Japonya’nın Hayabusa-2 sondası, asteroit Ryugu’dan kaya ve toz topladı ve bu örneği Dünya’ya geri verdi.

Bilim adamları Cuma günü, bir Japon uzay sondası tarafından Dünya’dan yaklaşık 300 milyon kilometre uzaklıktaki bir asteroidden alınan toz parçacıkları şaşırtıcı bir bileşeni ortaya çıkardı: bir damla su.

Keşif, Dünya’daki yaşamın uzaydan tohumlandığı teorisine yeni bir destek sunuyor.

Bulgular, asteroit Ryugu’dan Hayabusa-2 sondası tarafından toplanan 5.4 gram kaya ve tozun analizinden yayınlanacak en son araştırmada yer alıyor.

Tohoku Üniversitesi’nden baş bilim adamı Tomoki Nakamura, araştırmanın dergide yayınlanmasından önce gazetecilere verdiği demeçte, “Bu su damlasının büyük anlamı var” dedi. Bilim Cuma gününde.

“Birçok araştırmacı suyun (uzaydan) getirildiğine inanıyor, ancak aslında ilk kez Dünya’ya yakın bir asteroit olan Ryugu’da su keşfettik.”

Hayabusa-2, 2014 yılında Ryugu göreviyle fırlatıldı ve iki yıl önce numuneyi içeren bir kapsül bırakmak için Dünya’nın yörüngesine geri döndü.

Değerli kargo, Dünya’daki yaşamın yapı taşlarından bazılarının, amino asitlerin uzayda oluşmuş olabileceğini gösteren organik malzeme de dahil olmak üzere, şimdiden birkaç fikir verdi.

Nakamura, Cuma günü yayınlanan araştırma, ekibin Ryugu örneğinde “tuz ve organik madde içeren karbonatlı su” olan bir sıvı damlası bulduğunu söyledi.

Hayabusa-2, Dünya'dan yaklaşık 300 milyon kilometre uzaklıktaki Ryugu'dan örnekler topladı

Hayabusa-2, Dünya’dan yaklaşık 300 milyon kilometre uzaklıktaki Ryugu’dan örnekler topladı.

Nakamura, bunun Ryugu gibi asteroitlerin veya daha büyük ana asteroidinin Dünya ile çarpışmalarda “tuz ve organik madde içeren su sağlayabileceği” teorisini desteklediğini söyledi.

“Bu (sürecin) örneğin okyanusların veya Dünya’daki organik maddenin kökeniyle doğrudan bağlantılı olabileceğine dair kanıtlar keşfettik.”

Nakamura’nın 30’u ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Çin’den olmak üzere yaklaşık 150 araştırmacıdan oluşan ekibi, Ryugu’dan alınan örneği analiz eden en büyük ekiplerden biri.

Örnek, yeni keşif şansını en üst düzeye çıkarmak için farklı bilimsel ekipler arasında bölünmüştür.

Araştırma grubunun bir parçası olmayan Yokohama Ulusal Üniversitesi’nde astrobiyoloji uzmanı ve fahri profesör Kensei Kobayashi, keşfi memnuniyetle karşıladı.

AFP’ye verdiği demeçte, Kırılganlığı ve uzayda yok olma şansı göz önüne alındığında, “Numunenin kendisinde suyun keşfedilmesi şaşırtıcı” dedi.

“Asteroidin sadece buz değil, sıvı şeklinde su içerdiğini ve bu suda organik maddenin üretilmiş olabileceğini düşündürüyor.”


Uzay görevi, Dünya’nın suyunun asteroitlerden olabileceğini gösteriyor: çalışma


Daha fazla bilgi:
T. Nakamura, Karbonlu asteroit Ryugu’nun oluşumu ve evrimi: İade edilen numunelerden doğrudan kanıt, Bilim (2022). DOI: 10.1126/science.abn8671. www.science.org/doi/10.1126/science.abn8671

© 2022 AFP

Alıntı: Asteroit tozundaki su, Dünya’daki yaşama dair ipuçları sunar (2022, 25 Eylül), 25 Eylül 2022’de https://phys.org/news/2022-09-asteroid-clues-life-earth.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1