Microsoft'un Halo 3'ü için Master Chief'in New Mombassa'da yürüyüşünü gösteren kutu resmi.

resim: Microsoft/Bungie

Bu günlerde, büyük bir yayıncının, bir Etkinlik olmayı umut eden bir sürümü olan Gişe Rekortmeni Oyunu, Herkesin dikkatini çeken ve Yılın Oyunu tartışmaları olan bir kurumdur. Tipik olarak olduğu gibi, böyle bir oyunun şu anki durumunda ne olduğunu söylemek kolaydır. hakkında bağlanmaya çalışan babalar önceden ihmal edilmiş çocukları veya özellikleri ile önde gelen B listesindeki aktör ya da iki oyuncu kadrosunda. Ancak bu eğilimin ilk günlerinde, onun tanımı muhtemelen şu şekilde olurdu: Halo 3.

Bungie tarafından geliştirilen ve Xbox 360 için 25 Eylül 2007’de piyasaya sürülen, Halo 3 terimin her anlamıyla Microsoft ve o zamanlar daha geniş oyun ortamı için büyük bir anlaşmaydı. sokması ile Halo 2’ler 2004’te sona eren uçurum, Bungie’nin üçlemeye tatmin edici bir şekilde daha yakın bir şey yayınlayıp yayınlayamayacağı, oyuncuların zihninde hala taze – franchise’lar da olmadığı için şimdi eski hissettiren bir kelime. bir üçlemeye ulaşmak ya da git bunun çok ötesinde— o zamanlar en büyük soru buydu. Bungie, pazarlamanın çoğunu çok oyunculuya odakladıkça büyüyen bir soruydu ve oyunun kampanyasında, piyasaya sürülmeden birkaç ay öncesine kadar dikkat çekici bir şekilde dikkatliydi. Sonunda kampanyanın etkili bir şekilde seri lideri Master Chief ve Halo 2’ler Arbiter’in Dünya’yı Ahit ve Tufan’dan kurtarması, gerçek bir sürpriz gibi geldi.

Şimdi ve Sonsuza Kadar, Halo 3 Orijinal Gişe Rekortmeni Oyun başlıklı makalenin resmi

resim: Microsoft/Bungie

hale her zaman oldukça popüler bir franchise olmuştur, ancak orijinal Bungie görev süresi boyunca ve piyasaya sürülmesiyle birlikteydi. Halo 3 özellikle, dizi zirvedeydi. Halo 2 DLC sayesinde sağlıklı bir yaşam sürdü, ve geriye dönük uyumluluk sayesinde 360’ta oynanabilir olmak, konsolu üç dizinin çıkış tarihinden çok önce almak için iyi bir teşvik oldu. Oyun için heyecan ve oynama arzusu o kadar yüksekti ki, Xbox 360 ile birlikte dahil olmak çöküş bu oyunun satışlarını artırmaya yardımcı oldu. (Bunun ortaya çıktığı zaman hoş bir şans olurdu. çöküş kendi başına oldukça iyiydi.) Oyun çıktıktan sonra bile Microsoft, altın bir kaz olduğunu biliyordu ve onu unutmanıza izin vermedi. Benzer baskı, ikisi birden Halo Savaşları ve Halo 3: ODST 2009’dan itibaren DLC’ye sahipti haritalar için Halo 3 bu oyunları satın almak için daha fazla teşvik olarak.

Beta’nın ötesinde, Microsoft ve Bungie, oyunun çıkışını sadece sınırlı sayıda konsollar ve kontrolörler gibi ürünlerle değil, Büyük Fırsat gibi hissettirmek için kendi yollarından çıktılar. Microsoft, oyunun olduğundan emin olmak istedi. ötesinde pazarlanan şimdiden hayranlar tarafından satın alındı ​​ve bunu gerçekleştirmek için 40 milyon dolardan fazla harcadı. “ gibi bugüne kadar akılda kalan çok sayıda reklam vardı.İnanmakminifigürler, “Iris” alternatif gerçeklik oyunu ve prömiyer yaparak ün kazanan “Yıldızlı Gece” reklamını içeren “promosyon” bir Zamanlar, Aralık 2006’da bir ESPN maçı sırasında.

sonuçta, Halo 3 yıl sonuna kadar 5 milyon kopya satacak, 2007’nin en çok satan oyunlarından biri olacak ve ilk 20 saat içinde bir milyondan fazla Xbox Live oyuncusu getirecek. Öyle bir başarıydı ki film yöneticileri, Ben Stiller’ın flopundan filmin serbest bırakılmasını sorumlu tuttular. Kalp Kırıklığı Çocuk (Cidden). Hem hayranları hem de bundan önce ne olduğunu bile bilmeyen insanları kendine çeken türden bir hit oldu. hale hatta öyleydi – bu oyunlar her zaman bu günlerde değil, en azından Zelda Efsanesi: Vahşi Nefes Oyunların yavaş ama emin adımlarla geniş çapta kabul gören bir kültür kurumu haline gelmesi kısmen, Halo 3 ve Microsoft’un, zaten franchise için binen veya ölenlerin ötesindeki insanlara çekici görünmesini sağlamak için yaptığı çabalar.

Halo 3: Yıldızlı Gece

aşan oyunlar var Halo 3 satış ve kritik incelemeler açısından. Kesinlikle en düşük seviyede olduğu iddiasını yapabilirsin. 2007’nin en iyi oyunlarıbazılarının çok olduğu bir yıl İyi sonuna doğru oyunlar. Ama neye göre Halo 3 Bungie’nin üçlemesi, bir üçlü-A oyununun zamana ve maddeye karşı tecrit edilmiş izleyici kitlesinin ötesinde bir teste dayanmasını sağlayan şey için bir mihenk taşı olarak hizmet etmeye gelen kültürel bir mihenk taşı olarak, Bungie’nin üçlemesi kendi başına bir ligdedir.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7