Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Chipmaker Advanced Micro Devices, Inc (AMD) hisse fiyatı Cuma günü yatırım bankası Morgan Stanley tarafından düşürüldü. AMD, daha büyük rakiplerinin önemli makroekonomik karşı rüzgarlarla uğraştığı bir zamanda, üç aylık gelir artışını arka arkaya yayınlayabildiğinden, son zamanlarda finans dünyasının sevgilisi oldu. Bununla birlikte, Morgan Stanley’deki analistlere göre, yarı iletken alanındaki bir düzeltmenin teknoloji firmaları için acı verici olacağından korktukları için gelecekte bunu tekrar yapmak zor olabilir. Ardından banka, AMD’nin hisse fiyat hedefini 102 dolardan 95 dolara düşürdü.

AMD Tahminleri Yılın Başında Olduğundan Hala Daha Yüksek, Morgan Stanley’i Güvende Ediyor

Daha geniş yarı iletken sektörüne odaklanan not, devam etmekte olan güçlü faiz oranı artışlarıyla zaten sarsılan bir piyasada çip stoklarının düştüğünü gördü. Teması, arz ve talep arasında önemli bir dengesizlikle karşı karşıya olan yarı iletken sektöründe daha geniş bir düzeltmeydi. Tüketici elektroniği talebi arttıkça ve şirketler hazırlıksız yakalandıkça, kargaşa koronavirüs pandemisi sırasında başladı.

Bu tür senaryolarda olduğu gibi, şirketler doğal olarak yonga üreticilerine siparişlerini artırdı ve bu da üretimi artırdı. Ancak, ürünler firmaların stoklarına ulaştığında talep azalmaya başlamış ve şu anda stokta bulunan stok seviyelerinin pazar tarafından emilip emilmeyeceğine dair endişeler artmıştı.

Düzeltme görüşmeleri geçen yılın sonlarında su yüzüne çıkmaya başladı ve şimdi Morgan Stanley, bazı endüstri segmentleri halihazırda bir düzeltmeye tanık olurken, daha geniş endüstrinin 2023’e kadar etkilerini hissetmeyeceğine inanıyor. Kişisel bilgisayarlarda talep sorunlarının ortaya çıktığını ekliyorlar. ve konsol oyun pazarı, ancak bazı Asya ülkeleri hala olumsuz talep görüyor.

TSMC’nin CEO’su Dr. CC Wei, endüstri gözlemcilerine, şirketinin ürünlerine olan talebin düşmediğine dair birkaç kez güvence verdi. Resim: TSMC

AMD’yi daraltan Morgan Stanley, alıntıladığı gibi, Sineko:

Morgan Stanley analisti Joseph Moore, firmanın AMD (AMD) için fiyat hedefini 102 dolardan 95 dolara indirdi ve hisselerde Kilolu notunu koruyor. Yarı iletken endüstrisini vuran geniş tabanlı, yaygın bir envanter düzeltmesi görmeye devam ediyor, ancak bunu oynamak uzun zaman alıyor, bu yüzden Moore bu çeyreğin grup için “yine biraz karışık” olması gerektiğini düşünüyor. AMD rakamları konusunda endişeli ve zaten fikir birliğinin altında olmasına rağmen tahminlerini azalttı. Bununla birlikte, değerleme “yeni rakamlarımız için iddiasız” ve yapısal olarak Intel’in (INTC) Sapphire Rapids’indeki gecikme – AMD’nin Genoa’sının programa uygun olmasına karşı – güçlü hisse kazanımları sağlamaya devam etmeli, Moore yatırımcılara söylüyor.

Morgan Stanley analistleri, AMD ürünlerine olan talebe güvenmeye devam ediyor ve şirketin Genoa ürün serisinin zamanında olduğunu ve daha büyük Intel Corporation’dan pazar payı kazanmaya devam etmesine izin vereceğini paylaşıyor.

Ancak bu, analistlerin hem AMD’nin hisse fiyatı hedefini hem de hisse başına kazanç (EPS) tahminlerini düşürmesini engellemedi. Hisse fiyatı hedefi 102$’dan 95$’a ve devam eden 2022 mali yılı için EPS, hisse başına 4.24$’dan %5 oranında hisse başına 4.02$’a düşürüldü. 2023 mali yılı için tahminler, hisse başına 4,72 dolardan yaklaşık %7 oranında hisse başına 4,40 dolara düşürüldü.

AMD’nin hisseleri, şirketin hatası olmadığı için bu yıl borsada kan gölüne döndü. Yıldan bugüne hisse fiyatı %55 düşerken, Intel Corporation ve NVIDIA Corporation gibi daha büyük rakiplerin hisse fiyatı sırasıyla %48 ve %59 düştü. Her ikisi de kişisel bilgi işlem ve grafik işleme birimi talebindeki azalmadan zarar gördü ve NVIDIA’nın en son sonuçları, kripto para piyasalarındaki son çöküşle üç ayda bir silindi.genel-17