye zorlayacağına inanıyor – Android için mobil kripto uygulamaları ve web sürümleri yazmak iOS’tan daha karlı olacak.

Doğrudan Apple’da, uzun süre NFT’ler “gri alan” olarak ele alındı. Rota değişikliğine tam olarak neyin sebep olduğu hala belirsiz. Aynı zamanda, OpenSea ve Rarible pazar yerlerinden uygulamalar uzun süredir App Store’da bulunuyor, ancak her ikisi de satın alımlarını değil, jetonları görüntülemek için hala tarayıcılar olarak işlev görüyor.genel-22