Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Federal Rezerv’in enflasyonla mücadele yetkisine lazerle odaklanması, bu hafta çeşitli varlık piyasalarında cehennemi serbest bıraktı ve hisse senetleri yine düşüşte. Haziran 2022’nin en düşük seviyeleri ve hazine getirileri, birkaç on yıllık en yüksek seviyeleri ölçeklendiriyor. Bu arka plana karşı, Bitcoin’in Nasdaq 100 endeksi ve gerçek hazine getirileri ile yüksek korelasyonu nedeniyle 20.000 dolarlık psikolojik bariyerin üzerine çıkmakta zorlandığı anlaşılabilir.

Nasdaq bunu yapabilene kadar, en azından bir sonraki BTC yarılanma olayı 2023’ün ikinci yarısında anlatıyı yakalamaya başlayana kadar Bitcoin’in dibe vurmayacağını not etmeye devam ettik.

Bu amaçla, yakın zamanda, kurumsal yatırımcıların ruhuna nüfuz eden Bitcoin etrafındaki yaygın düşüş eğiliminin başka bir örneğini aldık. Zekice, son Taahhüt Taahhüdü (COT) raporu CFTC tarafından yayınlanan, kurumsal yatırımcıların Bitcoin üzerindeki konumu karşısında kasvetli bir tablo çizmeye devam ediyor.

Bitcoin COT raporlarının yalnızca CME’de işlem gören BTC vadeli işlem sözleşmeleriyle ilgilendiğini unutmayın. Bununla birlikte, kurumsal yatırımcılar da BITO gibi ETF’ler aracılığıyla Bitcoin’e maruz kalmaktadır. Bu makalenin amacı doğrultusunda, analizimizi en son COT raporuyla sınırlayacağız.

20 itibariyleinci Eylül ayında, varlık yöneticileri sadece 4.057 sözleşme ile Bitcoin’de net uzun oldu. İlginç bir şekilde, 06 için bildirilen konumlandırmanın engellenmesiinci Eylül ayı için bu, varlık yöneticilerinin bu yıl Bitcoin’de olduğu en düşük yükseliş – en düşüş olarak yorumlanacak -. Ayrıca, Bitcoin takas tüccarları 1 yıllık bir zaman diliminde yeni bir maksimum kısa pozisyona ulaştı ve bu tür bayiler artık 2.394 BTC sözleşmesi ile net açıkta kaldı. Bir tazeleme olarak, takas bayileri, büyük yatırımcıların bir dizi takas anlaşmasına girerek risklerini korumalarına izin verir. Takas satıcılarının kısa pozisyonları ne kadar yüksek olursa, Bitcoin’deki düşüşlere karşı korunma faaliyeti o kadar büyük olur. Yalnız parlak bir noktada, Bitcoin’deki kısa vadeli konumlandırmayı gösteren kaldıraçlı para, en son COT raporunda düşüş eğilimi gösterdi, ancak bu yıl şimdiye kadarki en düşük düşüş pozisyonuna yakın kaldı.

Bu arada, Bitcoin’in sonunda bu döngünün dibini oluşturmak için uzun bir sürece başladığına dair işaretler var. Son zamanlarda kayıp olan Bitcoin arzının yüzdesi, ilgili 3 günlük SMA geçişlerine göre kârlı arz oranını aştı. Bir tazeleme olarak, bu geçiş, Bitcoin’in fiyatı, Bitcoin’in dolaşımdaki arzının çoğunluğunun ortalama satın alma fiyatının altına düştüğünde gerçekleşir ve piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi için dip oluşum sürecinin başladığını gösterir. Tabii ki süreç, iki hareketli ortalama arasında belirleyici bir yükseliş ayrışmasıyla tamamlanıyor – tamamlanması aylar alabilen bir süreç.

Nasdaq 100 endeksinin önümüzdeki birkaç ay içinde dibe vurması bekleniyor ve ABD ekonomisi için sert bir iniş senaryosu engelleniyor, bu analiz Bitcoin’in riskli varlıklarla devam eden yüksek korelasyon rejimiyle sorunsuz bir şekilde birleşiyor.genel-17